lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
3 tém, a 30 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Sobota, 29. Január, , Dnes oslavuje Gašpar
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Prekonajte zábrany

  Spracoval(a) : Silvia Petrášová
Dátum : 19.12.2001
späť
Späť

Poslať
 

Dievčatá dnes dospievajú omnoho skôr ako kedysi. Dnes mladé dámy dospievajú približne v 12. roku života. Vtedy by mali absolvovať aj prvú prehliadku u gynekológa. Bohužiaľ, vo väčšine prípadov to tak nie je. Prečo? Ani deti, ani rodičia, ani škola, ani spoločnosť na Slovensku nepovažuje prevenciu za primárnu.

Svoju úlohu tu zohráva strach a pocit hanby pred gynekológom. A veľmi často to býva len kvôli slabej informovanosti...
Všetky dievčatá by mali navštíviť svojho gynekológa najneskôr do 15. roku života. Je to veľmi dôležité, lebo vtedy sa dajú ešte odhaliť poruchy ich reprodukčného zdravia. Štatistiky dokázali, že v tomto veku sa často odhalia začínajúce ochorenia alebo vrodené genetické vady aj u zdanlivo úplne zdravých dievčat. Tieto môžu byť včas liečené a nespôsobia tak problémy neskôr, keď sa mladá dáma rozhodne byť matkou.
Vyšetrenie u ženského lekára je dosť intímna vec. Preto by sa každé dievča malo rozhodnúť, kam a ku komu bude chodiť. Či dôveruje viac mužom lekárom, či lekárkam. Dôležité je vedieť, či chce ísť sama, alebo s matkou.  Časté menenie gynekológov sa neodporúča ani z psychologického hľadiska. K tomuto kroku treba pristúpiť len vtedy, ak máte vážne výhrady proti práci lekára. Ak by vám stanovil nejakú komplikovanú diagnózu, je dobré navštíviť ešte jedného odborníka a vylúčiť omyl. Poprípade skúsiť aj možnosti stanovenia diagnózy niektorým zo spôsobov alternatívnej medicíny.
 Ako si však vybrať gynekológa?
Najlepšie vám poradí buď vaša detská lekárka, matka alebo kamarátka, ktorá sa už takéhoto vyšetrenia zúčastnila a bola spokojná s prístupom lekára. Ďalšou dôležitou vecou je zistiť, či má váš vybraný doktor zmluvu s nejakou zdravotnou poisťovňou. A nemá, tak si všetky úkony budete musieť zaplatiť sama. Ak je dcéra a matka v blízkom spoločnom kontakte mala by ísť matka na prvú prehliadku spolu s dcérou. Dcéra sa bude cítiť istejšie a matka bude môcť odpovedať lekárovi na otázky o chorobách v rodine. Určenie anamnézy je veľmi dôležitá vec.
Čo vás na takejto prehliadke čaká?
Lekár sa bude pýtať na prekonané choroby, operácie, alergie a používané  lieky. Na dátum prvej a poslednej menštruácie. Je dobré viesť si už od začiatku menštruačný kalendár. Je to súčasne dobrý pomocník v prípade otehotnenia. V ordinácii sa spýtajú, či ste panna alebo máte pravidelný, či občasný sexuálny styk. Nezabúdajte, že nie ste v kazateľnici a pokojne a pravdivo odpovedzte. Tu ide o zdravie a nie o morálku.
Nepríjemné je, že sa v ordinácii treba vyzliecť a vyšetrenie tiež málokomu spôsobuje radosť. Zatiaľ však nič lepšie nie je na svete, preto radšej prekonajte ostych. Zdravie je dôležitejšie.   


Diskusia k článku:

BUĎTE MODERNÁ! RT MENŠTRUAČNÝ KALENDÁR PRE VŠETKY ŽENY A DIEVČATÁ. MAJTE SVOJ KALENDÁR V POČÍTAČI. PRVÝ SOFTVÉR SVOJHO DRUHU. CD ZÍSKATE UŽ OD 69-SK. BLIŽŠIE INFORMÁCIE NA www.rt.qsh.sk V SEKCII PRODUKTY!
Neregistrovaný - isto, 16.3.2008 10:32, nuz(`na`)co.uz
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!