lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 3 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 8 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Streda, 17. August, , Dnes oslavuje Milica
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Ako nakupovať exotické orechy?

  Spracoval(a) : Martina Jeníková
Dátum : 3.12.2002
späť
Späť

Poslať
 

Aká škoda, že kokosové orechy, pistácie, oriešky kešu alebo para orechy sa objavujú na našich stoloch zväčša len cez Vianoce.  Ich vplyv na zdravie je totiž určite priaznivejší ako u pražených zemiakových lupienkov, ktoré konzumujeme pri rovnakých príležitostiach. Vianočný čas prináša okrem iného aj zvýšenú spotrebu niektorých exotických druhov tzv. škrupinového ovocia. Ich nevýhodou je relatívne vyššia cena. Ako pri všetkých ostatných druhoch  potravín, aj pri nákupe orechov platia určité zásady, ktoré by mal spotrebiteľ dodržiavať. Inak sa môže stať, že hoci zaplatí veľa  domov si prinesie nekvalitný tovar, ktorý môže ohroziť jeho zdravie.

Najprv ich ovoňajte
Jadrá všetkých druhov orechov a orieškov sa vyznačujú vysokým množstvom kvalitného oleja, obsahujúceho nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú pre ľudský organizmus veľmi priaznivé. Na druhej strane však pri dlhom skladovaní môže prísť k ich oxidácii – teda k žltnutiu. Zabrániť tomuto procesu je veľmi ťažké, preto by mal zákazník už pri kúpe skontrolovať ich arómu. Zatuchnutá vôňa signalizuje nekvalitné plody, ktoré treba netreba kupovať, alebo ich  treba reklamovať. Určite však nekonzumovať.

Nebezpečné aflatoxíny
Pre kvalitu sušených orechov je mimoriadne dôležité ich správne sušenie. Pri vyššom obsahu vody totiž prichádza  pod ich škrupinkou k rozvoju plesní, z ktorých najnebezpečnejšia je Aspergillus flavus. Pri svojom raste produkuje aflatoxín, jed, ktorým sa bráni proti konkurenčným druhom plesní. Aflatoxín je látka so schopnosťou hromadiť sa v ľudskom tele, ktoré vážne poškodzuje. Najmä  pečeň. Okrem toho podporuje  vznik zhubných nádorov.

Orechy sú plné zdravia
Patria medzi najbohatšie rastlinné zdroje vitamínu E, ako aj vitamínov z radu B. Bohužiaľ,  iba v prírodnej forme – pražením sa vitamíny ničia. V orechoch sa takisto nachádza veľké množstvo nenasýtených mastných kyselín, preto sú vhodné pri prevencii srdcovo cievnych ochorení a pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi. Na druhej strane by sme nemali zabúdať na pomerne vysokú energetickú hodnotu, o ktorú spôsobuje obsah tukov. Za primeranú sa považuje konzumácia orechových jadier v dennej dávke 30 – 50 gramov. Orechy obsahujú aj množstvo prospešných minerálov, ako fosfor, draslík, železo alebo meď.

 


Diskusia k článku:

Myslim, ze autorka mala vediet ze kokos to tejto zdraviu prospesnej skupiny rozhodne nepatri!!! Je to jeden z bohatych zdrojov zdraviu nebezpecnych nasytenych tukov!!!
Neregistrovaný - V., 25.3.2003 19:26
toto je co za diskusiu ?
Neregistrovaný - pokus, 10.4.2012 19:03, pokus(`na`)azet.sk
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!