lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 9 reakcií.
Včera pribudlo:
2 tém, a 24 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Sobota, 22. Január, , Dnes oslavuje Zora
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Triky na upratovanie? Uľahčite si s nimi príchod vianočných sviatkov!

  Spracoval(a) : Monika
Dátum : 7.12.2013
späť
Späť

Poslať
 

Predvianočné upratovanie sa neuveriteľne rýchlo blíži. Vedeli ste, že najvhodnejšie je začať s umývaním okien, praním záclon či závesov a až následne sa venovať ostatnému interiérovému upratovaniu? Inšpirujte sa nasledujúcimi trikmi ako pripraviť okná na mrazivé teploty a chladné počasie. Ich správna a pravidelná údržba ochráni váš domov pred mrazivým vzduchom, ale i pred vysokými účtami za kúrenie.

 

Čisté okná vďaka vhodnému čistiacemu prostriedku

Veľké predvianočné upratovanie štandardne „vypukne“ umývaním okien. Nielen preto, že ide o pomerne nepopulárnu aktivitu, ale i preto, že okná by sme mali umývať ešte v období, keď sú vonku plusové teploty. Pri nízkych teplotách je sklo krehkejšie a mohlo by sa stať, že by voda na okne začala zamŕzať. Na dôkladné umytie okien odporúčame použiť klasický tekutý prostriedok vhodný na okná. Na jeho aplikáciu stačí iba malé množstvo. Dôležitejšia je voľba handry, s ktorou budeme okná umývať - mala by byť mäkká a bez švov.

„Niektoré látky, ktoré obsahujú čistiace prostriedky môžu spôsobiť zmenu farby alebo poškrabanie plastového profilu. Použitý čistiaci prostriedok by nemal obsahovať agresívne chemické látky, rozpúšťadla, ani abrazívne prostriedky, mohli by sme ním okno poškodiť. Bezpečným riešením je špeciálny prípravok na umývanie okien alebo obyčajný prostriedok na umývanie riadu,“ uviedol Juraj Koudela, obchodný riaditeľ pre Slovensko a Českú republiku spoločnosti OKNOPLAST.

 

Technický stav okien

Po dôkladnom umytí okien, skontrolujeme, či všetky jeho pohyblivé časti primerane fungujú - je dôležité, aby sa okno ľahko otváralo a zatváralo. Ak si všimneme opak, prípadne zistíme, že okno dôkladne netesní, mali by sme ho nastaviť podľa návodu od výrobcu okien.

„Po kontrole technického stavu okien odporúčame namazať pánty a pohyblivé časti kovania. Ak neviete ako postupovať, je dobré využiť odporúčania výrobcu. Najvhodnejšie mazivá sú tie na báze silikónu alebo technický vazelín. Ich benefitom je, že k jemnej vrstve sa prach vôbec neprichytí, čo výrazne uľahčí udržanie ich čistoty,“ uviedol Juraj Koudela.

 

Vystavenie tesnenia chladnému počasiu

Najviac ohrozená časť okna počas zimy je tesnenie. OKNOPLAST do svojich okien aplikuje tesnenie z materiálu EPDM, ktorý je odolný proti pôsobeniu poveternostných podmienok.

 „Tesnenie ošetrujeme buď silikónovým mazivom alebo technickým vazelínom. Prípadnému poškodeniu počas zimy je najviac vystavené oblasť v dolnej časti rámu,“ uviedol Juraj Koudela.

 

Vianočná atmosféra vďaka oknám

Doprajte si vianočnú atmosféru vďaka dekorovaným oknám. Ale pozor, dekorácia by nemala poškodiť rámy ani sklá. Ak patríte k tým, čo radi maľujú dekorácie, použite farbu, ktorá je vhodná na okná a po skončení sviatkov sa ľahko odstráni.

„Ak sa rozhodnete pre nálepky, vyberte si tie, ktoré sú určené špeciálne na okná. Ušetríte čas spojený s ich umývaním po sviatkoch a vyhnete sa riziku, že by na oknách zostali fľaky po lepidle. Veľmi ľahko sa odstraňujú aj elektrostatické fólie, ktoré sú k dispozícii v rôznych farbách a s rôznymi motívmi,“ uviedol Juraj Koudela.

 

Okná sú v zime vystavované nevľúdnym poveternostným podmienkam. Mali by sme dbať na to, aby sme ich dostatočne včas pripravili na príchod tohto chladného ročného obdobia. Ostrý vietor, silné sneženie, či nízke teploty by mohli mať zlý vplyv na jeho jednotlivé komponenty. Naša snaha sa nám vráti v podobe primeraných účtov za elektrinu a udržiavaného stavu.

 

Triky:

-          Umývame, keď nesvieti príliš slnko – mohli by sa vytvoriť ťažko odstrániteľné fľaky

-          Umývame, keď nie je príliš zima – sklo by sa mohlo stať krehkým, príp. by voda zamŕzala na skle

-          Umývame s klasickým tekutým prostriedkom – iba v malom množstve

-          Umývame s mäkkou handrou bez švov

-          Umývame s čistiacim tekutým prostriedkom bez agresívnych chemických látok, rozpúšťadiel a abrazívnych prostriedkov

-          Umývame s klasickým prostriedkom na riad

-          Kontrolujeme funkčnosť pohyblivých častí

-          Ošetrujeme tesnenie silikónovým mazivom alebo technickým vazelínom

-          Dekorujeme špeciálnou farbou a nálepkami na okná

 

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!