Delená strava alebo hollywoodska diéta
Autor(ka) : Jana Osuska
Dátum a čas : 29.1.2001 02:00
Kategória : Krása
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Táto metóda stravovania je stará niekoľko tisícročí, pravdepodobne pochádza z Číny alebo z Perzie a je založená na prirodzenom spracovaní jedla. Nezáleží teda na tom koľko potravín zjete, ale ako ich kombinujete.

Bielkoviny a škroby /uhlohydráty/ spracúva náš organizmus rozdielne, z toho vyplýva, že ak nechceme zbytočne zaťažiť telo, nesmieme tieto dve zložky potravy spolu kombinovať pri jednom chode. Telo však jednu aj druhú zložku potrebuje. Kým uhlohydráty dodávajú telu energiu, bielkoviny dodávajú stavebné látky na tvorbu kostí, svalovej hmoty a krvi. Okrem toho potrebujeme aj tuky, ktoré slúžia ako dopravný prostriedok pre vitamíny a hormóny. Na báze tukov funguje aj lecitín, emulgátor, ktorý tvorí základnú zložku obalu nervovej bunky.

Z napísaného vyplýva, že najideálnejšie pre chudnutie je, dodržiavať striedanie škrobových a bielkovinových dní. Rovnako ako škroby, môžeme aj bielkoviny kombinovať s neutrálnymi potravinami. Keď sme už schudli, podľa nášho želania, stačí dodržiavať škrobové a bielkovinové jedlá. Nestriedať dni, ale počas dňa dodržiavať zásady delenej stravy. Medzi dvoma jedlami musia byť štyri hodiny prestávky. Keďže niektoré potraviny telo spracúva omnoho dlhšie, nie je táto metóda stopercentná a využíva sa až po schudnutí. Tak ako všetky metódy má aj táto, celý rad fanatických zástancov aj odporcov. Isté je, že pri jej striktnom dodržiavaní, váha klesá. Navyše je človek donútený rozmýšľať o jednotlivých zložkách stravy, čo môže byť prvým krokom na ceste za racionálnou výživou.

ROZDELENIE POTRAVÍN :

Bielkoviny

Mäso, hydina, zverina, ryby, mušle, ustrice, vajíčka, syry / okrem tvarohových /, mlieko, jogurty, všetky druhy ovocia, výnimku tvoria banány, papája, mango, hrušky, figy, všetky druhy sušeného ovocia okrem hrozienok ďalej sója a produkty z nej / tofu atď/, víno, mušt, ovocné šťavy, arašidy a rajčiny.

Škroby /uhlohydráty/
Chlieb, múka, ovos, pšenica, jačmeň, žito, ryža, zemiaky, cukrová kukurica, , pivo. Z ovocia banána, papája, mango, hrušky.

Neutrálne
Všetky druhy zeleniny okrem zemiakov a kukurice, všetky orechy okrem arašídov, maslo, šľahačka, smotana, tvaroh a tvarohovité syry, žĺtky, jogurt a mlieko. Nech vás nepomýli , že sú uvedené aj v bielkovinách. Ich obsah bielkovín je tak malý, že sa môžu kombinovať aj so škrobmi. Patrí sem ešte slnečnicový, sezamový a olivový olej. Šošovica, sušený hrach, fazuľa, bôb. Strukoviny by sa pri tejto diéte nemali konzumovať často, pretože obsahujú veľké množstvo bielkovín a sú ťažko stráviteľné. Mimoriadne vhodné sú semená, klíčky, bylinky, korenia, hrozienka, med, javorový sirup.


©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.