Krajina bielych skál a azúrového mora
Autor(ka) : Natália Krížová
Dátum a čas : 21.2.2002 00:00
Kategória : Cestovanie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Chorvátsko Premýšľate, kde stráviť tohtoročnú letnú dovolenku? Lákajú vás vodné športy, leto na sedadle bicykla a krásy prírody, alebo skôr leňošenie na pláži? A čo tak liečebný pobyt pri mori , kopou bahna, ktoré robí zázraky? Môžete si byť istí, že Chorvátsko ponúka plnými priehrštiami všetko toto a ešte viac.

Chorvátsko


Premýšľate, kde stráviť tohtoročnú letnú dovolenku? Lákajú vás vodné športy, leto na sedadle bicykla a krásy prírody, alebo skôr leňošenie na pláži? A čo tak liečebný pobyt pri mori , kopou bahna, ktoré robí zázraky? Môžete si byť istí, že Chorvátsko ponúka plnými priehrštiami všetko toto a ešte viac.
V mysli mnohých z nás sa Chorvátsko spája najmä s predstavou kamenistých pláží a šumiaceho mora. Prímorských letovísk je tu na pobrežnej dĺžke 1780 kilometrov skutočne ako maku. Chorvátsko sa môže popýšiť aj množstvom prírodných krás a ak budete počas dovolenky uvažovať o nejakom výlete, môžete sa vybrať napríklad do jedného z chorvátskych národných parkov.

Národné parky
   Turisticky mimoriadne atraktívnym miestom je Paklenica, miesto, kde sa nakrúcalo mnoho záberov zo slávnych ,,winnetouoviek“.  Paklenicu tvorí časť najväčšieho chorvátskeho masívu Velebitu. Najviac turistov navštevuje najmä dva priesmyky -  Veľkú a Malú Paklenicu. S filmami o Winnetouovi je spojený aj iný národný park – Plitvice, ktorý je na zozname svetového dedičstva organizácie UNESCO.  Práve pri tunajších šestnástich jazierkach sa nakrúcal Poklad na Striebornom jazere. Keď sa vyberiete do Plitvíc na celodenný výlet, určite  neoľutujete
   Milovníci prírody si prídu na svoje v národnom parku Risnjak, ktorý tvorí horský masív, charakteristický jedinečnou skladbou flóry a fauny. Ďalším prírodným pokladom  Chorvátska je národný park Kornati. Tvorí ho 140 neobývaných ostrovčekov,  ako stvorených na výlety loďou. Sú tu ideálne podmienky na potápanie, surfovanie, rybolov.
   Iba nedávno bol sprístupnený  aj národný park na ostrovčeku Brijuni, kde s hotelmi a golfovými ihriskami kontrastujú trosky rímskej vily a byzantského prístavu. Práve tu sa v období totality rekreovali politické špičky socialistického tábora. To naozaj treba vidieť.
Krajina tisícky ostrovov
   Ak vás už národné parky omrzia, môžete sa vybrať na výlet loďou – možností je nespočetné množstvo, pretože k Chorvátsku patrí 1185 ostrovov,  pričom obývaných je iba šesťdesiat z nich.  Každý z nich má svoje osobité čaro a každý ponúka niečo iného.  Jedným z najznámejších je ostrov slnka – Hvar. Slnko tu svieti priemerne 2718 hodín v roku a lemujú ho  kamenisté pláže, na ktorých  sa nachádzajú známe letoviská Mlini a Hvar.
 Dominantnou ostrova je pevnosť zo XVI. storočia  a skutočným skvostom divadlo, ktoré fungovalo už v roku 1612.
   Najväčší z chorvátskych ostrovov je Brač, na ktorom sa nachádza aj najvyššia hora Chorvátska – Vidova Gora (779 m.). Za priaznivého počasia z nej možno dovidieť až na vrcholky talianskych Apenín. Na ostrove sa ťaží biely vápenec, ktorý bol použitý napríklad aj na stavbu washingtonského Bieleho domu.
Mýtmi a povesťami je opradený ostrov Korčula, na ktorom sa narodil svetoznámy cestovateľ Marco Polo.  Najvzdialenejším ostrovom regiónu je Vis, ktorý sa môže popýšiť nádherným františkánskym kláštorom, ktorý bol postavený na základoch gréckeho a rímskeho divadla.
Cyklistický raj
Chorvátske ostrovy sú priam ako stvorené na cyklistiku.  Ak sa nechcete len tak prevážať a obdivovať okolitú krajinu, ale radi by ste absolvovali niektorú z vytýčených trás, zaberie vám to najmenej deň. Počítajte s tým, že pôjdete po asfaltových cestičkách, poľných cestách s vápencovým podkladom a po horských cestičkách, vyšliapaných dobytkom. Menej zdatní cyklisti nájdu najvhodnejšie trasy na Brači. Sú dlhé 20 – 30 km a vedú po polostrove Zlatni rat. Netreba na nich zdolávať strmé kopce a ostáva dostatok času na vychutnávanie okolitých krás.
Miestne špeciality: Patria k nim jedlá, ktoré takmer dôverne poznáme: čevapčiči, ražniči,  pleskavica, džuveč (ryža ochutená zeleninou a korenená paprikou). V starobylých dedinkách v Dalmácii sa oplatí ochutnať Baščanskú peku – zmes mäsa, zeleniny a zemiakov, upečených v začadenom pekáči. Dobré je porozprávať sa s miestnymi obyvateľmi, vyfotografovať sa na živom somárikovi, ak nebude príliš tvrdohlavý, ochutnať Prošek, započúvať sa do melódií uvitých z vĺn mora, dopriať si slnkom dozreté ovocie a poprechádzať sa v úzkych kamenných uličkách s niekoľkými kugličkami skvelej zmrzliny.©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.