Známa – neznáma HOMEOPATIA
Autor(ka) : Lubica Holicka
Dátum a čas : 13.1.2005 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Keď sa povie homeopatia, niektorí ľudia si predstavia šetrnú liečbu na prírodnom základe, iní sa od nej neveriacky odťahujú. Kde je pravda – v čom spočíva jej pôsobenie?

Keď sa povie homeopatia, niektorí ľudia si predstavia šetrnú liečbu na prírodnom základe, iní sa od nej neveriacky odťahujú. Kde je pravda – v čom spočíva jej pôsobenie?

Podľa PharmDr. Kataríny Sidorovej z najväčšej homeopatickej spoločnosti pôsobiacej na Slovensku BOIRON vychádzajú účinky homeopatickej liečby z tzv. princípu podobnosti. „Niektoré látky použité v merateľných dávkach vyvolávajú u zdravého jedinca súbor príznakov, ktoré sú potom schopné liečiť chorého jedinca, ak sú mu podávané vo veľmi nízkych koncentráciách,“ vysvetľuje. Ako príklad uvádza homeopatický liek pripravený z cibule, ktorý zmierňuje vodnatú sekréciu z nosa, slzenie a kýchanie – napríklad u pacienta trpiaceho sennou nádchou. „Rovnaký súbor príznakov sa objavuje aj pri krájaní cibule, ktorá je obsiahnutá v lieku,“ tvrdí Dr. Sidorová.
Nie všetky homeopatické lieky sú rastlinného pôvodu. Niektoré sa pripravujú zo surovín živočíšneho alebo minerálneho pôvodu. „Vstupná surovina je vždy mnohonásobne zriedená, čo zaručuje netoxický charakter homeopatických liekov,“ vysvetľuje K. Sidorová. Aj preto ich môžu užívať i tehotné ženy, deti, či starí ľudia - samozrejme, v odôvodnených prípadoch a najlepšie po konzultácii s lekárom, ktorý sa homeopatiou zaoberá. Podľa K. Sidorovej „pre takéhoto lekára je dôležitejšie vidieť chorého celostne, a nielen konkrétnu diagnózu.“ Homeopatia nepracuje iba s príznakmi ochorenia, ale aj s individuálnymi reakciami pacienta. Pri výbere liekov vychádza lekár-homeopat z objektívnych chorobných príznakov pacienta, z celkovej osobnej anamnézy (všetkých ochorení, ktorými pacient v živote trpel), ako aj z rodinnej anamnézy (ochorenia rodičov). Celkovým pôsobením na organizmus sa postupne znižuje náchylnosť a vnímavosť pacienta na liečené ochorenie. Na Slovensku je lekárov zaoberajúcich sa homeopatickou liečbou asi 2 000. Meno lekára – homeopata najbližšie k bydlisku sa dá zistiť napríklad na infolinke 02/5479 1308.

Homeopatické lieky účinkujú tak, že prirodzene stimulujú vlastné obranné reakcie organizmu. Pôsobia rýchlo, prirodzene a globálne,  jednoducho sa aplikujú a sú neutrálnej alebo nasládlej chuti, čo oceňujú najmä deti a ich mamičky. Nevyvolávajú žiadne interakcie, čo znamená, že sa môžu kombinovať aj s klasickou liečbou.
Aj pre tieto výhody podporuje zavedenie homeopatie do bežného vzdelávania lekárov a farmaceutov Európsky parlament. Francúzske štatistiky naviac ukazujú, že pacienti liečení homeopaticky vykazujú dvojnásobne nižšiu práceneschopnosť ako pacienti liečení iba klasicky. Vo svete existujú aj homeopatické nemocnice a napríklad v spomínanom Francúzsku preplácajú homeopatickú liečbu zdravotné poisťovne.
Podľa K. Sidorovej sa homeopaticky dá liečiť 70-80 % ochorení. „Homeopatia je vhodná na liečbu reverzibilných, čiže vyliečiteľných, ochorení; pri ochoreniach nevyliečiteľných ako napríklad osteoartróza, infarkt myokardu, alebo pri závažných ochoreniach ako je rakovina je možné homeopatiu pridať ako liečbu doplnkovú,“ dodáva na záver Dr. Sidorová.

 ©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.