Vianoce ako z rozprávky
Autor(ka) : System ADMIN
Dátum a čas : 25.11.2005 00:00
Kategória : Koktail
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Už len niekoľko dní nás delí od Vianoc, najkrajších sviatkov roka. Vtedy by nemal byť nikto sám, veď každý sa teší na ten nádherný čas, ktorý strávi v kruhu svojej rodiny.

Už len niekoľko dní nás delí od Vianoc, najkrajších sviatkov roka. Vtedy by nemal byť nikto sám, veď každý sa teší na ten nádherný čas, ktorý strávi v kruhu svojej rodiny. Aj mesto už dýcha atmosférou Vianoc, vôkol sú svetelné girlandy, vyzdobené výklady a aj ľudí je po uliciach miest akosi viac. Naše príbytky sa rozžiaria nielen krásnou výzdobou, ale aj dobrou náladou a zo všetkých kútov bude počuť vianočné melódie a cítiť vôňu maminých medovníčkov. Najväčšia zábava začne pri zdobení stromčeka, na ktorom sa podieľajú všetci členovia rodiny. Ani sa nenazdáte a celý byt začne rozvoniavať ihličím, ku ktorému sa vzápätí pridá škorica, koriander, či klinček. Zo všetkých kútov sa ozýva smiech a atmosféra je naozaj úžasná!

Každý už netrpezlivo čaká kedy príde vytúžený Štedrý večer a celá rodina zasadne spoločne k stolu, na ktorom nesmie chýbať vyprážaná ryba, šalát, cukrovinky a samozrejme vychladená Coca-Cola. Veď v zázračnom svete Coca-Coly, na severnom póle usilovne pracujú pomocníci Santa Clausa- škratkovia! Od úsvitu do mrku skladajú v dielničkách rôzne hračky, triedia poštu plnú prianí adresovanú Santa Clausovi, pečú vianočné dobroty! Pri práci si pospevujú veselé pesničky. Sú priateľskí, usilovní a radi kedykoľvek pomôžu. Na druhej strane majú radi humor, šašoviny a žarty, milujú hudbu a vôbec strašne radi sa bavia. A všetci zbožňujú značku Coca-Cola.

ČO možno o Vianociach ešte neviete...

  • Prvý vianočný stromček pochádza z ôsmeho storočia, kedy svätý Bonifác z Creditonu, anglický misionár v Nemecku, vraj sťal posvätný dub, pod ktorým sa konali ľudské obete. Keď mohutný strom spadol, na jeho mieste sa údajne objavila mladá jedľa.

  • Súčasný vianočný stromček spopularizoval manžel anglickej kráľovnej Viktórie, princ Albert. Obrázok z roku 1848, na ňom Albert stojí pred vianočným stromčekom, sa dostal do celého sveta.

  • Prvé vianočné želanie navrhol v roku 1842 John Horsley pre Angličana Sira Henryho Colea. A už v roku 1860 hlavní britský poštár nabádal ľudí, aby vianočná pohľadnica posielali včas.

  • Rekord v počte poslaných vianočných želaní dosiahol Werner Erhard z kalifornského San Francisca, ktorý v roku 1975 poslal 62 824 prianí.

  • časnú podobu Santa Clausa vytvoril v roku 1931 švédsko-americký výtvarník Haddon Sundblom. Vtedy namaľoval známy portrét veselého svätého Mikuláša pre reklamu firmy Coca-Cola. Červenobiely oblek pripomínal farvy ochrannej známky Coca-Cola.

  • Meno Santa Claus pochádza z holandského slova Sinterklass, teda svätý Mikuláš.

  • Anglické vianočné koledy, ktoré vznikali od 13. storočia, boli kedysi pri bohoslužbách zakázané, pretože získali príliš divadelný a neviazaný charakter. Speváci kolied tak začali obchádzať mestá a dediny, a odtiaľ pochádza tradícia.

  • Skôr ako si ľudia začali darovať počas zimného slnovratu darčeky, navzájom si vymieňali jedlo, aby si pripomenuli odchod drsnej zimy a príchod jari. Obdarovávanie sa tak rozmohlo, že sa v starom Ríme verilo, že pokinedáte v priebehu osláv zimného slnovratu niekomu darček, prinesie vám to smolu. Tento zvyk prijali aj raní kresťania.


©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.