Tuk či netuk?
Autor(ka) : Mária Novická
Dátum a čas : 23.3.2001 02:00
Kategória : Výživa
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Nedostatok tukov v potrave spôsobuje oslabenie imunity, nevoľnosť, únavu, stratu rovnováhy, mžitky pred očami, malátnosť, nepravidelný menzes, kožné problémy, zaostávanie v raste, ale i nadmerné vypadávanie vlasov, slabnutie zraku, zábudlivosť, poruchy plodnosti, zhoršenie reumatických stavov.

Rozhodli ste sa držať diétu a tuku sa vyhýbate ako čert svätenej vode. Nerobíte dobre. Nie je totiž tuk ako tuk a život bez tuku vám môže po čase spôsobiť zdravotné problémy. Nechcem tvrdiť, že si máte dať na raňajky mastný chlieb s cibuľou a budete vyzerať ako prútik, ale keď si natriete Knacke brot rastlinným maslom , určite neschybíte. Rastlinné tuky obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré účinne znižujú hladinu cholesterolu v krvi, čím sú pre naše telo potrebné, zdravé a naviac ľahko stráviteľné. Nemusí to však byť iba konzumácia chleba s maslom, do tela sa vám tuky dostanú aj z tekvicových semien, paraorechov a ostatných druhov orechov , z avokáda, sójových bôbov, syrov, rastlinného oleja...

Všeobecne sa dá povedať, že pri diéte treba vymeniť masť za oleje. Sú významným zdrojom vitamínu E, čo ocení najmä vaša pamäť a pokožka a zvyšujú vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch A,D,E,K. Pozor, na všade odporúčaný, panenský olej, teda olej získavaný lisovaním za studena, Vôbec nie je vhodný na vyprážanie a na ostatnú tepelnú úpravu tiež nie. Mal by sa konzumovať v jedlách, ktoré neprejdú varom.

Najlepším a najbohatším zdrojom prirodzených nenasýtených mastných kyselín sú ryby. Keď si ich už nemôžete dopriať čerstvé, čo je samozrejme najzdravšie, otvorte si konzervu. Ak nemáte chuť na konzervu, kúpte si tabletku, ktorá sa dnes predáva v lekárňach namiesto neobľúbeného rybieho tuku, ktorý poznamenal detstvo dnešných päťdesiatnikov. Rybí tuk je účinný v boji proti kornateniu ciev, pomáha rozpúšťať krvné zrazeniny, má nezastupiteľné miesto pri liečbe kožných ochorení ako sú ekzémy, lupienka, akné, chráni organizmus pred vznikom rakoviny prsníka, znižuje vysoký krvný tlak, lieči reumatizmus, odstraňuje migrénu.
Zvláštnou kapitolou sú olivy. Ľudia sa kedysi domnievali, že kvôli oleju, ktorý obsahujú, sú veľmi kalorické. V skutočnosti obsahuje porcia desiatich olív 30-40 kcal. Sú však významným zdrojom vitamínu E a môžete ich jesť takmer pri každej diéte. Ich nevýhodou je vysoký obsah soli. Surové olivy sú také trpké, že sa nedajú konzumovať, preto musia byť máčané v slanom roztoku, čo významne zvyšuje ich obsah sodíka a preto nie sú vhodné pre ľudí s vysokým krvným tlakom.


©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.