Mobilná „Linka domov“ pre deti z nemocníc
Autor(ka) : Lena Oujezdská
Dátum a čas : 16.6.2008 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Od júna budú zdravotní klauni rozdávať v slovenských nemocniciach nielen smiech, ale budú nosiť aj mobilné telefóny, z ktorých môžu deti volať domov bezplatne.

Od júna budú zdravotní klauni rozdávať v slovenských nemocniciach nielen smiech, ale budú nosiť aj mobilné telefóny, z ktorých môžu deti volať domov bezplatne.

Dvadsaťštyri mobilných telefónov umožní deťom hospitalizovaným v 10 slovenských nemocniciach, aby boli neustále v kontakte so svojimi najbližšími. Nový projekt „Linka domov“ začína v júni 2008 a realizuje ho občianske združenie Červený Nos Clowndoctors v spolupráci so spoločnosťou Telefónica O2 Slovakia. Cieľom projektu je umožniť malým pacientom v nemocniciach telefonovať domov a hovoriť so svojou rodinou a priateľmi úplne zadarmo. 

Vďaka „Linke domov“ budú môcť deti na 14 lôžkových oddeleniach v 10 nemocniciach na Slovensku volať zdarma svojim najbližším.  Deti sa tak nebudú cítiť osamelo a izolovane v nemocničnom svete. Veľa malých pacientov je v nemocnici prvýkrát a nemocničné prostredie na nich pôsobí skľučujúco. Tento stav zhoršuje aj skutočnosť, že sa necítia dobre. Častokrát sú vystavovaní  nepríjemným liečebným postupom a procedúram, ktoré v nich vzbudzujú strach a obavy. Keď sú detskí pacienti v psychickej pohode, omnoho lepšie spolupracujú so zdravotníckym personálom, pobyt v nemocnici pre ne nie je natoľko stresujúci, a to všetko prispieva k ich rýchlejšiemu uzdraveniu.

Pozitívny účinok dobrej nálady a psychickej pohody, ktorú pravidelne prinášajú zdravotní klauni do nemocníc, dokazuje aj nedávny prieskum, ktorý sa uskutočnil v spolupráci s Kanceláriou Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku. Prieskum bol realizovaný v období od  4. februára 2008 do 11. apríla 2008 na Detskej onkologickej klinike Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave na Kramároch.


Jeho cieľom bolo získať subjektívne hodnotenie vplyvu zdravotných klaunov na detských pacientov a  ich rodičov. Prieskum zachytil pocity chorých detí a ich rodičov, ich vnímanie pôsobenia klaunov na emocionálne naladenie, riešenie niektorých konkrétnych problémov detských pacientov, ale aj rozdiely v akceptácii klaunov  z aspektu veku pacientov a iné skutočnosti.

 

Občianske združenie Červený Nos Clowndoctors prináša pravidelne smiech a radosť hospitalizovaným deťom v nemocniciach. Koncept „liečba humorom“ na Slovensku rozvinul Američan Gary Edwards. V súčasnosti je občianske združenie Červený Nos Clowndoctors široko uznávané pre svoju odbornosť v oblasti využívania humoru v zdravotníctve.    

Občianske združenie Červený Nos Clowndoctors je členom medzinárodnej siete RED NOSES INTERNATIONAL©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.