Bylinkami proti rátaniu ovečiek a stresu
Autor(ka) : VS
Dátum a čas : 27.10.2008 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Každý sa aspoň raz v živote stretol s problémom, kedy sa mu nedarilo zaspať a bez výsledku sa prehadzoval zo strany na stranu. Takýto občasný problém sa naskytne zvyčajne pred náročnou úlohou, či naopak po ťažkom dni, kedy mozog pracuje na plné obrátky aj v noci.

Každý sa aspoň raz v živote stretol s problémom, kedy sa mu nedarilo zaspať a bez výsledku sa prehadzoval zo strany na stranu. Takýto občasný problém sa naskytne zvyčajne pred náročnou úlohou, či naopak po ťažkom dni, kedy mozog pracuje na plné obrátky aj v noci.

Čo však ak nás trápi nespavosť niekoľko nocí za sebou a musíme napriek tomu zvládať náročné obdobie v práci, či v súkromnom živote? Nespavosť súvisí s napätím a stresom s ktorým sa telo snaží vyrovnať. Ak je problém len v počiatočnom štádiu, skúste siahnuť najskôr po prírodných zdrojoch. V lekárňach sú dostupné hotové čajové zmesi, určené na uvoľnenie a relaxáciu. Bylinky si však môžete zakúpiť aj samostatne. Ich účinnosť však závisí od pravidelnosti používania, nemusia mať preto okamžitý efekt.

Nasledujúce bylinky sú najpoužívanejšie pri poruchách spánku, či nervozite, úzkosti a strese:

Valeriána lekárska

Jej účinnou časťou je koreň. Už v staroveku bola uznávaná za ochranný prostriedok proti čarodejniciam. Iste to súviselo s jej silným účinkom na nervovú sústavu a dodnes má medzi bylinkami v tejto oblasti prvenstvo.

Pomáha pri stavoch podráždenosti, strese, vyčerpanosti, preto je vhodná aj pri poruchách spánku, rovnako ako aj pri sprievodných žalúdočných problémoch. Uvoľňuje kŕče spôsobené neurózou. Jej prednosťou je dvojaký účinok, to znamená, že tlmí podráždenie a zároveň povzbudzuje pri stavoch apatie. Vhodná je preto v období, keď cítime pasivitu, nezáujem a zároveň nervozitu. V lekárňach býva dostupná aj vo forme tinktúry.

Medovka lekárska

Čerstvé listy majú medovo- citrónovú vôňu. Účinkuje nielen upokojujúco na nervovú sústavu, ale lieči tiež všetky orgány tela, ktoré postihli negatívne následky stresu- uvoľňuje kŕčovitosť a odstraňuje búšenie srdca. Je možné ju užívať dlhodobejšie ako súčasť relaxačnej kúry.

Majorán záhradný

Je známa korenina, používaná aj v našej kuchyni. Málokto však vie, že má upokojujúce účinky na nervovú sústavu. Telo uvoľni najmä po rozčúlení a pri stavoch nervozity. Dokáže regulovať aj priebeh menštruácie.

Ľubovník bodkovaný

Je všeobecne známym pomocníkom pri depresívnych stavoch a preto je častou prísadou do čajových zmesí proti nespavosti. Je však vhodný aj samostatne a na dostavenie sa trvalého účinku je potrebné ho užívať najmenej tri týždne.


Neváhajte sa poradiť s výberom a spôsobom prípravy, či užívania byliniek s lekárnikom. Prínosom vám môžu byť konečne sladké sny a príval novej energie v ťažkom období a pre to sa predsa oplatí dať si šálku chutného čaju!©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.