Poznáme troch najlepších Recyklátorov!
Autor(ka) : Monika
Dátum a čas : 11.2.2012 21:48
Kategória : Štýl
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Kreatívna súťaž s názvom Urob si svojho Recyklátora sa dostala do finále. Štvorčlenná odborná porota dnes slávnostne zverejnila názvy troch najlepších diel z PET fliaš, ktoré vytvorili tínedžeri z celého územia Slovenska.

Kreatívna súťaž s názvom Urob si svojho Recyklátora sa dostala do finále. Štvorčlenná odborná porota dnes slávnostne zverejnila názvy troch najlepších diel z PET fliaš, ktoré vytvorili tínedžeri z celého územia Slovenska.   

Všetky prihlásené diela posúdila špeciálne zostavená porota, ktorej členmi boli spisovateľka Evita Urbaníková, moderátor a fotograf Martin Nikodým, návrhárka Lucia Spišáková a predsedníčka poroty - odborníčka na dizajn Adriena Pekárová. Do súťaže sa zapojilo celkovo 355 študentov a spomedzi všetkých prihlásených diel vybrala porota najlepších Recyklátorov v troch rôznych kategóriách.

Víťazom 1. kategórie, najoriginálnejšie diel, sa stal Vianočný stromček žiakov zo Základnej školy Hugolína Gavloviča z Pruského. Za najlepšie stvárnenie myšlienky recyklácie považuje porota Recykloplanétu, ktorou vyhrali 2.kategóriu žiaci Prvého súkromného gymnázia z Bajkalskej ulice v Bratislave. Najlepší príbeh k dielu, a teda prvenstvo 3. kategórie, získal Môj vysnený Recyklátor žiakov Základnej školy z Vyšných Ružbách. Odmenou spomínaných víťazov je okrem drobných vecných cien aj výlet do jedného z najmodernejších závodov na spracovanie PET fliaš, ktorý sa nachádza v Rakúsku.

Vďaka súťaži sa do popredia dostali pojmy re-use a recyklácia PET fliaš. „Som rada, že študenti takouto zábavnou a kreatívnou formou predĺžili život použitému materiálu a dali mu tak úplne nový rozmer a význam,“ povedala zástupkyňa vyhlasovateľa súťaže Daniela Paličková, PR manažérka spoločnosti Coca-Cola pre Čechy a Slovensko. Jej slová doplnila Adriena Pekárová, predsedníčka poroty: „Žiaci preukázali veľkú mieru kreativity a fantázie. Z plastových fliaš vytvorili najrôznejšie objekty – od stoličky cez činky až k veternému mlynu, rôzne vozidlá či celý rad plastových bytostí. Vytriedené PET fľaše sa ukázali ako veľmi inšpiratívny materiál nielen vďaka ich valcovitému, ale aj pre samotnú tvárnosť plastu. Výsledky súťaže sú pre mňa príjemným prekvapením, je zrejmé, že tvorcovia sa pri tom bavili, ale aj rozmýšľali o recyklácii ako o vážnej téme dneška.“

 

Obdobnou kapitolou boli aj literárne diela, ktoré v 3. kategórii posudzovala spisovateľka Evita Urbaníková: „Som milo prekvapená, čo všetko dali súťažiaci na papier. Boli to rôzne žánre – próza aj poézia. Víťazné dielo na mňa zapôsobilo najmä emočne, je to krásny príbeh napísaný zo srdiečka.“

Viac informácií o súťaži, výlete, či fotografie z výletu nájdete na stránke www.urobsirecyklatora.sk.

Z recyklovaného materiálu získaného z PET fliaš sa okrem Recyklátorov či produkcie bottle to bottle môže vyrábať  vlákno, z ktorého vznikajú napríklad koberce, výplne do spacích vakov a búnd, deky alebo flísové športové bundy. Recyklovaný plast možno tiež využiť v stavebníctve na výrobu protihlukových stien, zábradlí, plotov, strešných krytín, či na výrobu detských ihrísk. V potravinárskom priemysle nájdu uplatnenie najmä recyklovateľné PET fľaše, ktoré napríklad spoločnosť Coca-Cola používa od roku 1991 a ktoré v súčasnosti obsahujú až 20% recyklovaného materiálu.©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.