Kŕčová žila nezmizne sama
Autor(ka) : Jana Osuska
Dátum a čas : 24.8.2001 11:22
Kategória : Krása
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Ženy trpia kŕčovými žilami trikrát častejšie ako muži. Sklony k tvorbe kŕčových žíl môžeme zdediť po mame alebo starej mame, ale môžu byť aj trestom za celodenné vysedávanie za pracovným stolom, pri počítači, alebo za život s minimálnym pohybom.

Na kŕčové žily sa niekedy sťažujú už dvadsaťročné ženy a u väčšiny päťdesiatničiek si môžeme holým okom všimnúť zhrubnuté žily. To je cena, akú platíme za to, že sme ženy. Menštruujeme, rodíme, prechádzame menopauzou – sme teda neustále vystavené hre hormónov, ktoré ničia naše žily. Počas tehotenstva vysoká hladina estrogénov spôsobuje, že žily strácajú elastickosť. Okrem toho zväčšená maternica stláča bedrové žily a spôsobuje nahromadenie krvi v nohách. Už prvá kŕčová žila je signálom porúch cievneho systému, ktorého úlohou je viesť krv do srdca. Krv, ktorá vyživuje náš organizmus, sa neustále vracia do srdca, pričom musí prekonať viac ako metrovú cestu nahor. Je to možné vďaka tomu, že svaly stláčajú žily a vyháňajú krv nahor – pomocou klapiek výlučne v smere srdca. Keď sú tieto klapky poškodené, krv sa začína vracať do žíl, ktoré sa rozširujú a ako roztiahnutá spružina už nie sú schopné vrátiť sa do pôvodného stavu. Krv sa hromadí v žilách a takto vznikajú kŕčové žily.

Aj keď ste zdedili sklony ku tvorbe kŕčových žíl, neznamená to, že sa im nemôžete vyhnúť. Nepreťažujte svoje žily, ale dbajte o ich zdravie.
NEPRIBERAJTE. Nadváha predstavuje veľké riziko hromadenie krvi v žilách.
NOSTE ortopedické vložky najmä v prípade, že máte plochú nohu, ktorá sťažuje správnu polohu chodidla.
NECHODIEVAJTE v plochých sandáloch alebo šľapkách (pretože potom celá ťarcha tela spočíva na chodidlách a sťažuje cirkuláciu krvi) ani v topánkach s opätkom vyšším ako 5 cm (pretože takáto poloha chodidla blokuje prácu lýtkových svalov ). Najvhodnejšia je obuv na 2-3-centimetrovom podpätku alebo športová obuv s vyprofilovanou podošvou.
VYHÝBAJTE SA dlhému alebo zbytočnému státiu – vždy sa môžete mierne pokyvkávať na mieste alebo prešľapovať z nohy na nohu. V lietadle sa každú polhodinku prejdite. Pri čistení zemiakov neseďte na stoličke, ale na vysokom barovom sedadle.
NEPREKLADAJTE si nohu na nohu. Nenoste podkolienky ani pančuchy, ktoré príliš stláčajú nohy, ani vypasované nohavice, pretože sťažujú cirkuláciu krvi.
SNAŽTE SA vždy, keď je to len troch možné, sedieť s vyloženými nohami. Aj pod svoj pracovný stôl umiestnite malý stolček /šamlík/a vyložte si naň nohy.
VYSTRÍHAJTE SA zápcham. Jedzte ovocie a zeleninu, ktoré obsahujú veľa vlákniny.
VYHÝBAJTE SA horúčave. Teplom sa žily rozširujú a preto sa neopaľujte poležiačky, iba v pohybe a aj to nie príliš dlho. Nekúpte sa v horúcej vode, nedepilujte si nohy horúcim voskom.
HÝBTE SA. Chôdza, plávanie alebo bicyklovanie vynikajúco zlepšujú cirkuláciu krvi.
PRED SPÁNKOM si urobte masáž nôh. Masírujte ich zdola nahor (vždy smerom k srdcu).
SPITE s nohami vyloženými mierne nahor. Môžete nachýliť celú posteľ podložením drevených kociek, alebo položiť nohy na špeciálne vyprofilovanú podušku z peny, kúpiť si polohovateľnú posteľ, dať si valcovitú podušku pod nohy, či vymyslieť inú fintu.©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.