Ako uvoľniť pocit zlosti?
Autor(ka) : Jana Osuská
Dátum a čas : 11.10.2002 00:00
Kategória : Dokonalá
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Práca s vlastnými emóciami potrebuje trocha úsilia a preto sa oplatí investovať čas do ich spoznania. Iba od našich vedomostí závisí, či si v budúcnosti, alebo možno už zajtra budeme vedieť zdravým spôsobom poradiť s vlastnou zlosťou, hnevom a zúrivosťou tak , aby sme neranili iných ľudí.

Práca s vlastnými  emóciami potrebuje trocha úsilia a preto sa oplatí investovať  čas do ich spoznania.  Iba od našich vedomostí závisí, či si v budúcnosti, alebo možno už zajtra budeme vedieť zdravým spôsobom poradiť s vlastnou zlosťou, hnevom a zúrivosťou tak, aby sme neranili iných ľudí.

Svoju zlosť môžeme uvoľniť nasledovnými spôsobmi:
►Prejavovanie hnevu vhodným spôsobom a za vhodných okolností neprináša negatívne následky. Najdôležitejšie je, aby ste svoj hnev a frustráciu neprenášali na iných. Nič sa nezmení a pocit úľavy bude iba chvíľkový.
►Najlepším a najbezpečnejším spôsobom je informovať okolie, že ste nahnevaná a vysvetliť, prečo sa tak cítite. Celé umenie spočíva v tom, aby ste nevybuchli a svoj – aj tie najnahnevanejšie emócie – vyjadrili pokojným spôsobom.
►Slovné vyjadrenie zlosti prináša úľavu, pretože takto zlosť stráca na svojej intenzite. Okrem toho priznanie k vlastnej zlosti zmierňuje napätie a zlepšuje náladu. Je najlepšie, ak môžete o svojej zlosti povedať človeku, ktorý ju vyvolal. Lenže to nie je vždy možné. V takom prípade vám úľavu prinesie rozhovor s blízkym človekom.
►Hnev je možné bezpečne uvoľniť aj očistením, čiže redukciou napätia plačom, slovami alebo iným symbolickým správaním (tanec, fyzická únava, krik, udieranie päsťami do podušky, rozbíjanie tanierov).
►Dobré výsledky niekedy dáva aj počítanie do desať - aj keď veľa ľudí je po desiatke ešte zúrivejších.
►Najúčinnejším spôsobom je rozvíjať v sebe empatiu, čiže porozumenie, prečo ľudia konajú tak a nie inak. Ale to už je dlhodobý proces.

Čo robiť, keď nás zúrivosť prepadne náhle a keď sa na pery tlačia tie najhoršie slová?  V takejto situácii je najlepšie:
- Za každú cenu sa vzdialiť od človeka, ktorý vyvolal vašu zúrivosť. Snažte sa nereagovať a nič nehovoriť. Všetko, čo poviete pod vplyvom emócií, môžete neskôr ľutovať.
- Zhlboka dýchať – vdychovať nosom a vydychovať ústami. Môžete aj zavrieť oči. Ak môžete – vykríknite.
- Usmievajte sa do zrkadla. Ak toho nie ste schopná, zodvihnite kútiky úst prstami. Takto sa sústredíte na svoje telo, ktoré zareaguje správne.
- Myslite na niečo príjemné, čo vo vás vyvolá milé predstavy.
- Zodvihnite ruky čo najvyššie a natiahnite sa. Telo sa pod vplyvom stresu napína a takto ho trocha uvoľníte.©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.