Ženy v Bielom dome
Autor(ka) : Jana Osuska
Dátum a čas : 24.1.2001 11:04
Kategória : Koktail
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

V tomto dome by mali vládnuť iba vážení a múdri muži,“ prehlásil americký prezident John Adams, ktorý sa do Bieleho domu nasťahoval v roku 1800 ako prvý. Či boli všetci, ktorí tu žili vážení a múdri, nemožno s istotou povedať, isté však je, že s každým novým ‚‚hospodárom“ vstúpili do Bieleho domu okrem novej politickej stratégie i iné zvyklosti a mravy.

Od 27.1.2001 sa dvesto rokov stará prezidentská rezidencia stane domovom novozvolenej hlavy USA Georgea W. Busha ml. Ako sa počas jeho úradovania zmení ráz washingtonského sídla na Pennsylvania Avenue 1 600, ukáže čas.

Texasan George W. Bush ml. bude mať po nasťahovaní sa do Bieleho domu situáciu trochu uľahčenú. Budovu totiž vďaka prezidentskému úradu svojho otca Georgea Busha, ktorý tu strávil jedno volebné obdobie (1989-1993) pozná, ako svoje topánky. Cudzo sa tu nebude cítiť ani jeho manželka Laura (54) a kokršpaniel Spot, ktorý sa tu, v Lincolnovej izbe, 17. marca 1989 dokonca narodil.

Biely dom so svojimi 132 miestnosťami, 29 kozubmi, 32 kúpeľňami, kinom, bazénom, bowlingovou dráhou a s 96-členným personálom, ktorý okrem iných profesií pozostáva z piatich komorníkov, šiestich správcov, deviatich elektrikárov, piatich kvetinárok a piatich kuchárov, nie je iba oficiálnym úradom prezidentov. Pre Američanov je už od čias, keď sa rozhodlo o jeho stavbe, symbolom slobody, demokracie a nezávislosti. Architektonickým vzorom bola vtedy pre Georgea Washingtona budova parlamentu v Dubline.

Za mohnutnými stĺpmi sa v Bielom dome odvtedy odohralo všeličo. Na niekoho Biely dom silno zapôsobí, boli tu však i urodzené návštevy, ktoré washingtonské sídlo nijako neokúzlilo. Princ Charles, zvyknutý doma na svoje rozľahlé zámky, sa tu o pýche všetkých Američanov vyjadril dosť nelichotivo. „To je skutočne malý dom,“ povedal nič netušiac a popudil tak proti sebe nejedného občana Spojených štátov. Dvestoročnú budovu totiž ľudia za oceánom považujú za historicky cenný architektonický skvost a každý americký prezident sa o neho podľa toho staral s veľkou láskou. Remeselne zručný Thomas Jefferson (Biely dom obýval v rokoch 1801-1809) dokonca priložil ruku k dielu pri budovaní prvých dvoch splachovacích záchodov. Martin Van Buren (1837-1841) sa zaslúžil o rozvody vody, James A. Garfield (marec-september 1881) nechal vybudovať prvý výťah a elektrinu zaviedol do domu Benjamin Harrison (1889-1893). Prvé klimatizačné zariadenie pochádza z čias Herberta C. Hoovera (1929 -1933).

O interiéry Bieleho domu sa starajú predovšetkým prvé dámy. A pretože Kongres ich maniere zmeniť všetko od základu dôverne pozná, neprideľuje im na to takmer nijaké financie. Dodnes to bolo iba 50-tisíc dolárov. Zvyšok si teda financujú manželky z vlastného vrecka, a preto sa napokon všetky detaily nemenia. Vďaka tomu sa možno zachovali i pôvodné kusy nábytku. Tapety a koberce však pred dámami neobstoja, aj keď stáli jej predchodkyňu čokoľvek. Krásny modrý koberec z Oválnej pracovne, v ktorej predtým šéfoval George Bush, nechala napríklad Hillary Clintonová starostlivo zabaliť a odniesť do skladu. Bushovci teraz aspoň za koberec usporia. Možno v sklade nájdu i ďalšie cenné predmety, ktoré im budú pripomínať obdobie prezidentovania Busha seniora.


©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.