Vôňa alebo zápach? (PR)
Autor(ka) : Zuzana Konečná
Dátum a čas : 4.4.2005 00:00
Kategória : Dokonalá
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Mnohí z nás si ani neuvedomujú, akú dôležitú úlohu a význam v živote človeka hrajú vône a zápachy. Každý človek má svoju vlastnú „čuchovú mapu“. Citlivosť na vône a ich vnímanie je veľmi individuálne. Zatiaľ čo niekomu jeden človek „vonia“, druhému je jeho pach nepríjemný. Ale väčšine z nás prekáža nepríjemný pach potu.

Mnohí z nás si ani neuvedomujú, akú dôležitú úlohu a  význam v živote človeka hrajú vône a zápachy. Každý človek má svoju vlastnú „čuchovú mapu“. Citlivosť na vône a ich vnímanie je veľmi individuálne. Zatiaľ čo niekomu jeden človek „vonia“, druhému je jeho pach nepríjemný.  Ale väčšine z nás prekáža nepríjemný pach potu.

Čo je potenie?

Môžeme ho definovať ako prirodzený proces, ktorý je veľmi dôležitý pre ľudské telo. Prebieha počas celého nášho života, už od narodenia. Jeho hlavnou úlohou je termoregulácia, ktorá pomáha ochladzovať náš organizmus a má svoju úlohu aj pri vylučovaní škodlivých a toxických látok. Potením sa naše telo zbavuje tepla, ktoré v ňom neustále vzniká (dokonca aj keď sme v pokoji alebo spíme), či už pri práci svalov alebo metabolických procesoch.

Ako to funguje?

Človek sa potí potnými žľazami, ktoré sa nachádzajú v zamši (dermis). Aktivitu potných žliaz riadi a kontroluje autonómny nervový systém. Priemerne má človek 3 - 4 milióny potných žliaz. Nachádzajú sa na celom tele s výnimkou perí, prsných bradaviek a vonkajších pohlavných orgánov. Z anatomického hľadiska žľazy delíme na malé (ekrinné) a veľké (apokrinné). Líšia sa svojou veľkosťou, počtom, rozmiestnením na tele, zložením potu, ktorý produkujú, ako aj reakciou na rozdielne podnety.

Malé potné žľazy fungujú u človeka už od narodenia. Nachádzajú sa na celom tele, v najväčšej koncentrácii na pažiach, chodidlách, hrudníku a čele. Ich celkový počet sa odhaduje na 2 – 2,5 milióna. Reagujú predovšetkým na  vonkajšie podnety (teplo,  fyzická námaha) a plnia termoregulačnú funkciu. Pot, ktorý produkujú, zvlhčuje povrch kože a odparovaním ho ochladzuje.
Veľké potné žľazy sa nachádzajú predovšetkým v podpazuší, v oblasti genitálií a  okolo prsných bradaviek. Často ústia do folikuly chĺpkov. Stávajú sa funkčnými okolo ôsmeho roku života.  Pot, ktorý sa vytvára v týchto žľazách, obsahuje bielkoviny a mastné kyseliny, takže je hustejší a má žltkastú farbu, čo je dôvodom svetlých škvŕn na odeve.
Reagujú aj na psychické podnety. Významne sa aktivizujú pri sexuálnom vzrušení a podieľajú sa na vzniku špecifickej vône každého človeka. To je tiež dôvodom, prečo pri výbere partnera hrá takú dôležitú úlohu jeho pach.

Samotný pot je v podstate bez „vône a zápachu“, nepríjemný pach vzniká až vtedy, keď baktérie na pokožke a chĺpkoch začnú rozkladať  bielkoviny a mastné kyseliny, ktoré obsahuje pot z veľkých (apokrinných) žliaz. Okrem toho teplo v podpazuší vytvára vhodné podmienky na množenie baktérií, preto je veľmi dôležité starať sa práve o túto časť tela.
Množstvo potu závisí od viacerých faktorov – vonkajšej teploty a klimatického pásma,  zvýšenej produkcie tepla v organizme, fyzickej námahy, psychického vzrušenia. Maximálne množstvo potu, ktoré človek vyprodukuje za hodinu je 1 liter. Ale v extrémnych podmienkach alebo pri mimoriadnej svalovej námahe to môže byť celkovo 10 až 12  litrov. Pri zvýšenom potení treba bezpodmienečne dodržiavať pitný režim a dbať na dostatočný príjem tekutín s obsahom minerálov. 

Ďalším významným faktorom, ktorý ovplyvňuje potenie je relatívna vlhkosť vzduchu. Ak je vysoká, vzduch je takmer saturovaný a nedokáže prijímať ďalšiu vodu z organizmu. Preto sa pot neodparuje a neochladzuje organizmus tak efektívne ako pri suchom vzduchu.

Ďalší dôvod na potenie

Potenie je často aj odpoveďou na náš emocionálny stav. Ak sa pripravujeme sa na niečo dôležité, na čom nám záleží, prichádzajú obavy zo zlyhania. Keď sme nervózni, máme obavy alebo strach, zvyšuje sa nervová aktivita, ktorá má vplyv na potné žľazy, predovšetkým na tie, ktoré sa nachádzajú na dlaniach a v podpazuší. Vtedy sa cítime nepríjemne, napäto, studený pot nám steká po tele.
Emocionálne potenie a potenie z tepla a fyzickej námahy sa  líšia časom, ktorý telo potrebuje na to, aby sa naozaj dosť spotilo. V prípade potenia z tepla to často chvíľu trvá než sa začneme potiť, zatiaľ čo v prípade emocionálneho potenia máme podpazušie a dlane úplne mokré počas niekoľkých sekúnd. Navyše, pot vznikajúci pri emocionálnom potení, spravidla obsahuje viac látok, ktoré rozkladajú baktérie, a preto viac zapácha.

Potenie ako signál

Potenie môže byť aj signálom, že s naším telom nie je čosi v poriadku. Nadmerné potenie, ktoré nie je dôsledkom zvýšenej fyzickej námahy alebo silného emocionálneho stresu, sa nazýva hyperhidróza alebo diaforéza. Prejavuje sa najmä na dlaniach a v podpazuší a dokáže veľmi znepríjemniť sociálne vzťahy postihnutých osôb. Vznik nadmerného potenia môže súvisieť s hormonálnou nerovnováhou (napr. počas klimaktéria u žien), nadmernou činnosťou štítnej žľazy, príp. nadmernou aktivitou sympatetického nervového systému. Problém nadmerného potenia treba vždy riešiť v spolupráci s odborníkom, ktorý dokáže poradiť najlepší spôsob liečby.


Muži a ženy – v čom sme iní?

Muži a ženy sa líšia nielen fyzicky, ale rozdielnym spôsobom fungujú aj chemické procesy v ich telách.  Ženská pokožka je oveľa citlivejšia na teplotné zmeny, čo spôsobuje množstvo tuku, v priemere má  menšiu plochu a menší počet potných žliaz. Z toho vyplýva, že ženy sa potia  menej  - množstvo potu za hodinu u mužov dosahuje v priemere asi 250 ml, kým u žien len 180 ml.  Mužské potné žľazy sú oveľa aktívnejšie ako ženské a spravidla sa u nich v podpazuší nachádza viac baktérií, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach. To znamená, že muži sa nielenže viac potia, ale ich pot aj viac cítiť, pričom  ženy sú spravidla na cudzí pach oveľa citlivejšie.
Napriek všetkým rozdielom, jedno majú muži aj ženy spoločné – snažia sa nájsť si partnera, s ktorým si budú  nielen rozumieť, ale si  aj navzájom „voňať“, lebo žiť s niekým, koho nemôžete „ani cítiť“ sa jednoducho nedá.


Voňavé tajomstvá dezodorantov a antiperspirantov

Chcete sa cítiť sviežo a sebaisto počas celého dňa? Správnou odpoveďou je používanie dezodorantov a antiperspirantov, ktoré sú dnes jedným zo základných  hygienických a spoločenských pravidiel. Malo by sa teda pre každého z nás stať bežnou dennou rutinou rovnako ako čistenie zubov. Len tak sa budeme cítiť v pohode a sebavedome.

Dezodoranty obsahujú dezinfekčné prostriedky s antibakteriálnym účinkom, ktorý obmedzuje vznik nepríjemného zápachu. Spravidla obsahujú alkohol, ktorý veľmi rýchlo vyprchá. Ich účinok je krátkodobý, a  preto ich treba používať aj niekoľkokrát denne. Dezodoranty neobmedzujú tvorbu potu, ktorý sa tvorí aj po ich použití.

Antiperspiranty  obsahujú aktívnu zložku, ktorá dáva  antiperspirantu jeho silu a obmedzuje tvorbu potu. Antiperspiranty tak obmedzujú nielen vznik nepríjemného zápachu, ale priamo znižujú tvorbu potu a množenie baktérií, ktoré pot rozkladajú. Dodávajú nám pocit čistoty, sucha a sviežosti.


Rexona – stopercentná ochrana

Značka Rexona je odborníkom na ochranu proti poteniu. Antiperspiranty Rexona sú účinnou a sviežou ochranou pred potením na každý deň. Všetky výrobky Rexona sú neustále inovované tak, aby sa na ne mohli spotrebitelia vždy stopercentne spoľahnúť. Ponúka široký rad  antiperspirantov pre ženy aj pre mužov. Ide o veľmi kvalitné a cenovo dostupné antiperspiranty, ktoré sú účinné po celých 24 hodín.
Antiperspiranty Rexona sú k dispozícii v širokom rade aplikátorov a vôní:
V dámskom rade majú spotrebiteľky na výber z týchto aplikátorov – sprej, stick, ministick a roll-on. Vône antiperspirantov sú vo variantoch Active, Oxygen, Cotton Dry, Clear Aqua, Pure Silver,  Pro Balance a inovovaná Aloe Vera.
V pánskom rade sú to varianty sprej a stick vo vôňach Ionic, Mineral, Cobalt, Sensitive a teraz novinka Extreme Protection.
Všetky zaručujú maximálny účinok a dávajú spotrebiteľovi možnosť vybrať si ten, ktorý mu najviac vyhovuje.©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.