Láska sa bude dať spečatiť prsteňom z kosti milovaného
Autor(ka) : Kristína Farkašová
Dátum a čas : 14.6.2005 00:00
Kategória : Móda
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Páry, ktoré si chcú dokázať svoju lásku osobitným spôsobom, budú môcť zrejme už v blízkej budúcnosti nosiť prstene vyrobené z kosti partnera.

Páry, ktoré si chcú dokázať svoju lásku  osobitným spôsobom, budú môcť zrejme už v blízkej budúcnosti nosiť prstene  vyrobené z kosti partnera.

Prstene sa zhotovujú z buniek, ktoré sa odoberú zo sánky a na desať  týždňov sa naočkujú do osobitného roztoku. Projekt na zhotovenie ozdôb z  biologického materiálu je spoločným dielom odborníkov z Kings College a  dizajnérov Tobbiho Keridgea a Nikkiho Stotta, pôsobiacich na Royal College of  Art vo Veľkej Británii.

Prstene chcú bádatelia vyrobiť pomocou bioskla, špeciálnej bioaktívnej  keramiky, ktorá dokáže napodobniť štruktúru kostného materiálu. Zo 180   prihlásených dobrovoľníkov vybrali päť párov, ktorým stomatológ vytrhol zub múdrosti aby mohol z tkaniva pod zubom odobrať tzv. osteoblasty, osobitné  kosťotvorné bunky.

Táto technika je momentálne jedna z najnovších, napriek tomu je už veľmi  populárna a zaoberajú sa ňou početné výskumné  kolektívy na celom svete.  Vedci sa domnievajú, že práve týmto spôsobom by sa dali nahradiť  rozsiahle kusy kostí u pacientov trpiacich onkologickým ochorením, prípadne  vyrobiť "na mieru" celé kostné transplantáty.
Rast kostných prsteňov by mal trvať šesť až osem týždňov. Konečný  produktom bude tradičný prsteň zložený z ušľachtilých kovov a z kostného  tkaniva partnera.

Copyright©2004 TASR©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.