Vianoce ako z rozprávky
Autor(ka) : System ADMIN
Dátum a čas : 25.11.2005 00:00
Kategória : Koktail
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Už len niekoľko dní nás delí od Vianoc, najkrajších sviatkov roka. Vtedy by nemal byť nikto sám, veď každý sa teší na ten nádherný čas, ktorý strávi v kruhu svojej rodiny.

Už len niekoľko dní nás delí od Vianoc, najkrajších sviatkov roka. Vtedy by nemal byť nikto sám, veď každý sa teší na ten nádherný čas, ktorý strávi v kruhu svojej rodiny. Aj mesto už dýcha atmosférou Vianoc, vôkol sú svetelné girlandy, vyzdobené výklady a aj ľudí je po uliciach miest akosi viac. Naše príbytky sa rozžiaria nielen krásnou výzdobou, ale aj dobrou náladou a zo všetkých kútov bude počuť vianočné melódie a cítiť vôňu maminých medovníčkov. Najväčšia zábava začne pri zdobení stromčeka, na ktorom sa podieľajú všetci členovia rodiny. Ani sa nenazdáte a celý byt začne rozvoniavať ihličím, ku ktorému sa vzápätí pridá škorica, koriander, či klinček. Zo všetkých kútov sa ozýva smiech a atmosféra je naozaj úžasná!

Každý už netrpezlivo čaká kedy príde vytúžený Štedrý večer a celá rodina zasadne spoločne k stolu, na ktorom nesmie chýbať vyprážaná ryba, šalát, cukrovinky a samozrejme vychladená Coca-Cola. Veď v zázračnom svete Coca-Coly, na severnom póle usilovne pracujú pomocníci Santa Clausa- škratkovia! Od úsvitu do mrku skladajú v dielničkách rôzne hračky, triedia poštu plnú prianí adresovanú Santa Clausovi, pečú vianočné dobroty! Pri práci si pospevujú veselé pesničky. Sú priateľskí, usilovní a radi kedykoľvek pomôžu. Na druhej strane majú radi humor, šašoviny a žarty, milujú hudbu a vôbec strašne radi sa bavia. A všetci zbožňujú značku Coca-Cola.

ČO možno o Vianociach ešte neviete...

  • Prvý vianočný stromček pochádza z ôsmeho storočia, kedy svätý Bonifác z Creditonu, anglický misionár v Nemecku, vraj sťal posvätný dub, pod ktorým sa konali ľudské obete. Keď mohutný strom spadol, na jeho mieste sa údajne objavila mladá jedľa.

  • Súčasný vianočný stromček spopularizoval manžel anglickej kráľovnej Viktórie, princ Albert. Obrázok z roku 1848, na ňom Albert stojí pred vianočným stromčekom, sa dostal do celého sveta.

  • Prvé vianočné želanie navrhol v roku 1842 John Horsley pre Angličana Sira Henryho Colea. A už v roku 1860 hlavní britský poštár nabádal ľudí, aby vianočná pohľadnica posielali včas.

  • Rekord v počte poslaných vianočných želaní dosiahol Werner Erhard z kalifornského San Francisca, ktorý v roku 1975 poslal 62 824 prianí.

  • časnú podobu Santa Clausa vytvoril v roku 1931 švédsko-americký výtvarník Haddon Sundblom. Vtedy namaľoval známy portrét veselého svätého Mikuláša pre reklamu firmy Coca-Cola. Červenobiely oblek pripomínal farvy ochrannej známky Coca-Cola.

  • Meno Santa Claus pochádza z holandského slova Sinterklass, teda svätý Mikuláš.

  • Anglické vianočné koledy, ktoré vznikali od 13. storočia, boli kedysi pri bohoslužbách zakázané, pretože získali príliš divadelný a neviazaný charakter. Speváci kolied tak začali obchádzať mestá a dediny, a odtiaľ pochádza tradícia.

  • Skôr ako si ľudia začali darovať počas zimného slnovratu darčeky, navzájom si vymieňali jedlo, aby si pripomenuli odchod drsnej zimy a príchod jari. Obdarovávanie sa tak rozmohlo, že sa v starom Ríme verilo, že pokinedáte v priebehu osláv zimného slnovratu niekomu darček, prinesie vám to smolu. Tento zvyk prijali aj raní kresťania.


©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.