Potenie
Autor(ka) : MUDr. Ružena Sochorová
Dátum a čas : 6.6.2006 00:00
Kategória : Dokonalá
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Potenie je prirodzený fyziologický dej, pre organizmus životne dôležitý. Slúži na udržanie stabilnej telesnej teploty, na zvlhčovanie a ochladzovanie povrchu tela a na udržovanie mechanických a bariérových vlastností kože. Len malé množstvo tepla sa z tela dostáva pľúcami. Podstatný podiel tepla sa uvoľňuje cez kožu, v ktorej sa nachádzajú potné žľazy produkujúce pot. Pot je číra vodnatá tekutina bez zápachu. Pôsobením baktérií dochádza k jej rozkladu a k vzniku nepríjemného pachu. Pot sa do určitej miery odparuje z povrchu tela, bez toho, aby sme si to všimli. Ide o tzv. perspiráciu, pri ktorej sa denne odparí z tela asi 500 ml vody. Väčšie množstvo vylučovaného potu už však vnímame a nazývame aktívne potenie. Pretože aktivitu potných žliaz riadi nervový a hormonálny systém, reagujú žľazy aj na emocionálne podnety.

Potenie je prirodzený fyziologický dej, pre organizmus životne dôležitý. Slúži na udržanie stabilnej telesnej teploty, na zvlhčovanie a ochladzovanie povrchu tela a na udržovanie mechanických a bariérových vlastností kože. Len malé množstvo tepla sa z tela dostáva pľúcami. Podstatný podiel tepla sa uvoľňuje cez kožu, v ktorej sa nachádzajú potné žľazy produkujúce pot. Pot je číra vodnatá tekutina bez zápachu. Pôsobením baktérií dochádza k jej rozkladu a k vzniku nepríjemného pachu. Pot sa do určitej miery odparuje z povrchu tela, bez toho, aby sme si to všimli. Ide o tzv.  perspiráciu, pri ktorej sa denne odparí z tela asi 500 ml vody. Väčšie množstvo vylučovaného potu už však vnímame a nazývame  aktívne potenie. Pretože aktivitu potných žliaz riadi nervový a hormonálny systém, reagujú žľazy aj na emocionálne podnety. 

V prípade emocionálneho potenia sa spotíme  počas niekoľkých sekúnd. Takto vzniknutý pot spravidla obsahuje viac látok, ktoré rozkladajú baktérie, a jeho pach je výraznejší. V prípade potenia z tepla nie je reakcia tela okamžitá a často trvá určitý čas, kým sa začneme skutočne potiť.

Potné žľazy
Na tele človeka rozlišujeme malé a veľké potné žľazy. Malé (ekrinné) potné žľazy sa v množstve 2 – 3 milióny nachádzajú na celom povrchu kože s výnimkou pier, očných viečok a niektorých častí pohlavného ústrojenstva.  Ústia na povrch kože, kde vylučujú číru tekutinu a tvoria jej ochranný povlak. Veľké (apokrinné) potné žľazy, niekedy označované aj ako pachové, sa vyskytujú v podpazuší, na slabinách, prsných bradavkách a okolo genitálií a konečníka. Produkujú hustejšiu tekutinu žltkastej farby, ktorá obsahuje viac bielkovín a tukov.

Antiperspiranty verzus dezodoranty
V starších dobách sa telesné pachy väčšinou maskovali parfumami. Moderná doba preferuje používanie antiperspirantov a dezodorantov. Antiperspiranty obmedzujú činnosť potných žliaz tým, že spôsobujú stiahnutie povrchovej rohoviny a bránia tak vzniku potu. Vlastný dezodoračný účinok je daný prítomnosťou bakteriostatických, baktericídnych prísad a kyslého pH. Dezodoranty naproti tomu len prekrývajú pach, ale neznižujú tvorbu potu. Ich účinok je krátkodobý a treba ich používať niekoľkokrát denne.

Prevencia potenia
Prevencia vzniku nepríjemného pachu spočíva v dennej hygiene nielen tela, ale aj oblečenia. Vhodné sú skôr prírodné materiály, dôležitá je častá výmena bielizne, používanie dezodorantov, antiperspirantov a antibakteriálnych mydiel. Svoju úlohu hrá aj správna strava, pretože niektoré aromatické silice z jedla prechádzajú do kože (ryby, cesnak, karí, cibuľa, rasca atď.) a ovplyvňujú tak výsledný pach. V dnešnej dobe by sa používanie antiperspirantov a dezodorantov malo stať bežnou dennou rutinou pre každého z nás.

Dôvod pre návštevu lekára
Príčiny zvýšenej produkcie potu môžu byť rôzne. Najčastejšie ide o reakciu tela na zvýšenú teplotu okolia, fyzickú záťaž alebo emocionálny stres. Zvýšené potenie môže však byť aj varovným signálom početných chorobných stavov (napr. zvýšená funkcia štítnej žľazy, malígne ochorenie, chronická infekcia, menopauza, horúčka nad 38 °C, vysoká koncentrácia potných žliaz na rukách a nohách a pod.). Trvalo zvýšenú činnosť potných žliaz označujeme ako hyperhidrózu, spravidla postihuje len určitú časť tela. Problém nadmerného potenia treba vždy riešiť v spolupráci s odborníkom, ktorý dokáže poradiť najlepší spôsob liečby.  Liečebne sa aplikujú roztoky hydroxidu hlinitého v alkohole. Jeho účinok nastupuje po niekoľkých týždňoch a pri dlhodobej aplikácii vedie k zníženiu funkcie žliaz. Ďalej je možná aplikácia botulotoxínu. Ak problémy pretrvávajú, robí sa chirurgické odstránenie žliaz.

Vedeli ste?
Koža je metabolicky aktívnym orgánom ľudského tela. Meria 1,5 - 2 m2 a predstavuje až 12 % telesnej hmotnosti človeka. Koža funguje ako ochrana vnútorného prostredia organizmu pred  vonkajšími vplyvmi. Tvoria ju tri integrované vrstvy – pokožka (epidermis), zamša (dermis) a podkožie (subcutis). Strednú vrstvu kože (dermis) tvoria väzivové vlákna, je bohatá na nervy, cievy, mazové a potné žľazy.

Potné žľazy sa nachádzajú len u cicavcov, po tele sú rozptýlené nerovnomerne. Ich funkcia klesá s vekom.

Ženy majú menej potných žliaz ako muži, potia sa teda menej. Mužské potné žľazy sú aj aktívnejšie - za hodinu vyprodukujú v priemere až 250 ml potu, kým u žien je to len asi 180 ml. 

Rexona – expert na ochranu proti poteniu

Rexona Citrus je tohtoročná novinka na leto v rade Rexona pre ženy.

Celý rad značky Rexona pre ženy, experta na ochranu proti poteniu, má od tohtoročnej jari nový dizajn. Podľa spotrebiteľského výskumu je dizajn viac ženský a zrozumiteľnejší. Nový dizajn zvýrazňuje informáciu o unikátnom zložení antiperspirantov Rexona, tzv. mikrokapsuliach. Ide o jedinečné patentované zloženie Activ Reserve obsahujúce mikrokapsule, ktoré zaručujú extra ochranu tým, že sa aktivujú telesnou teplotou. Základný princíp fungovania je založený na postupnom uvoľňovaní parfumačných látok vo chvíľach emocionálneho potenia. Vďaka mikrokapsuliam si tak ženy môžu vychutnávať všetky momenty života, Rexona ich spoľahlivo ochráni.

Od júna Rexona spustí svoje aktualizované webové stránky. Na www.stoppoteniu.sk bude zverejnený unikátny európsky prieskum o potení a používaní antiperspirantov a dezodorantov s možnosťou reakcie širokej verejnosti prostredníctvom chatu. Spotrebitelia sa budú môcť poradiť s dermatológom v internetovej poradni. Na stránkach Rexony pre ženy budú zverejňované čitateľské príbehy o emocionálnom vypätí „Momenty života s Rexonou“.

Rexona Pro-Balance bola premenovaná na Rexonu Sensitive.

Portfólio Rexona pre ženy:
- Sprej: ALOE VERA, CITRUS, COTTON DRY, OXYGEN FRESH, SENSITIVE, CRYSTAL PURE SILVER, CRYSTAL CLEAR AQUA
- Stick: ALOE VERA, CITRUS, COTTON DRY, OXYGEN FRESH, SENSITIVE
- Ministick: ACTIVE, OXYGEN FRESH, COTTON DRY
- Roll – on: ALOE VERA, CITRUS, OXYGEN FRESH©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.