Závesy
Autor(ka) : Jana Osuska
Dátum a čas : 17.10.2001 10:42
Kategória : Koktail
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Pomaly sa s nami rozlúči aj babie leto a do našich príbytkov vojde zimná šeď. Tí, čo majú moderný farebný nábytok, nemusia smútiť, veselé farby aj v zime potešia ich dušu, horšie je to s klasikmi, ktorí vsadili na tmavý drevený nábytok, hnedé, tmavomodré, bordové alebo sivé poťahy. O chvíľu ich začne prenasledovať únava. Nič nie je stratené, nemusíte vymeniť nábytok, stačí osviežiť byt novými závesmi a pridať pár veselých podušiek. Skôr ako sa pustíte na cestu do obchodov, sadnite si oproti stene s oknami a dlhší čas ju pozorujte. Uvedomte si, aký kus zaberá táto stena z celkovej plochy izby a aké dôležité je, aby ladila látka, jej štruktúra, jej farba, vzor s ostatnými vecami okolo. Nemenej významný je aj výber garniže a spôsob manipulácie so záclonou a závesom v prípade prania. Jasne sa treba rozhodnúť, či budú závesy iba na oknách alebo na celej stene. V móde je všetko.

Dnešným trendom v tvorbe dekorácií je viac kvality a menej hmoty. Keď predtým stačilo kúpiť niekoľko metrov látky a zavesiť ju nariasenú na žabky, dnes sú v móde rafinované závesy. Často vyzerajú iba ako ľahký obláčik, na ktorom pokojne môžu sedieť zlatí anjeli, iné pripomínajú ranné zore a svojou ružovo-modrou atmosférou nás príjemne vnárajú každé ráno do nového dňa, ďalšie vo veľkých uzloch s chvostami plnými farieb pripomínajú čašu hojnosti. Fantázii sa medze nekladú, treba len zvážiť štýl nábytku a môžete začať vymýšľať. Príjemnou zmenou je, ak si spolu so závesom zmeníte farbu steny pri oknách. Často táto nová kombinácia urobí zázraky a vy dostanete novú krv do žíl pri pohľade na vaše obľúbené farby a materiály. Odhoďte škrupule, vytvorte si farbami miesto pre optimizmus, snenie, radosť. Kúsok harmónie ľahkej ako vánok, či kus ochrany lesklej a kovovej, kus zelenej prírody doma, alebo broskyňový sad. Kúzla s farbami a látkami sú nekonečné, preto sa nebojte experimentovať, veď to nie je navždy.
V podstate máte možnosť vybrať si z niekoľkých štýlov.
KLASICKÝ ŠTÝL sa vyznačuje bohatým riasením a dekorativnym tvarovaním vzdušných materiálov. Pripevňuje sa krúžkami, žabkami, viazaním. Často sa z látky vytvárajú ružice a girlandy, v hornej časti sa zdobí pelmetmi / krátke nariasené, podšité pásy látky/ Po stranách okien splývajú bohato zvlnené pásy látky zopnuté kovovými ozdobami, ozdobnými šnúrami so strapcom, umelými kvetmi atď. Tento štýl sa hodí najmä do priestorov s vyššími stropmi a ku starožitnému, či klasicky tvarovanému nábytku. Pri tomto štýle nemáte síce veľkú možnosť čarovania, ale hra s farbami je aj s tomto prípade dovolená. Špičkoví návrhári ponúkajú stále nové a nové materiály a farebné kombinácie. Nie vždy máme odvahu hľadať niečo nové. Ak si nedokážete predstaviť, čo by vás najviac oslovilo, ale túžite po zmene, stačí navštíviť interierové štúdio, kde vám odborníci poradia.
VOÁL Voály dnes často nahradzujú klasickú syntetickú záclonu, sú moderné a praktické. Tlmia prenikajúce slnečné lúče, a pritom prepúšťajú svetlo. Môžu teda slúžiť aj ako záves, aj ako záclona. Voál - voile znamená vo francúzštine závoj. Z toho vyplýva, že ide o jemnú, vzdušnú tkaninu, z rôznych materiálov. Voály môžu byť jednofarebné, vyšívané, s farebným potiskom či s tak zvanými leptanými vzormi. Veľmi efektne pôsobia tie s kovovým vláknom alebo s vysokým leskom.
JAPONSKO/ČÍNA 2000 – tento trend charakterizuje jednoduchosť a jasnosť.
Charakteristické je aj použitie výlučne prírodných materiálov. Farby sú jasné, plné odtiene červenej, akcent sivá a tehlovohnedá.
V podstate to isté, ale s troškou rafinovanosti pri tvorbe závesov sa dá povedať o MODERNOM ŠTÝLE.


Ak budete mať trochu šťastia podarí sa vám zohnať materiál s tzv. koordinačnými vzormi. To znamená, že získate látku, ktorá má základný motív a ďalšie obmeny tohto motívu sú rozpracované v podobe obrusov, podušiek, obrúskov, utierok a často aj posteľnej bielizne.
Skrášlite si byt a potom nanovo užívajte teplo domova. Je to, ako by ste sa znova zamilovali do svojho partnera.


©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.