Zázračné jablko
Autor(ka) : Martina Jeníková
Dátum a čas : 8.1.2001 10:48
Kategória : Výživa
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Januárový pohľad na pulty obchodov s ovocím a zeleninou nie je práve radostný. Ak vás neodradia ceny, odradí vás kvalita. Zopár od plesne očistených pomarančov, nedozreté grapefruity a mandarínky, ktorých šupa je dva razy taká veľká ako obsah sú ich hlavnou ozdobou. Jediné, čo ešte vyzerá normálne sú jablká.
Januárový pohľad na pulty obchodov s ovocím a zeleninou nie je práve radostný. Ak vás neodradia ceny, odradí vás kvalita. Zopár od plesne očistených pomarančov, nedozreté grapefruity a mandarínky, ktorých šupa je dva razy taká veľká ako obsah sú ich hlavnou ozdobou.
A to nespomínam zväčša zmrznuté alebo nahnité exotické ovocie, za ešte exotickejšie ceny. Jediné, čo ešte vyzerá normálne sú jablká. Ale tie zväčša ľudia nepovažujú za dosť dobré. Hoci už to, že Eva zviedla Adama práve týmto ovocím, svedčí o jeho svetovosti. Možno sa jej to podarilo práve preto, že jablká povzbudivo pôsobia na nervovú sústavu a množstvom minerálov a vitamínov, ktoré obsahujú výrazne posilňujú náš organizmus.
Okrem toho majú jablká protizápalový, mikrobiálny a krvotvorný účinok, odporúčajú sa jesť aj cukrovkárom. Jablko nie je len potravinou, ale hlavne liekom, preto ak chcete udržiavať svoj organizmus v dobrom stave zjedzte každé ráno a každý večer jedno jablko.
Pozor na chemicky ošetrovanú šupku, veľmi dobre ju poumývajte pod tečúcou vodou. Nie je však jablko ako jablko. Malý výlet do farieb a druhov, by vám mal pomôcť zorientovať sa v ich liečivých účinkoch.
Jablká, najmä zelené, liečia črevné katary. Stačí ich nastrúhať a ihneď skonzumovať. Robte to tak dva dni a po katare nezostane ani stopa.
V prípade zápchy konzumujte každé ráno, ale aj počas dňa kyslé jablká, ktoré povzbudzujú činnosť čriev.
Kyslé jablká pomáhajú aj v prípade kolitídy a hyperacidnej gastritídy. Sladké jablká liečia vredy žalúdka a dvanástorníka. Všetky druhy jabĺk znižujú hladinu cholesterolu a pomáhajú urýchliť priebeh chrípky. Pri chrípke a horúčke pomáha zjesť za tri dni 1-1,5 kg strúhaných jabĺk. Strúhané jablká liečia aj poruchy trávenia, vodnatieľku, dnu, reumatizmus, chudokrvnosť, sklerózu, vysoký krvný tlak, závraty, šumenie v hlave.
Čaj zo sušených jabloňových listov pomáha pri chrapote a strate hlasu. Pri bronchotíde a reumatizme treba piť celé dni odvar z jabĺk. Pripravíme si ho tak, že varíme pätnásť minút tri jablká v litri vody.
Rovnaké účinky má odvar z jablkových šupiek. Pripravíme si ho tak, že roztlačené jablkové šupky v pomere lyžica na pohár vody, necháme polhodiny lúhovať..
Odvar z jabloňových kvetov (30 g na 1l vody) zmierni záchvaty kašľa.
Jablkový ocot - znižuje nadváhu, spaľuje tuky a potláča pocit hladu.
Čerstvá kaša z jabĺk pomáha pri liečení popálenín, omrzlín a ťažko sa hojacich rán.
Čerstvá jablková šťava používaná k zvlhčeniu kože posilňuje a regeneruje pokožku tváre a dekoltu.


©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.