lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 5 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 4 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Pondelok, 23. December, , Dnes oslavuje Nadežda
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Pracujte efektívnejšie !

  Spracoval(a) : Natália Krížová
Dátum : 15.3.2002
späť
Späť

Poslať
 

Trpíte večným nedostatkom času? Chodiť všade neskoro neprospieva ani v súkromnom a tobôž nie v pracovnom živote. Ak nikdy nie ste schopná prísť načas a beháte z jednej oneskorenej schôdzky na druhú a dokonca ste presvedčená, že to tak robia všetci je načase niečo zmeniť. Samozrejme nemyslím rozšíriť výber výhovoriek, hoci aj to je cesta.


Prečo ľudia chodia neskoro?
Presnosť je výsadou kráľov. Slušný človek obvykle príde na schôdzku o niekoľko minút skôr, iní sa zase chronicky oneskorujú.  Psychológovia predpokladajú, že permanentné oneskorovanie má niekoľko navzájom prepojených dôvodov:

 

ZLÁ ORGANIZÁCIA: Niektorým ľuďom chýba cit pre časovú orientáciu a preto odhad, ako dlho niečo trvá, v ich prípade nie je nikdy správny. Dôsledkom je zle odhadnutý čas na cestu, parkovanie a schôdzku samu.
NEDOSTATOK MOTIVÁCIE:  Ľudia, ktorí sa oneskorujú iba v určitej oblasti života (napríklad pri schôdzke s partnerom) prejavujú k tejto aktivite podvedomú  neochotu, alebo si partnera nevážia dostatočne a je im jedno, že musí čakať.
STRACH: Ak ste v súvislosti s nejakou blížiacou sa udalosťou nervózni, môže byť neskorý príchod aj prejavom úzkosti, strachu z ďalších udalostí, z konečného rozhodnutia.
STRES: Ľudia, ktorí často podliehajú stresu, môžu mať problémy so spánkom a vyzerajú permanentne unavene. Na povzbudenie používajú tabletky, drogy alebo alkohol, čo spôsobuje, že pocit zodpovednosti sa dostáva v ich hodnotovom rebríčku na dolné priečky.
KOMPLEX POVÝŠENOSTI:  Neskoré príchody môžu byť aj ukážkou toho, aká relatívne nedôležitá je schôdzka v porovnaní s vašimi vlastnými starosťami. V pracovnom živote sa často stáva, že spolupracovník môže prísť na schôdzku neskôr, aby ukázal, že je dôležitejší ako vy.
   Ak sa oneskorovanie stane vašim zvykom, môže spôsobiť celý rad problémov. V časoch  zvýšenej konkurencie, kde čas znamená peniaze, môžu viesť neskoré príchody k prekazeniu obchodu, či k prepusteniu. Večné neskoré príchody do práce môžu v očiach vášho šéfa načisto znehodnotiť inak vynikajúce pracovné výsledky. Vašej kariére určite nepomôže, keď získate  povesť nespoľahlivého človeka. Podobné je to aj v osobnom živote. Partner, partnerka a priatelia si môžu pomyslieť, že si váš vzťah nijako mimoriadne nevážite. Možno vás prestanú brať vážne a vy budete zbytočne čakať na nich. Neustále neskoré príchody môžu ľudia vnímať aj ako znamenie nezrelosti, keď človek ešte nechce vziať zodpovednosť za svoje činy.
 

Ako sa stať spoľahlivejším a zlepšiť svoj osobný aj pracovný život?
ZLEPŠITE SI ORGANIZÁCIU:
1 Vytýčte si ciele a potom stanovte úlohy, ktoré vás k nim privedú.
2 Premyslite si svoj deň aj z časového hľadiska. Ak chcete stihnúť napríklad autobus o šiestej ráno, odhadnite, ako dlho potrvá cesta a za aký čas musíte všetko zvládnuť, aby  ste vyrazili včas.
3 Naučte sa hovoriť nie, ak vám nevyhovuje napr. isté pozvanie.
4 Vyrovnajte sa so stresom. Stres vás unavuje a to znamená, že máte väčšiu šancu na niečo zabudnúť, zle si načasovať alebo zorganizovať rôzne aktivity. Naučte sa správne relaxovať, neberte si prácu domov, znížte spotrebu cigariet, kávy a čaju a každý týždeň aspoň trikrát cvičte.
5 Snažte sa pochopiť samu seba. Je možné, že človeka, s ktorým sa máte stretnúť, nemáte radi, alebo by ste radšej robili niečo iné. Ak pochopíte tieto súvislosti, budete mať pre svoje počínanie v budúcnosti lepšiu východiskovú pozíciu.
6 Buďte aktívni. Sami rozhodujte o tom, čo a kedy chcete robiť. Nečakajte, kým niekto rozhodne za vás.
7. Sledujte hodiny a vážte si každú minútu.

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!