lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Štvrtok, 19. December, , Dnes oslavuje Judita
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Zmrzlina v lete chutí, ale môže aj škodiť!

  Spracoval(a) : Lenka
Dátum : 26.8.2011
späť
Späť

Poslať
 

V horúcich letných dňoch sa každý rád schladí zmrzlinou, či už na osvieženie alebo len tak pre chuť. Približne jednej pätine Slovákov, trpiacich neznášanlivosťou mliečneho cukru, však spôsobuje nepríjemné zdravotné ťažkosti, ako sú hnačky či bolesti brucha. Našťastie ani oni sa nemusia tejto sladkej mrazivej pochúťke vyhýbať.

 

Počas horúceho leta zmrzlinu či nanuk nenahradí len tak niečo. Na tejto sladkej dobrote by si chcel pochutnať cez tropický deň asi každý. Laktózovo intolerantným však tieto pochúťky spôsobujú nepríjemné tráviace problémy. Na Slovensku je ich približne dvadsať percent z dospelej populácie a po konzumácii zmrzliny im hrozí nadúvanie, bolesti brucha či hnačky. Ako im môžu predísť a zmrzlinu si vychutnať aj bez ťažkostí?

 

Ľudia postihnutí intoleranciou laktózy, teda mliečneho cukru, by mali vyhľadávať také zmrzliny a nanuky, ktoré obsahujú namiesto živočíšnych tukov rastlinné. Našťastie existuje povinnosť označovať na potravinách zloženie, takže si môžu pri kúpe nanuku overiť, čo obsahuje. Horšie to je so zmrzlinou v stánkoch, cukrárňach či v rôznych reštauračných zariadeniach.

 

„Z vlastnej skúsenosti vieme, že obsluha zákazníkom informácie o pôvode tuku v zmrzline väčšinou podať nevie. Vtedy je pre laktózovo intolerantných najistejšie použiť pred konzumáciou zmrzliny enzým laktáza v tabletke, ktorá možným nepríjemnostiam zabráni,“ hovorí Rastislav Stolárik, predseda združenia Intolerancia laktózy, ktoré ma za cieľ radiť ľudom s týmto rozšíreným zdravotným problémom. „Na západe je využívanie tohto doplnku na trávenie mliečnych výrobkov bežná prax niekoľko rokov. Podobné prípravky teraz našťastie začali byť dostupné už aj v našich lekárňach, a obchodoch so zdravou výživou,“ dodáva Stolárik.

 

Do mnohých potravín či liekov sa laktóza často pridáva umelo ako sladidlo. Okrem jej latinského názvu je potrebné pozorne sledovať na etiketách pojmy: mliečny cukor, mlieko, smotana, maslo a srvátka, a to vo všetkých formách. Riziko nepredstavujú výrobky a jedlá, ktoré obsahujú mliečnu bielkovinu, kyselinu mliečnu či baktérie kyseliny mliečnej.

 

Pozor!

Uvedené tipy sú určené pre ľudí s intoleranciou latózy. Neplatia pre ľudí alergických na mliečnu bielkovinu, ktorých je u nás asi 1-3%.

 

Intolerancia laktózy nie je choroba, ide o stav, pri ktorom ľudské telo neprodukuje enzým laktáza v dostatočnom množstve. Telo tak nemôže štiepiť láktózu — zložený mliečny cukor, ktorý v prípade, že sa dostane do hrubého čreva, spôsobuje ťažkosti. Miera intolerancie laktózy stúpa vekom. Viac o nej sa dočítate na www.laktoza.sk.

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!