V takých dňoch ako sú teraz a vždy keď k nám dorazí vlna nízkeho tlaku, sa koncentrácia exhalátov v ovzduší rapídne zvyšuje. Vysoká je hlavne koncentrácia nebezpečných oxidov dusíka. Naučte sa, ako sa ubrániť smogu.
Snažte sa obmedziť pohyb vonku hlavne medzi 6-10 a 16-20 hodinou. Ak ste už nútení pohybovať sa vonku v tomto čase, nerobte žiadne aktivity, ktoré zrýchľujú vaše dýchanie (bicyklovanie, behy, korčuľovanie).
Vyvetrať sa snažte čo najrýchlejšie. Lepšie je urobiť na chvíľu prievan, ako vetrať dlho a pozvoľne. Do bytu vám tak vnikne omnoho menej škodlivín.
Obzvlášť dôležitá je správne výživa. Dbajte na dostatok vitamínov a stopových prvkov. Najdôležitejší je vitamín C, ktorý má antioxidačné účinky, ďalej vitamín E a beta-karotén. Denne by mala stačiť jedna rozpustná tabletka vitamínu C. Ešte lepším zdrojom sú však dnes už voľne dostupné prípravky, ktoré dopĺňajú telu vitamín C po celý deň (napr. Cetebe). Žiadna tabletka však nemá na našu matičku prírodu a preto stále najlepším zdrojom tohto nenahraditeľného vitamínu sú čerstvé ovocné šťavy z citrusových plodov, alebo jabĺk. Podobné vlastnosti majú aj stopové prvky selén, mangán a zinok, ktoré sa však v bežnej výžive vyskytujú len vo veľmi malom množstve.
Dennú dávku tekutín treba zvýšiť aspoň na 2-3 litre denne. Viac tekutín vám v tieto dni neuškodí,. spravíte tým radosť vašim ľadvinám a dýchacím cestám, ktoré majú plné zuby prachu a iných nečistôt.
Vyhýbajte sa stresu a naučte sa poriadne odpočívať, lebo stres a únava vášmu zdraviu v žiadnom prípade nepomôžu.
Odcestujte na chalupu.
Nezvyšujte toxíny v tele fajčením alebo pobytom v zadymenej miestnosti.
Tenis vymeňte za krytú plaváreň.
Nemilujte sa v prírode.