Máte niečo vyše dvadsať a na nohách sa vám už kľukatí modrý had? Vstávate s hladkými nohami a večer už na nich zreteľne vystupuje hrubá žila? Čo sa to deje? Nuž, máte prvú kŕčovú žilu. Poradíme vám, ako sa jej vyvarovať alebo ju zničiť.
AKO VZNIKAJÚ
Nohami prebiehajú dva typy žíl. Tie hlboké, uložené pod svalstvom, dopravujú približne 90 percent krvi. Zvyšok vedú povrchové žily. Niektoré z nich tlak krvi nezvládnu, táto sa potom v žile hromadí a spôsobuje jej roztiahnutie alebo skrútenie. Nohy opúchajú a bolia. V lýtkach sa objavujú aj nočné kŕče – odtiaľ pochádza aj názov kŕčové žily.
AKO IM PREDÍSŤ
► Hýbte sa, cvičte, čo najviac chodievajte pešo
► Nestojte alebo neseďte dlho nehybne a ak, tak nohy aspoň v pravidelných intervaloch precvičujte
► Vyvarujte sa prehrievaniu dlhým opaľovaním
► Nenoste tesné oblečenie
► Obmedzte alkohol a cigarety
AKO SA ICH ZBAVIŤ
Na nohách sa vám už možno urobili buď zvýraznené metličkovité žilky alebo pokrútený úsek žily alebo typická vystúpená kŕčová žila. Liečiť ju môže výlučne chirurg a ak ohrozujú vaše zdravie, ich odstránenie zaplatí zdravotné poisťovňa. V ostatných prípadoch ide o kozmetický zákrok, ktorý si musíte uhradiť sama.
1 Metličkovité žilky: Na ich odstránenie stačí sklerotizačná liečba. Lekár injekčne podá látku, ktorá žilu uzatvorí a modré žilky sa stratia. Potom pokojne odídete domov a nemusíte si brať ani deň dovolenky. Injekcia niekedy vytvorí malú modrinku, ktorá sa po niekoľkých dňoch stratí.
2 Pokrútené žily: Zničí ich mikroinvazívna chirurgia. Rozšírené žilky sa odstraňujú jemnými nástrojmi a po výkone musíte stráviť niekoľko hodín na lôžku, ale ešte v ten istý deň vás z nemocnice prepustia.
3 Klasická kŕčová žila: Postihuje kmeňové žily a preto neostáva nič iné, iba ich nefunkčnú časť odstrániť. Ide o rozsiahlejší výkon, ktorí si vyžaduje aspoň deň hospitalizácie.
4 Tvorba kŕčových žíl je dedičná a ani po úspešnom zákroku nemáte utrum. Zväčša sa všetko opakuje znova a znova.