Máme naozaj veriť všetkým dookola opakovaným rečiam o zázračných vlastnostiach vody? Alebo ich treba brať – tak ako všetko, s rezervou? Rozlíšiť stopercentné fakty a chybné názory vám pomôže naša hra na pravdu. Samozrejme ako nič na svete, ani ona nie je dokonalá. O vode by sa dalo písať celé roky a z určitého pohľadu, by to bola vždy pravda.
Musíme piť, aj keď necítime smäd.
ÁNO: Jeden liter tekutín denne zďaleka nestačí. Najmä ak držíte diétu. Aby ste sa zbavili všetkých odpadových látok, ktoré organizmus produkuje, treba vypiť medzi 1,5 – 2 litrami vody denne. Keď pijete menej, bunky trpia dehydratáciou, preto horšie fungujú a vy máte horšiu kondíciu, ak pijete priveľa, škodíte svojmu mozgu.
Pitie pomáha chudnúť.
ÁNO AJ NIE: Voda síce neurýchľuje spaľovanie kalórií, ale pomáha lepšie zvládnuť diétu. Jeden alebo dva poháre vody pred jedlom zaručia, že sa naň hladne nevrhnete. Voda naplní žalúdok a vy zjete menej, pričom sa pocit nasýtenia dostaví skôr.
Ideálne sú minerálky
ÁNO AJ NIE: Minerálne vody sú vhodné na občasné užívanie, ale zďaleka by nemali byť jediným zdrojom vody. Obsahujú totiž veľké množstvá rozpustených minerálnych látok a stopových prvkov, ktoré sa môžu pri častejšej konzumácii usadzovať v organizme. Najvhodnejšie sú bežné stolové vody (najlepšie neperlivé), zelený alebo ovocný čaj. Minerálku zaraďte do svojho pitného plánu iba občas. Niet nad čistú vodu bez prísad, nič lepšie ešte ľudstvo nevymyslelo.
Minerálky s obsahom vápnika nahradia mlieko a mliečne výrobky
NIE: Dokonca aj minerálky s najvyšším obsahom vápnika ho obsahujú v porovnaní s mliekom iba 12 percent. To znamená, že na dosiahnutie odporúčanej dennej dávky by ste museli vypiť niekoľko litrov minerálky! Odporúčaná dávka pre mládež a mladé ženy je 900 mg, pre tehotné a dojčiace matky 1200 mg. Najzdravšie mlieko pre človeka je kozie mlieko.
Pri diéte treba piť vody s vysokým obsahom horčíka
ÁNO: Potraviny bohaté na horčík síce pôsobia proti stresu, ale sú vysoko kalorické (čokoláda, mandle, sušené ovocie). Preto môžu byť vody obohatené o magnézium zaujímavou alternatívou. Horčík prijímaný s vodou sa navyše v črevách ľahšie vstrebáva.
Je lepšie vyhýbať sa sýteným vodám
ÁNO AJ NIE: Bublinky môžu zhoršiť pocit nafúknutia v hornej časti brucha a to hneď na začiatku jedla alebo v nasledujúcej polhodine. Naopak bublinky nemajú nič do činenia s nafúknutím v dolnej časti tela (pod pupkom), ktoré vzniká dve až tri hodiny po jedle. Toto je spôsobené skôr ťažkosťami s trávením vlákniny alebo sacharidov. Najlepšie je spoľahnúť sa na vlastné telo a vybrať si medzi týmito dvoma alternatívami prirodzene. Čo môže znamenať raz tak, a raz onak.
Keď držím diétu, je vhodné piť medzi jedlom
ÁNO AJ NIE: Dôležité je piť v priebehu celého dňa. Ak budete veľa piť medzi jedlami, naplní vám tekutina žalúdok. Ľahšie sa tak vyvarujete maškrteniu a ďalšiemu prírastku hmotnosti. Pravidelné zásobovanie organizmu vodou okrem toho uľahčuje prácu obličkám. Pitiu sa vyhýbajte iba v čase trávenia (koncom jedla alebo bezprostredne po jedle). Ak ale pijete priveľa tekutín, môžete urýchliť vyprázdňovanie žalúdka. Budete skôr hladná a môžu sa dokonca vyskytnúť aj tráviace ťažkosti.