lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 2 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 4 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Pondelok, 23. December, , Dnes oslavuje Nadežda
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Otec pri pôrode?

  Spracoval(a) : Martina Jeníková
Dátum : 24.4.2002
späť
Späť

Poslať
 

Čítať s ocinkom!!!

Čoraz častejšie sa dozvedáme z úst svetových i domácich hviezd a hviezdičiek, aké je to úžasné mať otca svojho dieťatka pri pôrode. Moja osobná skúsenosť je iná. Rodila som pred deviatimi rokmi s ockom pri hlave. Musím sa priznať, že mi prekážal. Keďže skúsenosť je neprenosná, nebudem vás presviedčať o nevýhodách tejto modernej barličky žien, naopak poviem čosi pozitívne.

 


Viem si predstaviť, že keby som rodila doma, zdalo by sa mi možno omnoho prirodzenejšie mať pri sebe drahého človeka. V nemocničnom prostredí pôsobil rušivo a bolo jasné, že je mu nevoľno./ Prečo som sa nevydala za Pištu Hufnágela?/ Iné ženy a najmä tímy amerických lekárov tvrdia, že  pre psychické rozpoloženie ženy ako aj priaznivý priebeh pôrodu je prítomnosť blízkej osoby veľmi dôležitá. Rozmýšľam, či to nevzniklo preto, že v Amerike je už dávno obyčajný pacient iba číslom poistky. Moju zlomyseľnosť vyvracajú americkí gynekológovia, ktorí tvrdia,  už v 70. rokoch minulého storočia začali zavádzať tzv. rodinné pôrody pre zlepšenie psychického stavu ženy. Zdá sa, že naše dve pravdy sa nevylučujú.  Na Slovensku sa prvý pôrod, pri ktorom sa oficiálne zúčastnil manžel rodičky, odohral takmer o pätnásť rokov neskôr. Naše babičky predbehli dobu, bežne rodili doma v prítomnosti manžela aj ostatnej rodiny. Sme svetoví!

Partner je oporou
Lekári, ktorí podporujú prítomnosť otcov pri pôrodoch hovoria: ,,Po dlhých rokoch pozorovania možno skonštatovať, že muži môžu  hrať veľmi aktívnu úlohu pri uvoľňovaní napätia a takisto môžu pri pôrode veľmi konkrétne pomáhať.“ Ak práve nemusí zdravotný personál preberať otca k životu.

Pripravte sa na pôrod
Možno práve preto, väčšina nemocníc vo svete, v ktorých je možné rodiť za prítomnosti otca,  vyžaduje, aby sa partneri zúčastňovali kurzov školy rodenia. Počas niekoľkotýždňových prípravných kurzov sa budúci rodičia dozvedia množstvo praktických vecí. Napríklad ako počas jednotlivých fáz pôrodu správne dýchať, ako rozoznávať a regulovať kŕče, ako vlastne prebieha pôrod a aké techniky možno použiť na zmenšenie nepohodlia rodičky. Budúcemu otcovi kurzy  približujú situáciu, v  ktorej vystupuje ako pomocník svojej partnerky – pričom prvoradá je žena a jej emócie. Takisto mu pomáhajú prekonať obavy a niekedy dokonca aj ostych, že sa zúčastňuje ,,babskej“ záležitosti. Dávajú mu možnosť čestne si odpovedať na otázku, či je psychicky pripravený na to, aby pomáhal žene pri pôrode. Ak príde k záveru že nie, mal by to partnerke rozhodne povedať dostatočne včas, aby  o podporu požiadala mamu, sestru, priateľku alebo milenca. U nás je situácia iná. Ak dá súhlas gynekológ, manžel sa bez prípravy dostane do pôrodnej sály. V lepšom prípade mu lekár povie zopár slov o tom, čo ho čaká./ Mala som si zavolať mamu. /

Rady pre otca:
-    Zachovaj pokoj, si tu na to, aby si dodal odvahu svojej žene.
- Chváľ ju za to, čo sa jej už podarilo a ubezpečuj ju, že všetko bude dobre.
- Pripomínaj jej, že má správne dýchať a tlačiť.
- Objímaj ju, keď cíti bolesť, pomáhaj jej zmeniť polohu. Keď nastanú komplikácie nezavadzaj, nehíkaj a nesťažuj jej pôrod.
- Utieraj jej čelo a zvlhčuj pery.
- Masíruj jej kríže a pomáhaj pri udržaní správnej polohy počas tlačenia.
- Dbaj, aby žena dostala všetko, čo potrebuje.
- O svoje potreby, pocity a nevoľnosti  sa postaraj sám. Neobťažuj personál.

Čomu sa treba vyhnúť
1 Neustálemu  filmovaniu alebo fotografovaniu. Starostlivé dokumentovanie pôrodu, keď vaša partnerka trpí, môže byť vnímané ako nedostatok citu a okrem toho môže zavadzať lekárom. Nevraviac o blesku a pokoji vášho dieťatka.
2 Domáhaniu sa toho, aby lekár alebo zdravotná sestra bez prestávky vysvetľovali, čo sa deje a čo robia. Pýtajte sa len vtedy, keď niečo vzbudí vašu ostražitosť alebo znepokojenie.
3 Priťahovaniu pozornosti zdravotného personálu a partnerky na vlastné potreby. Nezabúdajte, že muž pri pôrode je iba vedľajšia postava, aj keby to bol domáci tyran! A čo je ešte dôležitejšie!!! Pamätajte, že pôrodom sa všetko iba začína.
               


Diskusia k článku:

Staci ak personal nie je hovado.
Neregistrovaný - , 25.4.2002 00:23
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!