Seriózne výskumy dokázali, že bozkávanie výrazne znižuje napätie a stres. Spôsobuje to koktail látok, ktoré produkuje mozog, ale len pri dostatočne dlhom a precítenom bozku, ktorý musí trvať najmenej tri minúty.
Bozkávanie v takom prípade zlepšuje aj hodnoty vysokého tlaku a cholesterolu, prípadne ťažkosti s krvným obehom, ktoré obyčajne zhoršuje zle kompenzovaný stres.
Podľa niektorých výskumníkov je bozkávanie aj svojráznym druhom preventívneho očkovania, alebo aspoň imunitného tréningu. V ústach máme viac ako 250 druhov baktérií, pričom 80% je spoločných všetkým ľuďom a 20% individuálnych. A práve tieto baktérie vyvolávajú tvorbu protilátok a trénujú náš imunitný systém.
Vyhládza aj vrásky
Podľa výskumu lekárov z Los Angeles je bozkávanie pre naše zdravie obrovským prínosom, pretože:
- Rýchlejšie dýchame a telo má väčší prísun kyslíka, čiže funguje lepšie.
- Zvýši sa frekvencia srdcových tepov a preto sa zlepší aj prekrvenie.
- Zvýši sa množstvo inzulínu a adrenalínu v krvi, čo nás uvedie do radostného stavu aktivity.
- Aktivizujú sa aj tvárové svaly – častým bozkávaním si môžeme vyhladiť vrásky.
Ak tomu veríte, môžete namiesto návštevy kozmetičky alebo športovania zahájiť intenzívny bozkávací maratón. Ostatní si môžu bozkávaním aspoň spestriť športovanie – pod zámienkou, že tak pre zdravie urobia omnoho viac. Bozkávanie stimuluje aj tvorbu endorfínov a tvorbu iných látok, ktoré priťahujú druhé pohlavie.
Choroby z bozkávania
Bozky nám môžu aj veľmi ublížiť. Šíria sa nimi rôzne infekcie a choroby: chrípky, angíny alebo opary. Podobne ako mononukleóza, vírusové ochorenie pečene, o ktorom sa hovorí ako o chorobe z bozkávania, pretože je to spôsob, ktorým sa šíri najčastejšie. Bozkávaním sa veľmi často šíri aj zubný kaz. Presnejšie streptokoky, ktoré sa nám v ústach premnožia, ak sa o zuby nestaráme tak, ako by sme mali. Preto majú často hlavný podiel na vzniku zubného kazu. Ak však máme zuby a teda aj streptokoky v poriadku, môže mať na ne bozkávanie aj pozitívny efekt, pretože stimuluje trikrát toľko slín a minerály, ktoré obsahujú sliny, pomáhajú opraviť poškodenú zubnú sklovinu.
Ideálne je, bozkávať sa pred spaním, pretože v spánku sa tvorba slín výrazne spomalí. Bozky síce nenahradia čistenie zubnou kefkou alebo niťou, ale z uvedených dôvodov môžu zlepšiť efektivitu umývania.