Nikto z nás nie je rád smutný. Rovnako neradi sa stretávame so smutnými a zamračenými ľuďmi, ktorí majú problémy a sú ubití. A keď je smutný náš partner? Čo robiť?
Okrem tradičného: ,,Netráp sa“, ktorým častujeme väčšinu známych, používame tie pomocné prostriedky, ktoré nám povoľuje partnerská blízkosť – nežnosť, bozk, objatie, a skôr ako sa spamätáme, ocitneme sa v posteli. Sex uvoľňuje, prináša uspokojenie dvíha náladu a odvracia myšlienky od toho, čo nás ubíja. Výsledok je prekvapivo príjemný – podstatne lepšia nálada, vyššie sebahodnotenie, chuť do činnosti. Na tento efekt pracuje celá fyziológia a psychológia.
Samozrejme, sex nie je liekom na krajné a klinické depresívne stavy – vtedy už človeka neteší vôbec nič, vrátane sexu. Ale čo je zaujímavé, v skoršej fáze depresie – tzv.fáze zvestujúcej chorobu, je sexuálna aktivita vyššia a fyzická láska prináša väčšie uspokojenie ako obvykle. Môže dokonca na istý čas zadržať rozvoj choroby. Sexuológ Peter Garwood v knihe Prečo spolu spávame vymenúva päť dôvodov, prečo je sex v počiatočnej fáze depresie taký účinný:
1 Intenzita a príjemnosť sexuálneho aktu odvracia pozornosť od emocionálnej prázdnoty.
2 Vďaka nevyhnutnosti ,,využívania“ spoločnosti druhého človeka sa chvíľkovo prelamuje pocit izolácie a opustenosti.
3 Depresia je agresia a zlosť nasmerovaná dovnútra. Sex predstavuje príležitosť, ako toto napätie uvoľniť. V konečnom dôsledku zmierňuje dôsledky tlmenia emócií.
4 Sexuálna atraktívnosť a vydarený sex, zakončený orgazmom, zvyšujú sebahodnotenie a umožňujú (aspoň na chvíľu) opäť získať pocit vlastnej hodnoty.
5 Sústredenie na sex pomáha vyhnúť sa konfrontácii s depresívnymi problémami.
zdá sa, že sa všetko točí okolo sexu:-))) a nemusí byť ani jesenný ...
Neregistrovaný - smile, 29.10.2002 10:12