lady.sk
AKLINIK B 468X60

REKLAMA
MOBIVENAL banner 109x109 sutaz
 
 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Štvrtok, 19. December, , Dnes oslavuje Judita
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Techniky zdravého života

  Spracoval(a) : Martina Jeníková
Dátum : 28.1.2003
späť
Späť

Poslať
 

Ľudia v starovekej Číne platili lekárovi len vtedy, keď boli zdraví. Veď akýže je to lekár, ktorý má chorých pacientov... Aj nám poradí celé lekárske konzílium, čo jesť, ako pracovať a oddychovať, dbať o dobrú náladu a kondíciu. Skrátka čo robiť, aby sme žili sto rokov.

1 Otužujte sa!
Zimná dovolenka, keď si organizmus musí poradiť s chladom, je najlepší spôsob na odohnanie infekcií. Teplé svetre, kúrenie, klimatizácia, to všetko spôsobuje, že nás vnútorný termostat  zaháľa a keď nám príde znášať veľký chlad, nevie si s ním rady. Prinúťte ho pracovať a obliekajte sa tak, aby ste sa neprehrievali ani príliš nevychladili.
2 Skončite  so zázračnými diétami a hýbte sa!
Zázračné diéty sa všetky končia rovnako: návratom k starej hmotnosti alebo jej prekročením. Drastický úbytok hmotnosti okrem toho  vyvoláva stavy podobné vyčerpaniu po extrémnej fyzickej námahe. Namiesto obsesívneho počítania kalórií sa radšej začnite hýbať. Vyberte si šport, ktorý je pre vás najpríjemnejší: bicyklovanie, plávanie, prechádzky alebo tanec. Viete, že za hodinu tanca spálite až 700 kcal? A keď cvičíte, chudnete dokonca aj v spánku.
3 Čo najčastejšie sa smejte
Optimisti sú odolnejší a žijú dlhšie.  Pri smiechu z celej duše sa svaly napínajú a masírujú nielen vnútorné orgány, ale precvičia aj svalstvo tváre- Takáto masáž vynikajúco prekrvuje pokožku. Ak vám teda nie je práve do smiechu, aspoň sa usmievajte. Aj to stačí na zníženie hladiny steroidov, ktoré vznikajú v krvi počas stresu.
4 Naučte sa oddychovať
Počas mnohých hodín denne nútite svoj organizmus k činnosti. Keď mozog pracuje plnou parou,   napäté sú aj svaly a oči sú unavené. Krvný obeh pracuje spomalene. Bunkám celého tela, vrátane mozgových, chýba kyslík. Odtiaľ sa berú bolesti hlavy, ťažkosti so sústredením, pokles odolnosti. Preto je potrebné naučiť sa efektívne oddychovať. Najlepšia na psychickú únavu je fyzická aktivita, ktorá mobilizuje krvný obeh k práci a zlepšuje náladu.
5 Každý deň používajte pleťový krém s filtrom
15 minút slnka denne zlepšuje náladu a vplýva na syntézu vitamínu D v pokožke. Ale vo väčších dávkach je zodpovedné za predčasné starnutie, vznik vrások a škvŕn na pokožke.  Preto používajte krémy s filtrom po celý rok. Chráňte sa, aj keď vaša každodenná prechádzka pozostáva iba z krátkej cesty z auta do kancelárie. Napokon, ani pracovisko nie je bezpečné: monitory emitujú ultrafialové svetlo rovnako ako slnko a ich  účinky sa kumulujú.  Pokožka si pamätá všetko  - sčítava dávky ultrafialových lúčov a vystavuje nám účet v podobe vrások.
6 Pestujte priateľstvá
Spoločenskí ľudia sú odolnejší. Lepšie sa vysporiadajú s infekciami aj nachladnutím. Kontakty s ľuďmi sú príležitosťou stretnúť sa s baktériami a vírusmi  a vynikajúcim tréningom pre imunitný systém. Ale v priateľstve je rovnako dôležité aj dávanie. Fakt, že ste pre niekoho oporou, zvyšuje sebavedomie. Blízkosť rodí priazeň. Priateľstvo pomáha zregenerovať sily.
7 Cvičte si sivé bunky
Viete, že mozog využíva iba štvrtinu svojich možností? Sivé bunky môžeme povzbudiť k činnosti cvičením. Učte sa cudzie jazyky a trénujte si pamäť. Učte sa texty pesničiek alebo hoci aj básničky a telefónne čísla si namiesto zapisovania zapamätajte. Spoločenské hry lúštenie krížoviek a hlavolamov sú pre mozog tým, čím aerobik pre telo.
8 Nezabúdajte na raňajky
Sú najdôležitejším jedlom a  dávajú energiu na zvyšok dňa. Okrem toho neutralizujú kyselinu soľnú aj tráviaci enzým pepsín, ktoré sa vylučovali cez noc. Raňajky nemusia  byť kalorické ani bohaté,   ale majú dodať dostatok energie. Ak dbáte o líniu, jedzte chudý tvaroh, jogurty, muesli,  chudé údeniny a tmavé pečivo.
9 Jedzte farebne
Tanier plný ovocia a zeleniny  rôznych farieb je zárukou zdravej  výživy. Červené, zelené a žlté rastlinné farbivá sú silné antioxidanty. Vďaka nim je organizmus schopný bojovať s voľnými radikálmi  zodpovednými za starnutie, sklerózu a nádory.
10 Hltajte vitamíny
Ak vám nadmerne vypadávajú vlasy, lámu sa nechty a cítite, že vám chýba energia, posilnite sa zvýšenými dávkami vitamínov. Takúto kúru potrebujete v čase intenzívnej práce, alebo keď je organizmus oslabený po infekcii a antibiotikách.
11 Oddychujte s nohami nahor
Keď chodíte, svaly sa pohybujú  a krv aj lymfa cirkulujú po tele optimálnym spôsobom. Sedenie a dlhé státie spôsobujú, že tekutiny  sa hromadia a vyvolávajú opuchy. Večer môžu nohy opúchať v členkoch, drevenieť alebo štípať. Ak máte podobné problémy, navštívte lekára, pretože zrejme máte problémy so žilami a to nie sú žarty. Zlé prekrvenie vedie z vzniku zrazenín, ktoré sa môžu odtrhnúť a spôsobiť dokonca až smrť.
12 Neberte na ľahkú váhu prvé príznaky depresie
Ak vás bez nejakej výraznej príčiny pochytí stav ubitosti, ktorý neprechádza, môže to byť depresia. A to je vážna choroba.  Trpí ňou viac ako päť miliónov ľudí na svete. Na pocite  smútku nie je nič znepokojujúce, pokiaľ je vyvolaný nepríjemnými zážitkami. Ale ak ráno len s ťažkosťami vstávate z postele a večer máte problémy zaspať, nechce sa vám jesť, pracovať a dokonca ani vyjsť z domu,  vyhýbate sa kontaktom s priateľmi a zdá sa vám, že  nič nemá zmysel, rozhodne vyhľadajte lekára. Neváhajte konzultovať svoj stav s psychiatrom. Aj keď nemáte depresiu a nevyžadujete liečenie, úprimný rozhovor vám rozhodne môže pomôcť.
13 Nepite ako chlap
Ženy sa rýchlejšie opíjajú a ľahšie prepadajú závislosti od alkoholu. Ak si vypijete alkohol len z času na čas a v spoločnosti, nie je na tom nič zlého. Ale ak pijete viac ako jeden drink denne (napr. 150 ml vína, 30 ml vodky,  fľašku piva) , ohrozujete svoje zdravie. Skôr, ako siahnete za pohárikom, pamätajte na zásady zdravého pitia. Alkohol pite len pri jedle, s jednou výnimkou – kalištek koňaku môžete vypiť ku káve po dobrom jedle. Nikdy nepite, keď ste doma sama.
14 Naučte sa intenzívne spať
Zdravie prichádza v spánku. Už jedna neprespaná noc spôsobí, že ste náchylnejšia na infekcie a podráždená. Ak ich je viac, načisto rozladíte svoj imunitný systém. Môžete mať problémy s koncentráciou a s pamäťou. V spánku sa telo regeneruje a psychika očisťuje od informačného šumu.  Preto je dôležité nielen to, koľko spíte, ale tiež ako. Dobrý spánok má štyri alebo päť   90-minútových fáz, od ľahkého až po hlboký. Najdôležitejšia je paradoxná fáza, nazývaná aj fáza REM (rýchleho pohybu  očí). V noci by mala trvať aspoň 2 hodiny. Ak sa aj napriek dlhému spánku budíte unavená, znamená to, že fáza REM bola prikrátka. Naučte sa privolať dobrý spánok. Posledné jedlo zjedzte najneskôr o 20,00. Malo by byť ľahké a nezaťažovať žalúdok. Večer nepite kávu, čaj ani alkohol, ktorý destabilizuje fázy spánku a spíme po ňom plytko. Najlepšie je vypiť šálku vody, mlieka alebo ovocnej šťavy.
 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!