lady.sk
AKLINIK B 468X60

REKLAMA
MOBIVENAL banner 109x109 sutaz
 
 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Štvrtok, 19. December, , Dnes oslavuje Judita
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Ako si poradiť s únavou?

  Spracoval(a) : Jana Osuská
Dátum : 1.4.2003
späť
Späť

Poslať
 

Jar už prevzala svoju vládu, slniečko nám už svieti  viac, ale ešte akoby to nestačilo. Prepadáva nás únava. Niet ani divu, po zime je naše telo poriadne ochudobnené o dôležité vitamíny, či minerálne látky. A tak sme stále ospanliví a ráno vstať z postele je pre nás hotovým utrpením. Ako si s tým poradiť? Isto ste už počuli svojich známych vysloviť známu vetu: „ Bez kávy so mnou nie je žiadna reč.“ Nuž, áno tento skvelý nápoj sa stal samozrejmou súčasťou nášho života.  Už len tá lahodná vôňa, ktorá sa nesie vo vzduchu nás preberá k životu, nieto ešte lahodnejšia chuť. Ale to, prečo sme po káve tak fit má vlastne na svedomí  kofeín.  Aké sú jeho účinky, koľko ho môže denne skonzumovať, môžeme sa stať závislými od neho? Otázky, ktoré určite napadnú nejednému z nás. Tak poďme pekne poporiadku.

Účinky kofeínu
Kofeín sa dobre vstrebáva z tráviaceho traktu, už po 15 minútach sa prejaví jeho účinok. Najväčšia časť kofeínu sa vylúči z tela po 6 hodinách, úplne až po 24 hodinách. Šálka kávy obsahuje priemerne 50 – 200 mg kofeínu (10 kávových zŕn = asi 100 mg kofeínu). Smrteľná dávka kofeínu je 10 g alebo 150 mg na 1 kg hmotnosti.
Kofeín stimuluje centrálne nervstvo, srdce, rozširuje cievy srdca, mozgu, obličiek a periférne cievy. Povzbudzuje chuť do jedla a činnosť tráviaceho traktu, zlepšuje funkciu čriev pri zápche a odvodňuje, čím pomáha zbaviť organizmus toxických produktov. Urýchľuje metabolizmus mastných kyselín a odburávanie tukov.
Odstraňuje únavu, vyvoláva pocit pohody a dobrej nálady. Zbystruje myslenie. Je protijedom pri otrave alkoholom (a naopak). Hasí smäd a osviežuje po namáhavej telesnej a duševnej práci. Kofeín je súčasťou mnohých liekov proti bolesti hlavy a urýchľuje pôsobenie analgetík, najmä ak sa podajú na začiatku bolesti.
Predávkovanie (napr. viac ako 300 mg kofeínu jednorázovo) sa môže prejaviť búšením srdca, pocitmi strachu, bolesťami hlavy, červenou tvárou, poruchami koncentrácie, závratmi a halucináciami, trasom, častým močením, zrýchlením tepu a zvýšením telesnej teploty. Pri chronickej otrave sa môže objaviť nechutenstvo, poruchy spánku, desivé sny, úzkosť, depresie a zášklby svalov.

Závislosť, áno, či nie?
V roku 1973 sa začali vedci zaoberať problémom reakcie organizmu na kofeín po požití nápojov s jeho obsahom (čaj, čistý kofeín, káva a kola). Zistili, že po požití kolových nápojov bol vrchol hladiny kofeínu nižší a oneskorený v porovnaní s čajom a kávou. Z praktického hľadiska to znamená, že ak si dáme kolové nápoje neskoro popoludní (po piatej hodine) môžeme mať problémy so zaspávaním. Platí to najmä u detí. Kofeín často označujeme ako príčinu nespavých nocí, výsledky však závisia od toho, koľko sme štandardne zvyknutí ho skonzumovať. Treba však spomenúť, že kofeín, ak to s ním preháňame (600 mg denne) môže vytvoriť miernu závislosť nazývanú kofeinizmus. 

 

Máte vhodné návyky ?

U zdravého človeka je nepravdepodobné, že by mu mohlo mierne množstvo kávy (1 - 2 šálky denne) ublížiť. Pokiaľ vás trápi pocit viny  pri rannej šálke kávy, zbavte sa obáv a bez starostí si ju vychutnajte.

Najväčšie zdravotné starosti by vám pri pití kávy mali predstavovať nasledujúce zlé návyky:

- nahrádzať plnohodnotnú stravu pitím kávy. Veľká káva s dvojitou dávkou smotany a dvoma kockami cukru obsahuje 300 nutrične prázdnych kilojaulov. Ak toto množstvo vynásobíte tromi, máte toľko energie, koľko zodpovedá výživnej miske cereálií. Preto ľudia, ktorí vyhlasujú, že „sú živí iba vďaka káve“, by jej kľudne mohli piť omnoho menej, pokiaľ by sa nasýtili pri raňajkách a obede.  Je dobré si zapamätať, že potraviny sú lepší zdroj energie ako kofeín.

- piť kávy na udržanie bdelosti. Lepšie je dostatočne sa vyspať. Niekedy zvyšuje únavu dehydratácia a preto je lepšie piť vodu než stimulovať srdce k rýchlejšej činnosti. Na  odstránenie  pocitu ospalosti skúste vypiť veľký pohár studenej vody.

Teda, keď to zhrnieme, tak viac ako samotný kofeín uškodia vášmu zdraviu spomenuté zlé návyky.

Ako obmedziť konzumáciu kofeínu:

Ak pijete príliš mnoho kávy a zle spíte, ste stále podráždení, roztrasení a precitlivelí, potom by ste sa mali pokúsiť konzumáciu kofeínu postupne obmedziť. Neodporúča sa naraz úplne prestať piť kávu, pretože by to mohlo viesť k bolestiam hlavy. Pokúste sa postupne obmedzovať príjem kofeínu pitím napríklad bezkofeínovej kávy, bezkofeínového čaju, bylinného čaju, horúcej vody s citrónom, vývaru, či horúceho jablčného džúsu.
Bezpochyby najlepším riešením je vymeniť prestávku na kávu za prestávku na cvičenie. Rýchla chôdza a čerstvý vzduch môžu byť v mnohom účinnejšie než ďalší pohár kávy. Takže, nabudúce ak sa budete cítiť ospalo, skúste sa miesto kofeínu povzbudiť cvičením.
Na záver
Je dôležité si uvedomiť, že stimulanciá môžu zvyšovať energiu len vtedy, ak je v organizme ešte nejaká prítomná. Preto na unaveného človeka môžu mať i opačný účinok, prirovnávaný k účinku biču na unaveného koňa. Po káve sa môže dostaviť pocit ospalosti a zívanie, najmä u duševne pracujúcich.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!