Máte zlú náladu, bolí vás hlava, nemáte chuť ani len vstať z postele? Ak ste citlivé na zmenu počasia, vinník je jasný. Toto tvrdenie nie je nijakou výhovorkou, ale má racionálne jadro. Prechod poveternostných frontov totiž spôsobuje u mnohých ľudí zdravotné ťažkosti, ktoré sú predmetom systematického výskumu.
Z hľadiska citlivosti na zmeny počasia, čiže meteorosenzitivity sa ľudia delia na tri skupiny: tretina poveternostným vplyvom odoláva, ďalšia tretina reaguje na zmeny počasia ľahšími zdravotnými ťažkosťami, ostatní, ktorí mávajú vážne problémy, patria do kategórie meteorosenzitívnych osôb. Ženy pritom reagujú na výkyvy počasia tri až štyrikrát častejšie ako muži.
Ako nás môže počasie potrápiť?
Počasie je indikátorom zdravotného stavu a odhaľuje skryté chronické choroby. Bolesti kĺbov pri daždivom počasí môžu byť príznakom artrózy alebo chronického zápalu. Francúzski vedci zistili, že pri poklese dennej teploty o viac ako desať stupňov sa zvýši počet infarktov myokardu o 13 percent. Podobný skok nastáva aj pri zmene tlaku. Zmeny počasia môžu nepriaznivo vplývať na hospodárenie s tekutinami a orgán rovnováhy, čo sa môže prejaviť výkyvmi krvného tlaku a poruchami zrážanlivosti krvi. Navyše pri búrkach býva ľudský mozog vystavený spŕške iónov, ktoré bránia tvorbe sérotonínu. Jeho nedostatok spôsobuje depresie a tráviace ťažkosti.
Meteorosenzitívnym ľuďom najviac vyhovuje počasie s prevládajúcim vplyvom tlakovej výše a s prúdením chladnejšieho a suchého morského vzduchu. Zdravotné ťažkosti ustupujú a len sem-tam sa môže vyskytnúť nepatrné zvýšenie krvného tlaku. Naopak, nočnou morou pre všetkých meteorosenzitívnych je teplé a vlhké prúdenie na prednej strane oblasti nízkeho tlaku vzduchu, ktoré spôsobuje migrény, obehové problémy, astmatické záchvaty, depresie, poruchy spánku, urýchľuje zápalové procesy a zhoršuje zrážanlivosť krvi, čo môže viesť k trombóze. Rovnakou pohromou sú vpády studeného morského vzduchu sprevádzané prudkým ochladením a trvalými dažďami, ktoré spôsobujú bolesti jaziev, brucha, reumu a anginu pectoris.
Čo robiť?
V kritických dňoch nekonzumujte živočíšne tuky a bravčové mäso. Namiesto nich uprednostnite ľahkú stravu s vysokým podielom zeleniny. Motoristi by v žiadnom prípade nemali podceňovať vplyv poveternostnej situácie na cestnú premávku: pri oblačnom a dusnom počasí stúpne počet dopravných nehôd v priemere o 11 percent. Dovolenkári by pri výbere miesta svojho pobytu nemali zabudnúť na svoj zdravotný stav. Kto trpí reumatickými ťažkosťami, nech radšej uprednostní suchú a teplú klímu. Astmatici, alergici a pacienti s nízkym krvným tlakom by mali dať prednosť lokalitám s nestálou klímou. Vzduch pri mori obsahuje veľa jódu a soli, stimuluje látkovú premenu, rozširuje priedušky a posilňuje krvný obeh. Ak trpíte vysokým krvným tlakom, chorobami srdca alebo máte problémy so štítnou žľazou naplánujte si dovolenku v regióne so stabilnou klímou. Vplyv počasia na organizmus možno zmierniť aj pravidelným dopĺňaním zásob horčíka, selénu a antioxidantov.