lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Piatok, 20. December, , Dnes oslavuje Dagmara
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Laser odhalí diery v zuboch

  Spracoval(a) : Kristína Farkašová
Dátum : 9.4.2003
späť
Späť

Poslať
 

Laser odhalí diery v zuboch

Vedci z University of Toronto vyvinuli novú metódu, ktorá laserovými lúčmi odhalí  diery  a trhliny v zuboch. Diery sa tak budú dať podchytiť už v počiatočnom štádiu. Princíp  metódy  spočíva v slabom zahriatí vyšetrovaného zubu infračerveným  svetlom, ktorý potom tiež  začne vysielať takéto svetlo. Týmto spôsobom sa dá nazrieť pod  povrch zubu  až do  hĺbky  päť milimetrov, píše Andreas Mandelis  z Department of Mechanical and Industrial  Engineering v časopise Review of Scientific Instruments. V experimentoch sa použil  bežný  polovodičový laser, vysielajúci svetlo v infračervenej oblasti spektra s vlnovou  dĺžkou menej  ako jeden mikrometer. Lúče prenikli vrchnými vrstvami zubnej skloviny a zub sa zahrial.  Infračervené svetlo vysielané zahriatym zubom sa v počítači premenilo na obrazovú  informáciu. Metóda nazvaná profilometria umožňuje intenzitu laserového lúča modulovať  zosilňovačom. Ukázalo sa, že na rozoznanie trhlín na povrchu zuba sú najvhodnejšie modulačné frekvencie s hodnotou 700 Hertzov. Menšie frekvencie rádovo  niekoľko Hertzov  sa hodia na zviditeľnenie medzier vo vnútri zubu.

Nová metóda sa podľa vedcov môže v zmenenej forme použiť aj na vyšetrenie zhubných  kožných zmien. Realitou sa môže stať využitie tejto metódy na detekciu trhlín v kovoch  a elektronických  prístrojoch.       


Chlapčeka, alebo dievčatko?

Niekoľkoročný výskum odhalil najpravdepodobnejší čas počatia chlapcov a dievčat.
Mužskí potomkovia sú menej odolní ako dievčatá už v maternici.  Znamená to, že u  plodov  mužského pohlavia prichádza častejšie k potratom alebo  narodeniu mŕtveho dieťaťa. Ako zistil Angelo Cagnacci z Policlinico Modena v Taliansku, príroda sa  očividne  snaží  všetkými možnými prostriedkami o rovnováhu, aby tento rozdiel vyrovnala.  Od septembra  do  novembra  sa rodí viac chlapcov než inokedy. Výskum sa sústredil na vyše  14.000  pôrodov v období šiestich rokov. Zistil nielen obdobia roka, ktoré sú  výhodné pre  úspešné  počatie a následné tehotenstvo a pôrod, ale aj obdobia, kedy je väčšia pravdepodobnosť  splodenia mužského potomka. V našich podmienkach je údajne najvhodnejší čas na  počatie chlapca medzi septembrom a novembrom, kedy je pomer medzi  dievčatami a  chlapcami 465 ku 535. Keď si želáte dievčatko, najvhodnejší čas počatia je približne marec  až máj, kedy pomer medzi dievčatami a chlapcami je 513 ku 487. V tomto  období však  štatisticky dochádza k menšiemu počtu úspešných tehotenstiev.

Spermie obľubujú konvalinkovú vôňu

Nie je to prvoaprílový žart: Spermie "zbožňujú" vôňu konvalinky voňavej,  ktorou sa  nechajú viesť na ceste k vajíčku. Keď ju "zaregistrujú", zvýšia dokonca rýchlosť plávania. Zistili to nemeckí vedci z Rúrskej univerzity v Bochume. Tím pod vedením Hansa Hatta  dokázal, že spermie majú čuchový receptor, aký sa vyskytuje v ľudskom nose.  Tento  receptor môžu prebudiť aromatické látky vyslané vajíčkom. Keď spermie zacítili takúto  látku, zvýšili svoju rýchlosť.  Látka, ktorá ženie spermie vpred, patrí do skupiny olfaktorických  (čuchových) receptorov. Tieto sa netvoria iba v nose, ale napríklad aj v  semenníkoch. Má suché vedecké označenie hOR 17-4 a reaguje na aromatické  aldehydy,  pričom zložitým biochemickým procesom otvára vápnikové kanály  v bunkovej membráne.  Látka hOR 17-4 veľmi silno reagovala na syntetickú látku bourgeonal, ktorá sa priemyselne  používa ako náhrada konvalinkovej vône.

Aromatické látky môžu mať praktický význam najmä pre dvojice, ktoré si želajú potomka,  ale  nemôžu ho splodiť prirodzenou cestou. Pomocou blokátora vyvinutého bochumskými  vedcami -  ide o nearomatický aldehyd undecanal - by bola onedlho možná  bezhormónová  antikoncepcia. "Spermiám sa takpovediac zapchá nos a zabráni sa im nájsť vajíčko," povedal  Hatt. Jediné čo chýba, je experiment, ktorý by dokázal, že spermie v prítomnosti  spomínaného blokátora vajíčko neoplodnia. Nemecké zákony však jeho  uskutočnenie  momentálne nepovoľujú.


Dôležitá je prevencia aterosklerózy u detí

Ateroskleróza je dlhodobý proces charakterizovaný postupným vývojom  zmien v  cievnej  stene - od tukových prúžkov po aterosklerotické pláty. V USA zistili v 90. rokoch 20. storočia u  50  percent  10 až 14 ročných detí zmeny podobné tukovým prúžkom a u 8 percent tej  istej  vekovej kategórie aterosklerotické pláty. Tieto prekvapivé nálezy  upriamili pozornosť  na vyšetrenie cholesterolu, známeho rizikového faktoru pre vznik aterosklerózy. Hlavný  lovenský  odborník  pre pediatriu Pavol Šimurka nedávno predstavil pilotnú štúdiu,  ktorá sa realizovala  počas celého roka 2001 a počas prvého polroka roku 2002. Na Slovensku vyšetrovali hladinu  cholesterolu u 24 000 detí. Pri súčasne stanovených kritériách medzinárodne akceptovanej  pilotnej štúdie vyplynulo, že na Slovensku 2 až 23 percent detí má rizikovú  hodnotu  cholesterolu. Podľa Šimurku by do budúcnosti bolo  vhodné sledovať u detí a adolescentov  hladinu cholesterolu, aby sa predišlo  choreniam na aterosklerózu následkom ktorej  vznikajú  vážnejšie ochorenia ako kardiovaskulárne,  mozgovo-cievne, na ktoré sa už umiera.

Gatesovci venovali financie na výskum neviditeľných kondómov pre ženy

Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov venovala finančnú čiastku  vo výške 60  miliónov  dolárov na výskum antibakteriálnych vaginálnych krémov pre ženy, ktoré ich budú chrániť  pred AIDS. Peniaze tak poputujú na výskum tzv. neviditeľných kondómov pre ženy,  predovšetkým pre ženy z tretieho sveta. Vaginálny krém by mal zároveň ženám  poskytnúť možnosť autonómnej HIV prevencie. V súčasnosti výskum prebieha na  šiestich miestach  vo svete a koncom tohto desaťročia by mal byť na trhu aspoň jeden z týchto produktov. Ženy majú v súčasnosti len tri možnosti, ako účinne predchádzať tomuto závažnému  ochoreniu: sexuálnu zdržanlivosť, pohlavný styk s neinfikovaným  mužom na základe  vzájomnej dôvery, alebo použitie kondómu z mužovej strany. Vaginálne krémy  by  potom  podľa Helen Gaylovej z nadácie Gatesovcov slúžili aj k ochrane zdravia  žien  v tzv.  patriarchálnych spoločnostiach, teda tam, kde nemajú k dispozícií ani tieto tri možnosti.

Každou druhou obeťou AIDS je žena. Podľa najnovšej správy OSN žije v súčasnosti na svete  42 miliónov chorých na AIDS, alebo infikovaných vírusom HIV:  38,6 milióna dospelých,  z toho 19,2 milióna žien a 3,2 milióna detí.  Denne sa vírusom infikuje  približne  14.000 osôb. Prevažná časť - 95 percent z nich žije v rozvojových krajinách. Len v  uplynulom  roku zomrelo na túto zákernú chorobu 3,1 milióna ľudí: 2,5 milióna  dospelých, z toho 1,2 milióna žien a 610.000 detí.       

Pri behu či chôdzi sa má využívať aj smer vetra

Pred behom či prechádzkou by ste mali najprv preskúmať smer vetra, radia americkí vedci.  Podľa výskumníkov z Mayo Clinic by ste si totiž mali cvičenie naplánovať tak, aby ste  v prvej  polovici bežali proti vetru. Naopak, v druhej polovici cvičenia, keď už  beh či chôdzu  značne spomalí únava, by ste sa mali pohybovať v smere vetra. Americkí vedci tiež  upozornili,  že pri chladnom počasí by mala byť rýchlosť behu či  chôdze pohodlnejšia.  Prepínanie síl v nepriaznivom počasí zdraviu neprospieva, varovali výskumníci.

 


 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!