lady.sk
AKLINIK B 468X60

REKLAMA
MOBIVENAL banner 109x109 sutaz
 
 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Štvrtok, 19. December, , Dnes oslavuje Judita
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Nenápadný nepriateľ

  Spracoval(a) : Natália Krížová
Dátum : 11.4.2003
späť
Späť

Poslať
 

Chodíte rady do prírody, milé dámy? Verím, že áno. Kto by nemal rád ticho lesa, kde môže pookriať unavená duša súčasného uponáhľaného človeka. Nuž, ale tak ako so všetkým v živote súvisí rovnováha, tak je to aj v tomto prípade. Pohodu z peknej prechádzky nám narušujú malí tvorovia, ktorých prítomnosť si ani neuvedomujeme, samozrejme až do chvíle, kým si ich nenájdeme prisatých na tele. Kliešte. Postrach jarných, letných a často i jesenných dní v prírode. V tomto období ešte kliešte nie sú aktívne a ľudský organizmus má dostatok času, aby si vytvoril potrebné množstvo protilátok do ich sezónneho maxima. Kliešte sa vyskytujú od jari až do jesene, a to hlavne v období od začiatku apríla až do novembra, v prípade skoršieho nástupu teplého počasia sa môžu tieto hranice posunúť už na začiatok marca. Viete, milé dámy, že kliešte prenášajú zo zvierat na ľudí približne 30 rôznych ochorení, z ktorých dve veľké skupiny tvoria kliešťová encefalitída a borelióza (Lymská choroba).

Kde si máme dať pozor
Pre kliešťovú encefalitídu je typický endemický výskyt. Charakteristické pre takéto endemické oblasti sú listnaté a zmiešané lesy. Na Slovensku je 33 endemických ohnísk kliešťovej encefalitídy. Najvýraznejšie je zasiahnuté západné Slovensko. V roku 1997 pribudli 4 nové ohniská, z toho 3 na východe územia (Nižný Medzev, Miklošice, Gemerská Poloma) a jedno na strednom Slovensku (Sielnica). Kliešťami sú zamorené aj iné štáty v strednej Európe ako Maďarsko, Česko, Rakúsko, Chorvátsko a Slovinsko.

Čo to je kliešťová encefalitída
Kliešťová encefalitída je akútne horúčkovité ochorenie, postihujúce centrálny nervový systém. Môže mať jednofázový alebo dvojfázový priebeh. Pri jednofázovom priebehu sa príznaky ako bolesti hlavy, horúčka, slabosť, postupne stupňujú od prvých príznakov ochorenia až k príznakom meningoencefalitídy (zápalu mozgu a mozgových blán). Pri dvojfázovom priebehu ochorenia sa okrem bolestí hlavy a horúčky môžu pridružiť aj bolesti v kĺboch, chrbte či končatinách. Po niekoľkých dňoch dochádza k úľave, ale v priemere po 1 až 20 dňoch znova vystúpi teplota, objavia sa úporné bolesti hlavy, stuhnutie šije a ďalšie príznaky charakteristické pre postihnutie centrálneho nervového systému. Kliešťový zápal mozgu môže mať aj trvalé následky, ako sú obrna, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrácie, znížená výkonnosť či depresia. Približne u 6 % infikovaných osôb zanechá choroba trvalé následky a 1 až 2 percentá na encefalitídu zomierajú.

Ako sa chrániť
Liečba tohto ochorenia nie je doposiaľ známa, liečia sa iba príznaky ochorenia. Proti encefalitíde sa dá účinne očkovať. Napriek rozšíreným možnostiam vakcinácie v posledných rokoch počet ochorení stúpa. Základná schéma očkovania pozostávajúca z troch dávok poskytne očkovanému ochranu na obdobie 3 rokov. Optimálne je podať prvú dávku v chladných mesiacoch. Druhá dávka sa má podať o 1 až 3 a tretia o 9 až 12 mesiacov po prvej dávke. Najvhodnejším obdobím na začatie vakcinácie je jeseň alebo zima, aby sa do začiatku kliešťovej sezóny stihli podať 2 dávky. Ak sa očkovanie začína v letných mesiacoch je možná tzv. zrýchlená schéma", pri ktorej druhá dávka sa môže podať už po dvoch týždňoch, aby sa rýchlejšie dosiahla ochranná hladina protilátok. Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde hradia zdravotné poisťovne len osobám pracujúcim v prírodných ohniskách podľa indikačného zoznamu. Rozhodnutie o zaočkovaní detí zostáva na rodičoch.

 


Diskusia k článku:

Dobry den! Mam na Vas prosbu ohladne infikovanie Lymskej Boreliozy: asi tak pred 2 mesiacmi som mal kliesta s malou cca 2,5 cm cervenkastou oblastou. Isiel som na krv a zistili mi, ze mam boreliozu : IgG silno pozitivnu 2200, IgM negat. Lok.nalez vymozil bez liecby, AA negat.,dop.celk. ATB liečba. Lymska borelioza I.II Rp.Doxycyklin tbl II+II, a probiotika Nutrolin B caps. Hlava a tak trochu klby ma bolievali aj predtym,i horucky boli vysoke, preto sa obavam, ci som uz nechytil boreliozu skor, teda mozno uz pred par rokmi. Ale to sa uz asi nedozvieme. Dostal som teraz lieky: ATB liecba: Doxybene 2*1 tbl 20 dni a kontrola krvi o 2 mesiace. Nemyslite si, ze by som mal dostat predsa len silnejsie lieky? A možno dalsiu kontrolu absolvovat skor? Antibiotika su účinné, ked sa aplikujú rádovo niekolko hodin po štípnutí hmyzom, ( tak se borelia nejčastejsie prenáša)teda bakterie antibiotikum zničí. No su aplikovane neskor nieje to teda skor „alibismus“?. Niesu predsa zistene živé bakterie, ale iba je zisteny zvýšený titr protilátok proti borelii,( nerobili mi lumbálnu punkciu) niesu potom antibiotika podavane iba v nadeji že su tam niekde živé borelie a že je tím zničí??? Nejde o bakteriu, ale ide predsa o imunitní systém, ktorý si s nou nevie poradit... Nemala by teda byt liecba posunuta a smerovaná najmä na posilnenie imunity a celkových obranných mechanizmov, aby si telo s nimi dokázalo samé poradit???? Nemal by som zacat uzivat napr.: • Lactobacilus acidophilus - nutný pro obnovu střevní mikroflóry poničené užíváním antibiotik • Antioxidanty - vitamíny pomáhající při posilnění imunitního systému • Pupalkový olej s vitamínem E - pomáhá tlumit bolest a záněty prostřednictvím tvorby protizánětlivých prostaglandinů • Řasy chlorella - obsahují všechny potřebné živiny, vitamíny a minerální látky a pomáhají detoxikovat organismus • Renol - bylinný sirup pomáhající při léčbě kloubních potíží • Artrin - bylinný krém pomáhající při léčbě kloubních potíží • Koenzym Q10 - pomáhá při srdečních potížích B-komplex + vitamín C Bol som aj na infekčnom oddeleni. Boli mi predpisane dalsie tabletky Doxybene az na 25 dni. Kontrola o 3-5 mesiacov u obvodneho lekara. Antibiotika mi boli vraj preto predpisane, lebo som mal ten fliacik na ruke. Co sa tyka lumbalnej punkcie, tak mi bolo povedane, ze nieje potrebna, ako aj ziadne ine lieky, ci vitaminy na posilnenie imunity. Prosim teda o Vase vyjadrenie, ci sa mam uspokojit s tymto nalezom, popripade hladat aj inu cestu. Ziadne ine vysetrenie som neabsolvoval. Dakujem velmi pekne Popripade prosim aj o nazor, co by ste navrhovali vy. S pozdravom Mravik Radovan
Neregistrovaný - R.Mravik, 30.12.2004 15:06, radovan.mravik(`na`)autocont.com
dobry den! pred par dnamy som sa skrabal na chrbte a nieco som tam prstami objavil.ked som to strhol a pozrel sa zistil som ze je to kliest.neostal mi na tom mieste ziadny naznak, zacervenanie, opuch vobec nic ale necitim sa moc dobre.mozno si to len nahovaram ale chcel by som radu ako by som mal teraz postupovat aby som sa vyhol pripadnym komplikaciam. za odpoved dakujem
Neregistrovaný - jassako, 28.7.2006 21:35, jassako(`na`)centrum.sk
Dobrý deň. Som chorá približne 3-4 týždne a priebeh nemoci sa podobal na chrípku, zápal prínosových dutín a keďže sa viac rokov lieči na zápal trojklanného nervu, bolesti hlavy a tváre som pripisovala tomuto. Neskôr mi napadlo,že v lete som mala klišťa. Miesto neostalo ani červené a klišť bol vytiahnutý v nemocnici do 2 hodín. Teraz som si na internete prečítala o kliešťovej encefalítíde a niektoré príznaky sedia. Teplou nemám vysokú, najviac 37,2 ale už je to dlho. Nevracala som, no hlava ma bolela príšerne a pomáhali masáže tváre a krku, líca mám stále stuhnuté. Čo bude najúčinnejšie po potvrdení z odberu krvi. Asi mi budú predpísané antibiotiká, ale čím ešte treba liečbu podporiť, aby bola účinnejšia a nič som nezanedbala. Ďakujem za odpoveď.
Neregistrovaný - D.Krúpová, 27.11.2006 13:48, krupova24(`na`)centrum.sk
ahojte maam problem uz dva roky mam stale teplotu kolo 37 raz maam 37,1 raz 37,9 ked sa rano zobudzam teplotu mam 36,8 aj ked zaspavam mam 36,8 po lekaroch som behal x krat dokonca som lezal v nemocnici 2 tyzdne robili mi vsetky vysetrenia a nic nezistili,akurat som mal zvysene aslo 600 je to vela a preco?mam 18 ked som bol maly asi 8 az 10 rokov mal som kliesta a mal som tam flak ale nehal som t5o tqak bol som maly....ako testy na na boleriu som mal negativne obraz krvi bol vraj nadherny ako zistim co mi je?rodicov do toho necem moc natahovat bo viem ze aj minule boli stoho smutny a robym im starosti.a este maam problem ze pred ocami vidim ked je vacsie slnko take iskricky a pulzuju mi v rytme srdca,ma to stim suvis.a vidim tam aj pavucinu aj na lavom aj pravom oku.u ocneho som bol a nezistil mi nic.uz fakt som stoho smutny poradte mi prosiim dakujem.aj teraz mam teplotu 37,3 = (((.
Neregistrovaný - zufali poradte dakujem, 27.2.2007 09:23, ortirox(`na`)azet.sk
prosím vás poradte mi čo mám robiť ak zatrhnem hlavičku kliešťa a ona ostane dnu?????
Neregistrovaný - , 3.6.2009 15:36
prevencia je velmi dolezita, ja sice zaockovana nie som, ale do prirody si stale davam nejake repelenty a mojmu psikovi raz za mesiac nakvapkam Advantix a je to - zatial sa nam klieste vyhybaju, snad to nezakriknem...
Neregistrovaný - andy, 21.5.2010 10:18
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!