lady.sk
AKLINIK B 468X60

REKLAMA
MOBIVENAL banner 109x109 sutaz
 
 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Štvrtok, 19. December, , Dnes oslavuje Judita
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Horúčavy a pitný režim

  Spracoval(a) : Zuzana Konečná
Dátum : 25.6.2003
späť
Späť

Poslať
 

Bolesti hlavy, malátnosť, závraty a žalúdočné nevoľnosti môžu byť dôsledkom  dlhodobej  tepelnej záťaže ľudského organizmu pri súčasných  vysokých teplotách a nízkej vlhkosti vzduchu.  Preto je potrebné dodržiavať zmenený a náročnejší pitný režim, ktorý by mal stačiť  na  vyrovnanie straty tekutín odchádzajúcich z tela prostredníctvom zosilneného  potenia a  dýchania. Extrémne horúce podmienky niekedy vedú k prehriatiu tela, čo spôsobuje  problémy  na  pracoviskách. Prejavuje sa to výrazným poklesom výkonnosti, zvýšenou  únavou a  rozličnými zdravotnými poruchami, ako je zrýchlený pulz.  

V dokumente, ktorí  vypracovali lekári Miroslav Janoušek a Miloš Janoušek sa uvádza, že v bežných  podmienkach  sa za dostatočné množstvo prijatých tekutín počas osemhodinovej  pracovnej doby považuje 60 percent z tekutín stratených. V prepočte na objem sú to asi dva litre.  Počas tropických dní však množstvo vydaných, a teda aj prijatých tekutín závisí u každého jedinca  od viacerých individuálnych faktorov a preto sa množstvo vypitých nápojov môže zdvoj-či  strojnásobiť. Napríklad ľudia s nadváhou, s poruchami termoregulácie, s poruchami  neurovegetatívneho  systému či poruchami činnosti potných žliaz vypotia oveľa viac,  ako  zvyčajne. Okrem toho na potný režim negatívne vplýva i syntetické oblečenie, pričom ľudia mali obmedziť aj náročné pohybové aktivity.

Čo piť?
Najvhodnejšími nápojmi na udržanie dostatočného množstva tekutín v tele sú  minerálne  vody  s obsahom sodíka do 100 miligramov na jeden liter. Tomuto účelu dobre poslúži i  obyčajná voda ochutená sirupmi s kyslastou alebo horkastou príchuťou, či ostružinový alebo iný ovocný a bylinkový čaj. Sódová voda môže u citlivejších jedincov vyvolať dráždenie  slizníc zažívacieho traktu. Podľa odborníkov by mali mať všetky nápoje primeranú  teplotu v  rozmedzí od 12 do 15 °C. Neodporúča sa piť alkohol, a to ani v  malom množstve,  pretože jeho prítomnosť v tele zvyšuje metabolizmus  a tým aj produkciu tepla.  Okrem toho nie je  vhodné  sladiť  nápoje a piť takzvané močopudné čaje, napríklad lipový a čierny.  Problémy však môže spôsobiť aj príliš enormná konzumácia čistej vody, pretože môže viesť k zriedeniu krvi, čo vyvoláva zmeny v elektrolytovom hospodárení organizmu a pocit smädu tak pretrvá,  alebo sa dokonca zvýši.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!