lady.sk
AKLINIK B 468X60

REKLAMA
MOBIVENAL banner 109x109 sutaz
 
 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Streda, 16. Apríl, , Dnes oslavuje Dana/Danica
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Mikročipy môžu aspoň čiastočne nevidiacim vrátiť zrak

  Spracoval(a) : Zuzana Konečná
Dátum : 16.12.2003
späť
Späť

Poslať
 

Na Hamburskej univerzitnej klinike v Eppendorfe sa  uskutočnili prvé testy s čipom, implantovaným do oka nevidiacich pacientov. Výsledky  testov s  mikročipom, vyvinutým v Nemecku sú podľa lekárov viac ako povzbudivé. 

Obaja postihnutí, ktorým kolektív operatérov umiestnil zrakovú protézu predbežne na  sietnicu, potvrdili, že sa im - aj keď v obmedzenej miere - vrátila schopnosť vidieť. Podľa  slov riaditeľa očného oddelenia Hamburskej univerzitnej kliniky Gisberta  Richarda  obaja nevidiaci rozpoznávajú "štruktúry a dokonca farby" jednotlivých predmetov.  Na  zákrok, urobený pod lokálnym umŕtvením, vybrali lekári pacientov, ktorým v dôsledku degeneratívneho ochorenia oka (Retinopatia pigmetosa) zostali len  minimálne zvyšky  zraku. Prvé testy s mikročipmi neboli zamerané na to, aby postihnutým vrátili ich zrak  úplne. Prvá operácia mala dokázať, že elektronické signály, vysielané do tzv.gangliových  buniek na sietnici, vyvolávajú očakávanú reakciu a aktivizujú schopnosť vidieť. Ďalšie  pokusy so sietnicovou protézou sa okrem kliniky v Eppendorfe plánujú aj na  klinikách v  Aachene, Essene a vo Viedni. Pokiaľ by operácie v týchto zariadeniach potvrdili prvé poznatky odborníkov z Eppendorfu, stanú sa veľkou nádejou pre ľudí, ktorí síce nevidia, avšak ich zrakový nerv a časť mozgu so zrakovým centrom zostala nepoškodená. Čip v  oku by im mohol vrátiť aspoň obmedzenú možnosť videnia, informuje nemecký  spravodajský magazín Der Spiegel.

Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!