lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 7 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 14 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Nedeľa, 07. Jún, , Dnes oslavuje Robert
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Čo s telom narobí stres, II.časť

  Spracoval(a) : Zuzana Konečná
Dátum : 19.2.2004
späť
Späť

Poslať
 

Stres je zradný iba vtedy, ak je dlhodobý. Aby bolo jasné: stres nie je to čo nám stiahne žalúdok, alebo zrazu vyčaruje husiu kožu. Nie je to ani nekonečné partnerove flámovanie, dieťa čo berie drogy ani zamestnanie, z ktorého sa vraciate dávno po skončení správ. To všetko a tisíc ďalších situácii a udalostí predstavuje záťaž, ktorú je ťažké uniesť. A taká vyvoláva stres.

 Je to odpoveď tela, skrytý mechanizmus, ktorý spustí neviditeľné spínače v mozgu, ktoré aktivujú náš nervový systém. Zlomok sekundy potom stačí na to, aby náš organizmus začal pracovať inak ako doteraz. V modernej spoločnosti bol biologický stres vystriedaný chronickým psychosociálnym a ten nám ubližuje. Príznaky dlhodobého stresu sa prejavujú na jednotlivých častiach tela.
Imunitný systém
Možno ste si už všimli, že zakaždým keď prežívate stresujúce obdobie vás rýchlo dostanú angína, chrípka, zápal pľúc....Chronický stres totižto znižuje počet bielych krviniek, ktoré ochraňujú naše telo pred infekciami, a tak sa stávame vďačným terčom rôznych vírov a baktérii.
Tráviaci systém
Na pokyn mozgu sa z tráviaceho systému odplavuje krv, to má za následok spomalené trávenie, sprevádzané hnačkami, zápchami, črevnými kŕčmi a zlým trávením. Zvýšená kyslosť naleptáva steny žalúdku a vedú k vzniku vredov.
Ako na chronický stres
Na krátkodobý stres zaberá jednoduchý recept: niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnuť, zavrieť aspoň na chvíľku oči a predstaviť si niečo pekné. S tým dlhodobým je to o niečo ťažšie, ale nie nemožné. Cvičte - ak rozhýbete svoje telo, najmenej trikrát týždenne aspoň po pol hodine, stúpne hladina tých hormónov, ktoré umožňujú organizmu relaxovať a posilňujú imunitný systém. Dbajte na zdravý jedálny lístok - stres zvyšuje hladinu cukru v krvi, preto môžete mať často pocit hladu. Vyhnite sa teda sladkostiam, ktoré hladinu cukru ešte zvýšia. Jedzte potraviny bohaté na bielkoviny. Veľké porcie ovocia a zeleniny zabránia tomu, aby stres poškodil vašu pokožku a vlasy, mliečnymi výrobkami ochránite svoje kosti. Bavte sa - doprajte si všetko čo je vám príjemné: masáže, prechádzky, hranie kariet... Dobrá je akákoľvek činnosť, ktorá vás odvedie od starostí. Odpovedzte si teda úprimne na otázku, či vám uvedené zdravotné problémy stoja za to. Nie? Tak potom s nimi čo najskôr niečo urobte.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!