lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 30 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 5 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Piatok, 22. Marec, , Dnes oslavuje Benadik
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Čo vám dodá energiu

  Spracoval(a) : Kristína Farkašová
Dátum : 1.3.2004
späť
Späť

Poslať
 

Prečo niektoré pokrmy človeka vzpružia, zatiaľ čo po iných nemôže byť o sile na akúkoľvek ďalšiu činnosť ani reč? A po ktorých vlastne siahnuť, keď sme práve s energiou na dne? Nestačí totiž jesť jedlo na prvý pohľad vyvážené - veľkú úlohu zohráva to, ako ten alebo onen pokrm prispieva k udržaniu hladiny cukru v krvi.

Ak nechcete, aby vaša výkonnosť kolísala, musíte si na tanier naložiť jedlá zvyšujúce hladinu cukru v krvi postupne. O cukry, teda sacharidy, tu ide teda predovšetkým. Sacharidy sú hlavným zdrojom energie, pretože vytvárajú glukózu, ktorá je pre mozog a svaly najdôležitejším palivom. Donedávna vedci prisudzovali pomalé uvoľňovanie energie potravinám obsahujúcim škroby, napríklad zemiaky, cestoviny a pečivo. Nové výskumy ukázali, že zemiaky a biele pečivo môžu zvýšiť hladinu cukru v krvi rovnako rýchlo, či dokonca rýchlejšie ako jedlá so značným obsahom cukru (čokoláda). Našťastie zostáva dosť potravín, ktoré sa správajú ako chceme. Jednotkou sú cestoviny, celozrný chlieb, ovsená kaša a jogurty. Ani vhodne zvolené jedlá nás však nezachránia, ak ich budeme jesť v nevhodnom množstve a v nesprávny čas. Zmysel majú ak ich jeme relatívne často a v malých dávkach. Ideálne je zjesť päť až šesť menších jedál denne. Za nevyváženou hladinou vnútornej energie často stojí niektorá z nenápadných každodenných drog: silná káva, alkohol, cigarety, rovnako ako prehnaná spotreba coly alebo niektorých energetických nápojov. Pomocou jedla sa môžeme ochrániť pred poklesom energie, ktorá nás väčšinou prepadáva v popoludňajších hodinách. Je to presne ten moment, kedy človek už začína mať práce dosť a má pocit, že by si zaslúžil niečo malé pod zub. Malá cukrovinka však s nami môže zamávať, hlavne ak má vysoký obsah glukózy. V takom prípade sa vzápätí dostaví ešte väčší pocit hladu. Je múdre vyvarovať sa potravinám, ktoré majú na obale slová ako glukóza, dektróza a hroznový cukor. V praxi to znamená, že dobre urobíte ak dáte na obed prednosť jedlu s proteínmi, ako je napríklad tuniak, vajíčka či kura. Bielkoviny totiž zvyšujú produkciu látok povzbudzujúcich naše telo a naopak potláčajú tvorbu tých, ktoré vyvolávajú ospalosť. Večerný jedálniček by mal vyzerať opačne, aby sme si v noci dobre oddýchli.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!