lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Sobota, 21. December, , Dnes oslavuje Bohdan
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Dentálna hygiena a prevencia 2/2

  Spracoval(a) : Jana Konečná
Dátum : 26.3.2004
späť
Späť

Poslať
 

Dnes často  hovoríme o dentálnej hygiene, t.j. o komplexnej starostlivosti o ústnu dutinu. Predlžovaním veku obyvateľstva rastie tiež nutnosť lepšie sa starať  o svoje zuby. Žijeme rýchlym životom a väčšinou nemáme čas na poriadne jedlo. Stále častejšie jeme rýchle občerstvenie, maškrtíme sladkosti medzi jedlami. A našim zubom sa to pochopiteľne nepáči. Preto je dôležité hovoriť o dentálnej hygiene. Veľa ľudí však stále nevie, prečo je dentálna hygiena dôležitá a z čoho sa vôbec skladá. Správna dentálna hygiena bojuje hlavne proti zubnému kazu, ktorý patrí medzi najčastejšie problémy u detí i dospelých.

Zubná kefka a čistenie zubov
Najbežnejšia je tradičná zubná kefka. Na jej výrobu sa najčastejšie používajú umelé vlákna. Kvalitné zubné kefky majú konce vlákien zaoblené, takže sa nestrapkajú a sú šetrnejšie k ďasnám. Ako najvhodnejšie sa javí použitie kefky s mäkkými vláknami (soft). Príliš tvrdé vlákna pri nesprávnom použití môžu poškodiť ďasná či dokonca i zub. Stále častejšie sa tiež využívajú elektrické zubné kefky napájané prostredníctvom batérií alebo častejšie priamo z elektrickej siete. Podľa zubných odborníkov nie je v účinnosti kefiek významný rozdiel. Je potrebné si ale pamätať, že každá zubná kefka má len obmedzenú dobu použiteľnosti. Pri prvých známkach opotrebovania (rozstrapkanie štetiniek, vypadávanie vlákien) je nutné kúpiť novú. Malo by sa tak robiť každé tri mesiace.

Čistenie zubov zubnou kefkou by malo prebiehať najmenej 2-3 minúty dvakrát denne, vždy ráno a večer. Ráno sa zuby čistia po raňajkách. Večerné čistenie prebieha po večeri, krátko pred zaľahnutím. Po večernom vyčistení zubov už nie je  vhodné čokoľvek jesť (ani jablko) ani piť sladené nápoje. Dôležitejšia ako dĺžka čistenia je však jeho technika. Odporúčaných metód čistenia je veľa, tú najvhodnejšiu odporučí každému jeho zubný lekár, prípadne dentálna hygienička.

Zubná pasta
K zubnej kefke patrí automaticky vhodná zubná pasta. Jej úlohou je uľahčiť odstránenie zubného plaku. Obsahuje látky, ktoré majú čistiaci a leštiaci účinok (abrazíva). Okrem nich obsahuje väčšina pást i fluoridy, ktoré pomáhajú pri prevencii zubného kazu. Zubné pasty pre dospelých a pre deti sa okrem iného líšia i v obsahu fluoridu (detské zubné pasty ho obsahujú nižšie množstvo), a preto nie je vhodné deťom ponúkať zubnú pastu pre dospelých. Okrem fluoridov sa do zubných pást pridávajú ďalšie látky, ktoré majú liečivé účinky. Sú to väčšinou rastlinné extrakty alebo syntetické látky s dezinfekčným a protizápalovým účinkom. Niektoré zubné pasty obsahujú i zlúčeniny vápnika, ktoré majú podporiť spätné ukladanie vápnika do čiastočne rozpustenej skloviny.

Zubná niť a ďalšie pomôcky
Ďalším pomocníkom k čisteniu ústnej dutiny je zubná niť. Je určená na vyčistenie priestorov medzi zubami, kde bežná zubná kefka väčšinou nestačí. Používanie zubnej nite sa odporúča raz denne, skôr večer. Čistenie medzizubných priestorov zubnou niťou vyžaduje trochu zručnosti, a preto sa odporúča si techniku najprv nacvičiť pod dohľadom zubného lekára alebo dentálnej hygieničky.

Medzi ďalšie pomôcky pre čistenie ťažko prístupných priestorov medzi zubami patria
i medzizubné kefky, pásky a špáradlá. Opäť je vhodnejšie požiadať o ukážku techniky čistenia svojho zubného lekára.

Jednoduché na použitie a napriek tomu účinné v starostlivosti o zubnú dutinu a pri prevencii zubného kazu sú špeciálne žuvačky, ako je napríklad Orbit. Pri žuvaní Orbitu po jedle sa neutralizuje kyslé prostredie v ústach a môže tak lepšie prebiehať remineralizácia zubnej skloviny. Žuvanie Orbitu tak napomáha prevencii zubného kazu, ktorý má v pH neutrálnom prostredí ťažšiu možnosť vzniknúť.

 


Zdroje:

Internet – www.zdravezuby.cz
Štúdie:
1. Leach SA, Lee GTR, Edgar WM (1989) Remineralisation of artificial caries-like lesions in human enamel by chewing sorbitol gum./Remineralizácia neprirodzených lézií podobných zubnému kazu v zubnej sklovine pomocou žuvačky so sorbitolom. Journal fo Dental Research 68 (6): 1064-1068
2. Dawes C, Macpherson LM (1992) Effects of nine different chewing gums and lozenges on salivary flow rates and pH/ Vplyv deviatich typov žuvačiek a pastiliek na množstvo produkovaných slín a pH. Caries Res 26:176-182
3. Szöke J, Bánóczy J, Proskin HM (2001): Effect of after-meal sucrose free gum-chewing on clinical caries/Vplyv žuvania žuvačiek bez cukru po jedle na vznik zubného kazu. Journal of Dental Research 80 (8): 1725-29


 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!