Pitia nadmerného množstva čiernej kávy, alkoholu a silných čiernych čajov sa treba v letných horúčavách radšej vyvarovať. Hlavný hygienik SR Ivan Rovný upozorňuje, že tieto nápoje nevyhovujú hlavne preto, že napomáhajú ďalšiemu vylučovaniu tekutín z organizmu.
Vhodnou súčasťou správneho pitného režimu nie sú ani príliš sladké nápoje. "Aby sa predišlo poruchám z miestneho podchladenia slizníc, má byť teplota nápojov v období letných horúčav v rozmedzí 12 až 15, u čajov sa odporúča okolo 22 stupňov,".
Odporúčajú sa piť tekutiny vo forme stolových vôd a nekoncentrovaných minerálnych vôd, nesladených nápojov, ovocných čajov, zriedených džúsov a podobne. Minerálne vody sú vhodným nápojom najmä preto, že dopĺňajú soli, ktoré organizmus stratil potením alebo iným vylučovaním.
V rámci dodržiavania pitného režimu je dôležité rovnomerné nahradenie tekutín stratených potením a dýchaním v množstve minimálne 2 až 3 litre denne, respektíve ešte viac v závislosti od vonkajších teplôt a vykonávanej práce. Zamestnávatelia musia v zmysle zákona o ochrane zdravia ľudí zabezpečiť svojim zamestnancov pravidelný prístup k pitnej vode. Pitný režim je jedným z preventívnych opatrení na ochranu zdravia zamestnancov na pracoviskách v čase
letných horúčav.
Copyright©2004 TASR