Múdre deti by neskôr v živote nemali až tak často trpieť vážnymi chorobami ako ich menej inteligentní vrstovníci. Vyplýva to z výskumu uskutočnenom v Spojených štátoch.
Štúdia zistila, že choroby srdca, cukrovka, astma, rakovina, artritída a mozgová mŕtvica sa vyskytujú častejšie u ľudí, ktorí ako deti obstáli v IQ teste horšie. Vedci sa zhodli, že detská inteligencia by mohla byť jedným z prvých indikátorov zdravia človeka v dospelosti.
Výskum, ktorý sa uskutočnil na vzorke 633 ľudí, ukázal, že každých ďalších 15 bodov v inteligenčnom teste vo veku siedmich rokov znižuje šancu ochorenia v dospelosti o tretinu.
Dôvody rozdielnosti zdravia neboli známe, ale autori štúdie sa domnievajú, že inteligencia môže znížiť pravdepodobnosť riskantného a nezdravého správania. Existuje dôkaz, že správanie človeka vplývajúce na jeho zdravie - fajčenie, fyzické cvičenie, diéta, alkohol - má súvislosť s kognitívnym výkonom, tvrdia vedci. Zmysel pre kontrolu môže taktiež prispieť k spojitosti IQ v detskom veku a zdravím dospelého človeka.
Ľudia s vyšším stupňom kognitívneho výkonu pravdepodobne pociťujú väčšiu kontrolu nad faktormi spôsobujúcimi stres, čím sa telo až tak rýchlo neopotrebuje a teší sa lepšiemu zdraviu.
Copyright©2004 TASR