lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 13 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 20 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Štvrtok, 06. Október, , Dnes oslavuje Natália
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Aktívny pohyb pomáha diabetikom znižovať riziko predčasného úmrtia

  Spracoval(a) : Zuzana Konečná
Dátum : 10.8.2004
späť
Späť

Poslať
 

Aktívna práca znižuje riziká úmrtia diabetikov na následky srdcovo-cievnych chorôb. Vyplýva to z fínskej štúdie, ktorú jej autori vypracovali na 18 rokov trvajúcom pozorovaní vyše 3000 diabetikov. Diabetici, ktorých práca nútila pohybovať sa, či nosiť ťažké predmety, boli vystavení nižšiemu riziku úmrtia na kardiovaskulárne choroby. Rovnaký preventívny charakter mala aj každodenná chôdza alebo bicyklovanie.

Štúdiu uverejnil odborný americký časopis Circulation, ktorý vydáva American Heart Association. Do odbornej práce autori zahrnuli 3316 pacientov s diabetes mellitus a sledovali ich 18 rokov v rámci celonárodného zisťovania rizikových faktorov vyvolávajúcich vznik chronických chorôb. Vedúci tímu fínskych odborníkov, profesor Pekka Jousilahti konštatoval, že špecialisti už poznali priaznivé účinku športovania ako preventívneho prostriedku na znižovanie rizika predčasného úmrtia na diebetes mellitus. Štúdia ale dokázala, že všetky druhy pohybu sú užitočné.

Odborná práca potvrdila, že pacienti, ktorí sa veľa pohybovali a nosili ťažšie predmety, napríklad predavači, mali o deväť percent nižšiu úmrtnosť v porovnaní s úradníkmi. Až o 40 percent bola úmrtnosť nižšia u tých pacientov, ktorí pracovali veľmi aktívne, museli často chodiť po schodoch a dvíhať ťažké predmety - ako napríklad robotníci na stavbách.

Štúdia tiež potvrdila, že pacientom, ktorí behajú alebo chodia do plavárne aspoň na tri hodiny týždenne, sa riziko úmrtia na srdcovo-cievne choroby znižuje o 33 percent. Ako významná sa ukázala aj chôdza do práce alebo používanie bicykla do 30 minút: v takom prípade sa riziko úmrtia znížilo o 11 percent. Ak cesta do práce je dlhšia ako 30 minút, riziko sa znižuje o 17 percent.

Približne 3,2 milióna ľudí na svete zomiera ročne na následky diabetes mellitus. Je to trikrát viac ako boli odhady Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Na svete má cukrovku najmenej 171 miliónov ľudí a ich počet sa podľa odborníkov WHO do roku 2030 dvojnásobne zvýši.

Copyright©2004 TASR


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!