Páry, ktoré si chcú dokázať svoju lásku osobitným spôsobom, budú môcť zrejme už v blízkej budúcnosti nosiť prstene vyrobené z kosti partnera.
Prstene sa zhotovujú z buniek, ktoré sa odoberú zo sánky a na desať týždňov sa naočkujú do osobitného roztoku. Projekt na zhotovenie ozdôb z biologického materiálu je spoločným dielom odborníkov z Kings College a dizajnérov Tobbiho Keridgea a Nikkiho Stotta, pôsobiacich na Royal College of Art vo Veľkej Británii.
Prstene chcú bádatelia vyrobiť pomocou bioskla, špeciálnej bioaktívnej keramiky, ktorá dokáže napodobniť štruktúru kostného materiálu. Zo 180 prihlásených dobrovoľníkov vybrali päť párov, ktorým stomatológ vytrhol zub múdrosti aby mohol z tkaniva pod zubom odobrať tzv. osteoblasty, osobitné kosťotvorné bunky.
Táto technika je momentálne jedna z najnovších, napriek tomu je už veľmi populárna a zaoberajú sa ňou početné výskumné kolektívy na celom svete. Vedci sa domnievajú, že práve týmto spôsobom by sa dali nahradiť rozsiahle kusy kostí u pacientov trpiacich onkologickým ochorením, prípadne vyrobiť "na mieru" celé kostné transplantáty.
Rast kostných prsteňov by mal trvať šesť až osem týždňov. Konečný produktom bude tradičný prsteň zložený z ušľachtilých kovov a z kostného tkaniva partnera.
Copyright©2004 TASR