Posedenia s priateľmi, narodeninové oslavy, večierky a letné párty ponúkajú príležitosť ukázať výnimočné hostiteľské zručnosti a schopnosti. Okrem jedla a nealkoholických nápojov, svoju originalitu môžete predviesť pri príprave čoraz obľúbenejších kokteilov.
Niečo z histórie
Pojem kokteil sa používa v rôznych slovných obdobách. Či už je to v pôvodnom anglickom tvare cocktail (v preklade kohútí chvost) alebo je to v tvare koktail, či v tvare kokteil.
Príbeh, ktorý je vymyslený, ale ktorý sa traduje ako legenda vzniku kokteilov, má svoj pôvod v Amerike. V 19. storočí tu boli veľkou módou kohútie zápasy. Na rančoch sa chovali špeciálne plemená kohútov, ktoré boli trénované na boj na život a na smrť. Každú nedeľu sa v okresnom meste hneď po návšteve kostola začal prvý kohútí zápas. Zápasy trvali takmer celý deň, posledný sa skončil tesne pred polnocou. Majitelia víťazných kohútov boli veľmi pyšní na svojich hrdinov a ako bývalo zvykom, pozvali celú spoločnosť do miestneho salónu zapiť úspech. Šikovný a prefíkaný barman vymyslel spôsob ako zarobiť na úspechu rančerov, ktorých kohúty zápas vyhrali. Namiešal oslavujúcemu do pohára liehoviny takých farieb, ktoré zodpovedali farbám na chvoste víťazného kohúta. Hrdý a polichotený rančer vďaka tomu utratil oveľa viac peňazí ako predtým. Aj keď sa tento príbeh pravdepodobne nezakladá na pravde, dokazuje, že kokteily sú plné fantázie, výrazných farieb a netradičných tajomných chutí.
Čo by nemalo chýbať v domácom bare?
Okrem alkoholických a nealkoholických nápojov je potrebné mať zopár vecí, bez ktorých sa barman nezaobíde. Na prípravu kokteilov sa používajú najmä likéry, napríklad Becherovka, čerstvé ovocné šťavy alebo 100% džúsy, sódová voda, rôzne nealkoholické nápoje, ľad a ovocie na ozdobu.
Veľmi dôležitý pri príprave kokteilov je šejker, ktorý sa vyrába buď nerezový alebo z umelej hmoty. Slúži na dôkladné premiešanie jednotlivých zložiek kokteilu a zároveň k ochladeniu. Ako správne šejker používať? Do jednej tretiny nasypeme ľad a postupne dávkujeme suroviny podľa receptu. Šejker zatvoríme a uchopíme tak, aby sme palcom držali viečko a ostatnými prstami zvyšok, tzv. telo šejkru. Krátkymi pohybmi premiešavame obsah až pokým sa šejker neorosí. Následne ho otvoríme a cez sitko prelejeme obsah do pohárov, ktoré danému typu kokteilu zodpovedajú. Veľmi dôležitá a cenná rada : Nikdy do šejkra nedávajte sýtené nápoje! Týmito nápojmi sa kokteily len dolievajú.
Ďalšie „barmanské“ pomôcky:
- odmerka na správne dávkovanie zložiek kokteilov
- sitko, ktoré sa požíva pri nalievaní zo šejkra do pohárov na scedenie zvyškov ľadu
- miešacia nádoba alebo mixér – kokteily majú rôzny spôsob prípravy, niektoré si vyžadujú použitie miešacej nádoby alebo mixéra
- lyžička na miešanie
- drvič ľadu – môže byť elektrický alebo ručný
- lopatka alebo klieštiky na ľad, nádoba na ľad
- nôž a doštička (umelá, drevená, sklokeramická) na krájanie ovocia a na prípravu ovocných ozdôb
- slamky
- otvárače na fľaše
- vhodné poháre.
Zopár tipov
Či už je niekto romantik, realista, optimista, klasik, človek milujúci život alebo človek skúšajúci neustále nové veci, každý si nájde „ten svoj“ kokteil, ktorý mu bude chutiť a bude patriť len jemu. Tu je zopár skvelých, chutných tipov:
B – cola pre mladých optimistov :
Suroviny : 4 cl Becherovky
15 cl coly
ľad a citrón na ozdobu
Magic sunset pre zasnených romantikov :
Suroviny : 4 cl Becherovky
15 cl pomarančového džúsu
1 cl Granadiny
ľad, pomaranč a jahoda na ozdobu
Beton pre klasikov :
Suroviny : 4 cl Becherovky
1 cl citrónovej šťavy
20 cl toniku
ľad a plátok citrónu na ozdobu.
hmmm....tak na letny vecer :-)....len, co s takou kockou ladu niekde v primorskom letovisku, ked ste nezaockovany... ;-))
Neregistrovaný - bibiana, 14.7.2005 09:46