Metabolický syndróm vedie k rade nepriaznivých zmien v organizme a napriek tomu, že nakoniec nemusí vyústiť v diabetes mellitus je veľmi častou príčinou infarktov myokardu a cievnych mozgových príhod. Pre túto poruchu je typické, že sa v oblasti brucha, najmä pásu, hromadí tuk. Tento stav nazývame centrálnou obezitou. Práve tukové tkanivo obopínajúce náš pás patrí medzi významné zdroje rady škodlivých látok, ktoré vedú k závažným metabolickým poruchám. Aj keď je centrálna obezita u mladších osôb typicky mužskou záležitosťou, po menopauze začne väčšina žien priberať na váhe, najmä v oblasti pásu, čím sa dostanú do skupiny s vyšším rizikom.
Inzulínová rezistencia
Zatiaľ najpravdepodobnejším vysvetlením mechanizmu škodlivého pôsobenia tuku v oblasti brucha a hrudníka je jeho znížená citlivosť k inzulínu. Následkom toho sa vo väčšom množstve uvoľňujú voľné mastné kyseliny, ktoré sa dostávajú do pečene, ktorá z nich vyrába ďalšie lipidové častice spôsobujúce aterosklerózu. Útok na náš organizmus na druhom fronte vzniká kompenzačným vzostupom inzulínu, ktorý je potrebný k prekonaniu vzdorovitých tukových buniek. To vedie k väčšiemu zadržiavaniu telových tekutín, zvýšeniu krvného tlaku a následnému ďalšiemu poškodzovaniu tepien. Tento stav nazývame inzulínovou rezistenciou, ktorá je tiež podkladom pre vznik takzvaného metabolického syndrómu. Znamená to, že obezita je predpokladom rezistencie voči inzulínu a tiež zvýšeného ukladania tukov v tepnách, čo urýchľuje vznik aterosklerózy.
Definícia faktorov metabolického syndrómu
Metabolický syndróm sa skladá z niekoľkých rizikových faktorov, často je tiež nazývaný smrteľným kvartetom či kvintetom, podľa počtu prítomných rizikových faktorov. Metabolickým syndrómom je postihnutý približne každý štvrtý dospelý Slovák, záleží na veku a pohlaví. Tým sa bohužiaľ zaraďujeme k európskym a svetovým špičkám.
Definícia metabolického syndrómu sa zakladá na stanovení 5 faktorov, prítomnosť troch z nich stačí na diagnostikovanie metabolického syndrómu:
1. Obvod pásu viac ako 102 cm u mužov a viac ako 88 cm u žien
2. Hladina tirglyceridov (pri odbere nalačno) 1,7 mmol/l alebo viac
3. HDL cholesterolu mužov menší ako 1,0 u žien menší ako 1,3 mmol/l
4. Systolický krvný tlak 130 mm Hg, alebo viac, alebo diastolický krvný tlak 85 mm Hg, alebo viac
5. Hladina glykémie (krvného cukru) nalačno 6,1 mmol/l, alebo viac
U pacientov postihnutých cievnymi ochoreniami sú tieto kritériá prísnejšie.