lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Sobota, 21. December, , Dnes oslavuje Bohdan
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Inkontinencia prináša emocionálne problémy a depresie

  Spracoval(a) : Jana Osuská
Dátum : 24.1.2006
späť
Späť

Poslať
 

Inkontinencia moču je tabuizovanou témou, podstatne však ovplyvňuje život tých, ktorí ňou trpia. Stále nové dôkazy pre toto tvrdenie prinášajú odborníci, ktorí sa snažia o väčšiu publicitu tohto problému.

Jednu štúdiu na túto tému uskutočnili vedci z Medzinárodnej federácie pacientov s inkontinenciou (World Federation of Incontinence Patients, WFIP) a Medzinárodnej spoločnosti pre kontinenciu - Komisie pre podporu kontinencie (International Continence Society - Continence Promotion Commitee, ICS - CPC). Štúdie zisťovali u žien v niekoľkých krajinách sveta, či sa s inkontinenciou moču stretli, čo o nej vedia a či prípadne ovplyvňuje ich život.

Prieskumu sa zúčastnilo 3000 respondentiek z Brazílie, Južnej Afriky, Nemecka, Švédska a Veľkej Británie. Sústredil sa predovšetkým na tzv. stresovú inkontinenciu, teda na ten druh problémov, pri ktorom malé úniky moču vznikajú v dôsledku namáhania brušných svalov – napríklad smiechu, kašli, zdvíhaní ťažkých predmetov či pri cvičení. Výsledky výskumu potvrdili,  že vedci závažnosť inkontinencie rozhodne nepreceňujú.

Každá piata žena strávi v obavách o možné dôsledky inkontinencie celú tretinu svojho dňa, teda asi päť hodín. Zdôveriť sa s problémami s udržaním moču, to je pre účastníčky výskumu ťažšie ako preberať menštruačné problémy, menopauzu či depresiu. Mnoho žien sa navyše cíti trápne, že svoje problémy taja aj pred členmi rodiny a kamarátkami; a ak sa už rozhodnú „prehovoriť“, vyhľadajú radšej odborníka. Zaujímavé je i to, že pokým tretina spovedaných žien uviedla, že niekedy únik moču zažila (pri kýchnutí, kašli, cvičení atď.), celá polovica respondentiek nikdy nepočula o ochorení ako takom: t.j. o stresovej inkontinencii moču.

Výskum potvrdil tiež to, že milióny žien na celom svete sú vo svojom súkromí i v práci ovplyvnené problémami s močom. Tieto ženy sú postihnuté emocionálne i sociálne, mnohé z  nich sa obávajú zápachu a vyhýbajú sa miestam, ktoré dôverne nepoznajú. I cesty do práce či pre deti do školy sú pre ne častým problémom, zvyčajne sa vyhýbajú cvičeniu, pri ktorom môže dôjsť k „nehode.“ Mnoho žien sa vyhýba aj styku s kamarátkami, pretože ich do nepríjemnej situácie môže priviesť aj smiech. Bežné sú, pochopiteľne, obavy z intímnych schôdzok s mužmi, pri ktorých môže byť problémom i bežné riešenie problémov s inkontinenciou – totiž používanie vložiek.

Inkontinencia moču však nielen narúša každodenný život postihnutých a stresuje ich, môže ale dokonca prispieť ku vzniku depresie. Zistili to odborníci z Lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity v Seattli (University od Washington School of Medicine, Seattle), ktorých štúdie sa zúčastnilo viac ako 3500 žien. Z nich sa 42 percent stretlo s inkontinenciou moču, pričom s rastúcim vekom sa podiel takto postihnutých žien zvyšoval. Depresia postihla 3,7% opýtaných, medzi inkontinentnými bola ale skoro trikrát častejšia: malo ju 6,1 percenta z nich, zatiaľ čo ženy bez inkontinencie mali depresiu iba v 2,2 percentách prípadov. Taktiež sa ukázalo, že výskyt depresie súvisí s tým, aké závažné problémy s udržaním moču pacientka má: pri ľahkej inkontinencii malo depresiu iba 2,1 percenta  opýtaných, pri  stredne ťažkej to už bolo 5,7 percenta, a ženy s najťažšou inkontinenciou trpeli depresiou dokonca v 8,3 % prípadov. Depresívne boli častejšie ženy s urgentnými problémami (neovládateľné záchvaty nutkania na močenie) ako s problémami stresovými. Okrem toho vedci zistili, že k depresiám inkontinentných prispieva aj obezita, fajčenie a nižšie vzdelanie.

A čo z týchto štúdií vyplýva? Dokazujú, že je nevyhnutná intenzívnejšia osveta v tejto oblasti - veď existuje mnoho metód, od cvičenia po sofistikované operácie, ktoré môžu väčšinu žien zbaviť týchto problémov. Zároveň upozorňujú na to, že žena, ktorá má inkontinenciu, môže potrebovať i starostlivosť psychiatrickú, a naopak.

Zdroje: Medical News Today, UroToday – Obstetrics and Gynecology, Journal of Urology

www.minutyzdravia.sk
Zelená linka inkontinencie: 0800 134 560

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!