lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Štvrtok, 19. December, , Dnes oslavuje Judita
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Lionské kluby venovali novorodeneckým oddeleniam slovenských nemocníc prístroje na vyšetrovanie sluchu novorodencov v celkovej hodnote 750 000 Sk

  Spracoval(a) : Kristína Farkašová
Dátum : 6.3.2006
späť
Späť

Poslať
 

Čo je Hear skríning

Hear skríning je aktívne vyhľadávanie porúch sluchu novorodencov. Porucha sluchu sa vyskytuje u jedného z 1 000 až 2 500 novorodencov. Polovica porúch je vrodená, ale ide aj o poruchy u detí, ktoré mali problémy po pôrode alebo museli užívať lieky, ktoré môžu poškodiť sluch. U takýchto detí stúpa riziko poškodenia sluchu až na 30 z 1000 detí.

Odhaliť poruchy sluchu v novorodeneckom veku možno až u 80 % novorodencov. Na Slovensku je však úroveň vybavenia nemocníc prístrojmi na diagnostikovanie porúch sluchu veľmi nízka. Prístroj na skríningové vyšetrovanie sluchu vlastní len 10 nemocníc, pričom týmito prístrojmi by bolo vhodné zabezpečiť asi 50 novorodeneckých kliník a oddelení, aby bolo pokryté celé Slovensko.

V súvislosti so slabou vybavenosťou slovenských nemocníc skríningovými zariadeniami sa poruchy sluchu diagnostikujú väčšinou až v 2. roku života dieťaťa, pričom následkami neskorej diagnostiky sú hluchota alebo ťažká porucha sluchu, a tým oneskorený vývoj reči a spomalenie mentálneho vývoja. Na normálny vývoj dieťaťa je potom potrebné aplikovať naslúchací aparát, ktorý je možné voperovať deťom do ucha.

„Hear skríning je jediný spôsob včasnej diagnostiky porúch sluchu. Ide o veľmi jednoduchú metódu vyšetrovania, ktorú môže po zaškolení realizovať aj zdravotná sestra. Skríning trvá len niekoľko minút a vyžaduje si pokojné dieťa“, hovorí MUDr. Alena Ďurišová, prednostka novorodeneckej kliniky Fakultnej nemocnice v Nitre a prezidentka Nadácie pre naše dieťatko.

Zástupcovia Lionských klubov odovzdávajú prístroje na diagnostikovanie sluchu novorodencov  jednotlivým nemocniciam prostredníctvom nadácie Pre naše dieťatko. Nadácia bola zaregistrovaná na MV SR v decembri 2004. Svoju činnosť začala v roku 2005. Úlohou nadácie je podporovať vzdelávanie a rast skúseností lekárov a sestier novorodeneckých oddelení Slovenska, nákup prístrojov a strojov pre novorodenecké oddelenia, podpora starostlivosti o dieťa pre budúcich rodičov a matiek po pôrode, ako aj podpora laktačného programu WHO.

Rozhodnutie o realizácii projektu Hear skríning na Slovensku za podpory LCI
Na konvente Distriktu 122 LCI , ktorý sa konal v Plzni v máji 2005, sa rozhodlo o realizácii distriktných projektov na území Slovenska. Jedným z nich bol aj projekt Hear skríning – zavedenie prístroja na vyšetrenie sluchu novorodencov v SR. Garantom celého projektu sa stal  1. viceguvernér Distriktu 122 Tibor Buček a jeho realizátorom Lions Club Nitra a Nadácia pre naše diet'atko so sídlom v Nitre.

Projekt Hear skríning je dlhodobý  medzinárodný projekt Lionského hnutia, ktorý bol navrhnutý na udelenie Svetovej ceny akadémie LCI v kategórii Nový projekt s viacročným trvaním. Vďaka projektu hear skríning  budú postupne novorodenecké oddelenia nemocníc na Slovensku vybavené prístrojmi určenými na vyšetrenie sluchu novorodencov. Na Slovensku je v súčasnosti približne 50 nemocníc            s novorodeneckými oddeleniami, ktoré takýto prístroj potrebujú. Lionské hnutie na Slovensku si dalo za cieľ v časovom horizonte asi 3 rokov pomôcť vybaviť  prístrojmi  novorodenecké oddelenia a nemocnice.

Na nákup týchto prístrojov je potrebné získať prostriedky od ďalších sponzorov. Lioni sa v tomto smere snažia spojiť svoje sily, pomáhať svojmu okoliu a spojiť na realizáciu tohto projektu aj sily so svojimi priateľmi zo zahraničia. Ide o dlhodobý projekt pod záštitou LC Nitra, ktorý bude robiť všetko pre to, aby sa tento projekt ďalej úspešne rozvíjal.

Prvých 5 prístrojov od Lionských klubov pre slovenské nemocnice

Koncom januára sa konal v Nitre reprezentačný ples Lionských klubov. Viceguvernér LC Ing. Tibor Buček a prezident LC Nitra MUDr. Ján Petruška odovzdali na plese prezidentke Nadácie pre naše dieťaťko doc. MUDr. Alene Ďurišovej, CSc., prednostke novorodeneckej kliniky Fakultnej nemocnice, 5 prístrojov na hear skríning v celkovej hodnote 750 000 Sk. Nadácia ďalej odovzdala prístroje prostredníctvom  lionských klubov v príslušných mestách zástupcom vybraných nemocníc v Nitre, Košiciach, Brezne, Piešťanoch a priamo zástupcovi nemocnice v Šali.

Nominálna cena jedného prístroja je 150 000 Sk. Lionské kluby získavajú financie na ich nákup vďaka sponzorským darom a dobrej spolupráci s klubmi v zahraničí, hlavne vo Francúzsku a v Nemecku.  Neonatologická sekcia Slovenskej lekárskej spoločnosti v súčasnosti spracúva projekt podporovaný aj MZ SR, na základe ktorého by bolo vyšetrenie sluchu novorodeniatok  vo všetkých nemocniciach na Slovensku prístrojmi na hear skríning povinné. Napriek tomu, že má projekt podporu aj MZ SR, nemožno ho zatiaľ plne uviesť do života, pretože nemocniciam chýbajú potrebné prístroje.

„V mene Výboru Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti pri Slovenskej lekárskej spoločnosti  ďakujeme  Lionským klubom, že sa  rozhodli vsadiť na preventívne programy  a podporovať projekt Hear skríning na Slovensku. Naša odborná spoločnosť pripravuje metodické usmernenie, podľa ktorého by každé dieťa na Slovesku malo absolvovať skríning sluchu už v novorodeneckom veku.  Keďže zabezpečiť na všetkých, vyše 50  novorodeneckých pracoviskách v rámci Slovenska potrebné diagnostické prístroje vyžaduje obrovské finančné  náklady, veríme, že sa nám podarí aj s pomocou Lionských klubov vyplniť túto medzeru  a zabezpečiť včasný skríning sluchu u našej populácie s cieľom zlepšiť dlhodobú prognózu detí s poruchami sluchu,“ hovorí doc. MUDr. Darina Chovancová, CSc., vedecká sekretárka  výboru Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti  Slovenskej lekárskej spoločnosti.

Prevzatie prvých päť prístrojov na testovanie sluchu novorodencov v nemeckom Weidene

1. viceguvernér Tibor Buček 5.12.2005 spolu s prezidentom LC Nitra Jánom Petruškom v rámci tohto nového projektu prevzali prvých päť prístrojov na testovanie sluchu novorodencov v nemeckom Weidene. Prostriedky uvoľnené z rozpočtu Distriktu 122 sa prakticky zdesaťnásobili, nákup prístrojov za tri štvrte milióna slovenských korún bolo možné urobiť hlavne vďaka pomoci lionov z Francúzska a Nemecka. Ide o projekt ôsmich lionských klubov zo štyroch krajín. Prvé prístroje mohli získať lioni na Slovensku aj vďaka pomoci lionov z Weidenu a najmä lekárov  tamojšej detskej kliniky Maximilianovi Pielmaierovi, Eckhardovi Weberovi a Gerhardovi Moserovi.

Pri preberaní prístrojov v nemeckom Weidene zároveň prebehlo aj dvojdňové školenie na používanie prístrojov, ktorého sa zúčastnili lekári a zdravotné sestry z Fakultnej nemocnice v Nitre, MUDr. Pavol Babušík, MUDr. Adriana Ďugová, Iveta Géciová a Jana Peťková. Títo lekári a sestry budú následne školiť personál v ďalších nemocniciach, ktoré taktiež  dostanú skríningové prístroje. 

Bavorský projekt bol inšpiráciou aj pre Lionské kluby na Slovensku. Na úspešnom začatí projektu sa podieľal celý rad spolupracovníkov na Slovensku: MUDr. Alena Ďurišová, MUDr. Ján Petruška,  JUDr. René Hudovič a mnohí iní. O pomoc v zahraničí sa najviac zaslúžili MUDr. Maximilian J. Pielmaier,  MUDr. Eckhart Weber, Phillipe Boullon, Bernd Münstermann, Gerd Moser a ďalší.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!