lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 2 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Štvrtok, 26. December, 03:51:57, Dnes oslavuje Štefan
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Cystokéla: problém mnohých žien

  Spracoval(a) : Katarína Pafková
Dátum : 29.11.2006
späť
Späť

Poslať
 

Cystokéla alebo pokles močového mechúra do pošvy je zdravotný problém, ktorý postihuje mnoho žien. Jeho príčinou zvyčajne býva oslabenie svalov, ktoré držia mechúr na mieste; príčinou tohto oslabenia môže byť napríklad  námaha svalov počas pôrodu, opakované zdvíhanie ťažkých bremien, namáhanie svalov pri zápche a podobne. K ťažkostiam môže prispieť aj prechod, pretože po ňom klesá  množstvo estrogénu v tele a práve estrogén pomáha udržať tieto svaly v kondícii. Medzi rizikové faktory ďalej patrí nadváha alebo chronický kašeľ či bronchitída, viac ohrozené sú aj ženy po hysterektómii alebo ženy s vrodenou dispozíciou k slabnutiu  panvových tkanív.

Podľa závažnosti rozlišujeme cystokélu prvého stupňa (mechúr vyčnieva do vagíny len trochu), druhého stupňa (mechúr dosahuje až k pošvovému vchodu) a tretieho stupňa (mechúr vystupuje z pošvy). Možnosti liečby sa odlišujú  práve podľa závažnosti problému. V ľahkých prípadoch nemusí byť nasadená žiadna osobitná liečba, žena by sa mala vyvarovať namáhaniu brušného svalstva. Stredne ťažkým prípadom môže lekár odporučiť napríklad použitie pesaru – táto pomôcka sa vkladá do pošvy a je schopná mechúr akoby „podopierať“, u žien po prechode môže pomôcť aj podávanie estrogénu (napríklad vo forme krému).

Najťažšie prípady si môžu vyžiadať operačný zákrok, ktorý  pomôže udržať mechúr v jeho prirodzenej polohe. Ženy, ktoré ešte plánujú materstvo, by si chirurgickú liečbu mali starostlivo rozmyslieť; ak rekonštrukciu pošvy podstúpia, nemali by už rodiť vaginálne. Niekedy je potrebné riešiť aj problémy s udržaním moču, ktoré cystokélu často sprevádzajú; pomôcť môžu napríklad injekcie kolagénu, ktorý podoprie močovú trubicu.
V prípade, že ide len o miernu cystokélu, nemusí žena o tomto probléme jednoznačne vedieť.

K príznakom cystokély patria:
- pocit plnosti či tlaku v panve a pošve, predovšetkým pri dlhšom státí,
- nepríjemné pocity pri tlačení, kašli alebo zdvíhaní predmetov,
- vydutie tkaniva, ktoré sa môže objavovať v pošvovom vchode, jeho veľkosť môže byť rôzna (môže zodpovedať veľkosti orecha ale aj grapefruitu), v polohe ležmo môže zmiznúť,
- pocit nedostatočného vyprázdnenia pri močení,
- stresová inkontinencia: úniky moču pri kašli, smiechu či smrkaní; v ťažkých prípadoch úplná strata schopnosti ovládať močenie,
- opakovaná infekcia močových ciest,
- bolesť alebo únik moču pri pohlavnom styku.
Žena si zvyčajne svoje ťažkosti uvedomí vo chvíli, keď sú stredné alebo veľmi závažné a sú už nepríjemné, obťažujúce alebo dokonca bolestivé. Vyššie vymenované príznaky by teda mali žene naznačiť, že je potrebné navštíviť lekára. Ten urobí vyšetrenie panvy, ktoré môže zahŕňať aj rôzne postupy hodnotenia sily svalov panvového dna.
A ako je možné poklesu močového mechúra predchádzať?
- Posilňovať panvové dno tzv. Kegelovými cvičeniami. Ide o precvičovanie tých svalov, ktoré žena použije, ak sa napríklad pokúsi prerušiť močenie; ideálne by sa malo cvičiť trikrát denne – vždy na tri sekundy tieto svaly stiahnuť, potom na tri sekundy povoliť a toto zakaždým opakovať 10 až 15krát.
- Predchádzať zápche a okamžite ju liečiť.
- Vyhýbať sa zdvíhaniu ťažkých bremien a ak to je už nevyhnutné, malo by prebiehať tým správnym spôsobom: zapojiť teda aj nohy, nie len pás či chrbát.
- Predchádzať kašľu, liečiť zápaly dýchacích ciest a nefajčiť.
- Strážiť si hmotnosť.

Inkontinencia v tehotenstve naznačuje neskoršie problémy
V časopise Obstetrics and Gynecology boli publikované výsledky zaujímavej štúdie, zameranej na problémy s udržaním moču. Vedci z Indianapolisu dali takmer 250 ženám vyplniť dotazníky, v ktorých sa pýtali, či ženy trpeli stresovou inkontinenciou (teda únikmi moču pri kašli, smiechu, zdvíhaní ťažkých predmetov alebo inej námahe brušného svalstva) v tehotenstve, po pôrode a o 12 rokov neskôr. Ukázalo sa, že 12 rokov po pôrode malo tieto ťažkosti 42 percent opýtaných.

Pravdepodobnosť výskytu problémov ale nebola u všetkých žien rovnaká. Tie, ktoré začali trpieť únikom moču v tehotenstve, sa na ne o 12 rokov sťažovali  v 56% prípadoch, u žien s výskytom ťažkostí tesne po pôrode sa úniky moču o 12 rokov neskôr dokonca vyskytovali v 78 percentách prípadoch. Z ostatných žien sa s inkontinenciou stretlo len 30 percent. Vedci pritom konštatujú, že mnohé zo žien s ťažkosťami vzniknutými po pôrode sa o niekoľko mesiacov inkontinencie zbavili; i napriek tomu ale s odstupom niekoľkých rokov trpeli častejšie ako ostatné ženy. Odborníci nemajú jednoznačné vysvetlenie toho, čo môže zistenú súvislosť spôsobovať: či hormonálne zmeny, alebo poškodenie svalstva, nervov či spojivového tkaniva.

Inkontinencia a internet: široká škála možností
Internet sa stáva stále dôležitejším zdrojom informácií a dávno už nie je len výsadou ľudí pracujúcich v kanceláriách a študujúcej mládeže. Aj preto sa na internet obracajú odborníci z oblasti zdravotníctva, aby poučili svojich potenciálnych pacientov a poskytli im základné informácie o ich ťažkostiach.
Pre tých, koho zaujímajú informácie o problémoch s udržaním moču, vznikli vo Veľkej Británii nové stránky s povzbudzujúcim názvom Confidence in Continence (voľne preložené ako Dôvera v schopnosť udržať) - www.confidenceincontinence.co.uk. Sú tu k dispozícii najrôznejšie informácie, fakty, obrázky aj rady.
Z ďalších informačných zdrojov, ktoré môžu  záujemcom o túto problematiku pomôcť, sú veľmi užitočné stránky amerického ministerstva zdravotníctva a národnej lekárskej knižnice Medline Plus www.nlm.nih.gov/medlineplus/urinaryincontinence.html; združujú materiály z rôznych organizácií – prehľadové články, texty popisujúce príznaky, metódy liečby a tak ďalej.
Z pohľadu rodinného lekára sa o inkontinencii moču dočítate na stránkach www.familydoctor.org/189.xml, užitočný prehľad je k dispozícii aj na stránkach kliniky Mayo www.mayoclinic.com, na stránkach americkej štátnej inštitúcie NKUDIC na adrese kidney.niddk.nih.gov alebo na adrese www.incontinence-issues.com
Ak neviete po anglicky, nevadí; informácie o inkontinencii v češtine a v slovenčine  možno nájsť napríklad na adresách www.inco-forum.cz, www.zdravcentra.sk, www.zdravie.sk, www.ordinace.cz a na ďalších.

Zdroj: NKUDIC, Mayo Clinic, internet, Inco Fórum


Diskusia k článku:

<Text>
Neregistrovaný - <Default>, 22.4.2007 01:47,
dptbrwmcs xsvrbdo nuziktdp unxtkwsf bdizgkc dlrmag yrjbku
Neregistrovaný - fuhpiwxnd fetkbah, 19.5.2007 10:12, auoknfrx(`na`)mail.com
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!