Deti nesmú mať úplnú slobodu pri výbere jedál
|
|
Spracoval(a) : Jana Osuská
Dátum : 20.3.2007 |
Späť |
|
Poslať |
|
|
Nie každý rodič dokáže u svojho dieťaťa rozpoznať nastupujúcu obezitu. Aj preto sa britská vláda rozhodla odštartovať program, ktorý im v tom má pomôcť. Podľa kritikov je to ale iba kvapka v mori, pretože vzhľadom na rozmáhajúci sa trend priberania detí a mládeže, sú kroky vlády nepostačujúce.
Obezitou sa zaoberá so svojím tímom aj doktorka Susan Jebb z výskumného zariadenia Human Nutrition Research, kde analyzovali hlavné prekážky pri adaptovaní sa na zdravý životný štýl. Aj keď totiž mnohí vedia, že základom úspechu je fyzická aktivita a zmena stravovacích návykov, realita ukazuje, že len málokto sa toho pridŕža. Zistenia tímu preukázali, že obézni ľudia si svoj problém ani neuvedomujú a doslova svoju hmotnosť ani nevnímajú. Ešte horšie vyznieva, že obezitu si nevšímajú ani u svojich detí. Každý má však na výber a môže sa slobodne rozhodnúť ako chce žiť. Zdá sa však, že dnešní ľudia pripisujú dôležitosť niektorým aktivitám na úkor iných. Aj preto sa napríklad za posledných 20 rokov skrátil priemerný čas na prípravu jedla z dvoch hodín na 20 minút. Prenesene to znamená, že miesto výživnej stravy a varených pokrmov dávajú prednosť sendvičom, fast foodu, nezdravým polotovarom a podobne. Problém, ktorému rodičia okrem iného čelia je, že dieťa odmieta konzumovať neznáme jedlá, zeleninu, či ovocie. Deti niekedy naozaj ťažko presvedčiť, že čo je zdravé môže byť aj chutné, no o to ťažšie je to, ak tomu neveria ani sami rodičia. Doktorka Jebb tvrdí, že spomedzi všetkých, len 80 percent rodičov vie, čo spôsobuje obezitu. "Neznamená to ale, že všetci z nich si uvedomia príznaky obezity práve u svojho dieťaťa," povedala Jebb a dodala, že vyše 40 percent detí vo veku nad šesť rokov, si v polovici prípadov samy vyberajú, čo chcú večerať, no nevyberajú si múdro. "Je normálne, že rodičia sa snažia vyhnúť konfliktom s dieťaťom. Každý radšej večeria v pokojnej atmosfére, ale príliš veľa slobody môže v tomto prípade viesť k zdravotným problémom," dodala.
Nový vládny program Healthy Living Programme bude podľa ministerky verejného zdravotníctva Caroline Flint pozostávať zo sérii iniciatív na podporu rodín, ako napríklad Top Tips for Top Mums (Najlepšie tipy pre najlepšie mamy). "Informácií máme dosť, ale nie vždy vedú k zmene správania," povedala ministerka, podľa ktorej je nový program dobrým predpokladom pre aplikovanie poznatkov do skutočného života.
SITA
Diskusia k článku:
Pracujem ako vedúca školskej jedálne a viem o čom je reč. Deti nevedia zjesť zeleninu, ovocie no ani ryby, pokiaľ nie sú vyprážané. MAjú s tým problém, lebo to nemajú na stole ani doma. Robíme šaláty 3 x do týždňa,no všetko ide do odpadu. Nie sú k tomu vedené. Čo si mam myslieť o rodičoch, ktorí donesú do škôlky dieťa a zaplnia skrinku sladkosťami a džúsikmi, aby ich dieťa nebolo hladné? Naplnia ho sladkosti? Potom odmietajú polievky, zeleninové jedlá, šaláty. Neuvedomujú si, že to čo im podávame je plnohodnotná strava po kalorickej a biologickej hodnote. Veď naše zariadenia si chvália aj EÚ - je dobre rozpracovaná koncepcia školského stravovania. A myslím že je na vysokej úrovni. Je ťažké naučiť deti zelenine a zdravým jedlám ak to nevidia ani doma. Ak vidia v polievke zeleninu neochutnajú ju,vrátia ju celú nezjedenú. No čo ma mrzí pohrdajú aj jablkom alebo hruškou. Neregistrovaný - Darqa, 20.3.2007 14:56, Darqa178(`na`)zoznam.sk, Veru, je velmi smutne to, co pise Darqa, no aj velmi pravdive... My sme sa na rodicovskom zdruzeni v skolke (statna a projekt "zdrava skolka") dohodli s pani riaditelkou, ze zavedieme tzv. ovocne dni. A tak kazdy utorok a stvrtok nosime do skolky jablko, banan, hrusku... Ale teraz uz aj mladu mrkvu, kalerab. A deti papaju, pretoze su k tomu vedene.
Deti kopiruju rodicov, to, co vidia, tak aj robia a jedia. Snazim sa doma co najmenej vysmazat, naucila som deti, ze sladka a dobra chut sa ukryva aj v ovoci a ze zelenina super chuti aj surova. Neregistrovaný - ach_jo_ach, 20.3.2007 19:27 Ano koncepcia nasich jedalni je dobra, ale horsie je to uz s kvalitou uvarenia jedal. Zemiaky nedovarene alebo rozvarene, v strede tenkeho platu rostenky slachova huzva, stava ako vyplachany vechet... mozno vasa jedalen je na tom inac ale to co pisem je skusenost ucitelky stravujucej sa v jednej takej jedalni a to nie som prieberciva, staci mi jednoduche jedlo, asi nie kazda kucharka zvlada velkokapacitne varenie Neregistrovaný - ucitelka, 20.3.2007 21:01 Neviem ako u Vás, ale ani s kvalitou nemáme problémy. Mäso aj ostatné suroviny máme veľmi kvalitné, vyberám si ich sama, a keď nie som spokojná, jednoducho zmením dodávateľa. Žiadne šľachovité mäsko u nás nie je. Veď z nekvalitných surovín, nie je možné urobiť kvalitnú stravu. Na to si potrpím. Som Z KE a dodávateľmi ani s kuchárkami nemáme problémy. A Ak kuchárka nezvláda varenie na to je tiež liek, jednoducho ide na nižšiu funkciu, alebo zmení svoje kuchárske umenie.
Ja Vám prajem, aby Vám chutilo v školskej jedálni, a ak nie ozvite sa. Je to Vaše právo. Neregistrovaný - Darqa, 21.3.2007 15:24 Ponukam synovi ovocie, zeleninu denne. V lete superkvalitnu /3 zahrady v najblizsej rodine/, kasle mi na nu - napina ho a to je uz prvak. My toho pojeme kvanta, vzor ma teda dobry a nic! Co sa zabijem? Neregistrovaný - Lula, 21.3.2007 15:28
|