Čo spôsobuje intenzívnu a neodolateľnú chuť na čokoládu? Niektorí vedci tvrdia, že obsahuje látky, ktoré povzbudzujú náladu. Jej psychoaktívne zložky spôsobujú hrejivý pocit povznesenej nálady a tým vraj chceme z tejto pochúťky viac a viac.
Profesor biologickej psychológie v Bristole Peter Rogers, ktorý na túto problematiku viedol výskum, si myslí, že stimulácia nálady po konzumácii čokolády je spôsobená kofeínom, ktorý čiastočne obsahuje. Intenzívnu nutkavú chuť na čokoládu však vysvetľuje inak- jej sladká chuť a hladký povrch, ktorý sa rozpúšťa na jazyku a hlavne asociácie, ktoré sa v našej kultúre s ňou spájajú- ako dar, či odmena, dávajú čokoláde extra príťažlivosť.
Na druhej strane je čokoláda niečo, čo by sa nemalo jesť príliš často, pretože obsahuje veľa cukru a tuku. A práve jej príjemná chuť a textúra, farba, ktorá sa zvýrazňuje v reklamách a pocit, že by sme jej nemali jesť veľa je podľa profesora príčinou neodolateľnej chuti na čokoládu. Postoje k čokoláde v rôznych krajinách sveta stoja na hodnotách, ktoré sa jej pripisujú. Túžba po čokoláde sa dá vysvetliť kultúrou v ktorej žijeme a neznásobujú ju samotné látky, ktoré obsahuje.
Ako môžeme teda oklamať svoje chute? Jedným zo spôsobov je predstavovať si druhy ovocia, ktoré máme radi, aby sme svoje chute „preladili“ na niečo zdravšie. Zároveň sa však neodporúča príliš odopierať, pretože ak napokon čokoláde podľahneme, máme tendenciu sa ňou odmeniť v oveľa väčšej miere.
Zdroj: www.bbc.co.uk