Chren bol v ľudovom liečiteľstve využívaný veľmi hojne najmä na liečbu nádchy a kašľa. Látky, ktoré obsahuje, dokáž účinne rozpúšťať hlien usadený na slizniciach dýchacích ciest. Tento efekt sa dá cítiť okamžite- uvoľní uchatý nos a zlepší odkašliavanie hneď po prvej lyžičke nastrúhaného koreňa. Prináša úľavu ako tie najlepšie nosné kvapky. Vzhľadom na to, že obsahuje aj vitamín C je ideálnym pomocníkom pri ochoreniach dýchacích ciest v zimnom období, ale aj ako prevencia.
Koreň povzbudzuje tvorbu žalúdkových štiav, pôsobí diureticky, vhodný je aj pri reumatizme, dne, na urýchlenie metabolických pochodov v organizme, pri tráviacich problémoch. V ľudovom liečiteľstve sa vo forme chrenového octu používal pri pehách a na tzv. pečeňové škvrny; strúhaný s cukrom slúži proti zápalu hlasiviek a tzv. chrenové placky sa používajú ako obklady proti reume. Liehovina, v ktorej sa vylúhovali chrenové korene, slúžila na posilňovanie žalúdka. Nemali by ho však konzumovať ľudia so žalúdočnými a dvanástnikovými vredmi.
U nás je známy ako pikantná prísada k mäsám a do omáčok. Aby sa zachovala jeho biologická hodnota, najmä vitamín C, ktorý sa vysokou teplotou znehodnocuje, mal by sa konzumovať čerstvý.